"אחרי מאה עקובה מדם, הגיע תור הנשים לפעול"

רוני לוין
רוני לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לוין
רוני לוין

פרופ' גבריאלה שלו, לשעבר שגרירת ישראל באו"ם לשעבר ונשיאת המועצה האקדמית של הקריה האקדמית אונו

>> "יש לנו הרבה דברים להשתבח בהם. אנחנו רואים הרבה נשים בצמרת בעולם. עם זאת, גם בישראל נשים נמצאות בתת-ייצוג, במיוחד בתחומים שמשפיעים על חיינו כמו ביטחון ופוליטיקה.

"החוקרת הפמיניסטית קרול גיליגאן, מחברת הספר "בקול שונה", אמרה שיש שוני בין נשים לגברים באופן הניהול. נשים מתעניינות ביחסים וגברים מתמקדים בשאיפה לכוח, ולכן המנהיגות הנשית שונה לגמרי מזו הגברית. אנחנו יודעות שסגנון הניהול של שנים שונה לחלוטין: הן מביאות עמן לכל מקום - פוליטיקה, עסקים ודיפלומטיה - לקסיקון תומך ואינטליגנטי יותר. לפני כמה ימים נכחתי בישיבה של דירקטוריון שבה דיברו על נשות העסקים בישראל. עפרה (שטראוס), גליה (מאור) וזהבית (כהן) - על כולן דיברו בשמן הפרטי.

"כשהסכמתי לייצג את ישראל באו"ם קיבלתי על עצמי שליחות מאתגרת, בלי שום ניסיון דיפלומטי מלבד היותי אשה, אם ורעיה. נבחרתי על ידי אשה - ציפי לבני, והייתי האשה הראשונה בתפקיד אחרי 60 שנה. המניע לבחירה בי היה הרצון לשנות את תדמיתה הלוחמנית של ישראל בעולם. בכתב האמנה שלי אמרתי כי כאשה, פרופסור וישראלית גאה אני שמחה לתרום. רציתי להראות את כוחה של ישראל במגוון תחומים - היי-טק, לואו-טק, רפואה, חינוך ועוד. רציתי לייצג מדינה שלא עסוקה רק במלחמה ובמאבק, מדינה דמוקרטית, אך תוכניותי לא הוגשמו.

"כשנחתתי בניו יורק בפעם הראשונה זה היה בזמן נאום אחמדינג'אד שקרא למחוק את ישראל. לאחר מכן התקבלו באו"ם החלטות אנטי ישראליות, עפו קסאמים בדרום, ישראל יצאה למבצע עופרת יצוקה, הוגש דו"ח גולדסטון ונערך המשט הטורקי. גם בישראל היו תהפוכות: הממשלה שמינתה אותי התחלפה. כך שלמרות התקוות, זמני הוקדש לסכסוך.

"ובכל זאת, כשאני משקיפה אחורה ושואלת אם היה יתרון במינוי שגרירה, אני חושבת שכן, שהיתה שבירה של תקרת הזכוכית. למרות שהתבשרנו שמונה שוב גבר לתפקיד. לקראת המינוי שלי הוזמנתי למשרד החוץ. אמרו לי: 'את צריכה להיפטר מתדמית הפרופסורית ומהסנדלים התנ"כיות', אף שמעולם לא נעלתי כאלה. אני לא זוכרת שהיתה ביקורת על הופעותו של אחמדינג'אד, ואת השמלות המוזרות של קדאפי התחילו לבקר רק לאחרונה. אבל כן השמיעו ביקורת על אורך החצאית של קונדוליסה רייס.

"בתקופתי כשגרירה, הייתי אחת מתוך 25 בלבד שגרירות מתוך 192 שגרירים בסך הכל לאו"ם. אנחנו השגרירות היינו נפגשות, והיה קשר בין נשים שלא יסולא בפז. אני יכולה לומר בגעגועים שהיה לי קשר מיוחד עם ד"ר סוזן רייס, השגרירה האמריקאית. למרות הבדלי הגיל, נוצר בינינו קשר עמוק שעזר לעולם ולאו"ם בהחלטות שונות. נשים טובות יותר ביחסים בינאישיים, ביחסים עם מדינות ערב, עם מדינות שאין לנו קשר אתן .

"לפני עשור התקבלה החלטה 325 של האו"ם שמחייבת לשתף נשים בדיונים על הסכמי שלום ומכירה בהן כקורבנות של סכסוכים. במלחמות נשים הן קורבנות, וחשוב להדגיש זאת כאן, במלאת עשר שנים להחלטה של מועצת הביטחון באו"ם, לשתף נשים באירועים שנוגעים לעתידנו. המשוררת ויסלבה שימבורסקה כתבה שאחרי כל מלחמה, מישהו חייב לנקות.

"אנחנו רוצות להיות מעורבות בכל דבר שקשור לחיינו ולחיי ילדינו: הדיאלוג עם הפלסטינים, פתרון סכסוכים, משא ומתן לקראת השלום ושימורו. לשם כך נשים צריכות להיות תקיפות יותר, להתקדם בכל תחום ולדעת שאפשר לשלב קריירה עם משפחה ופעילות ציבורית. תראו איזה עולם בנו הגברים. אחרי המאה הכי עקובה מדם, האם נשים לא צריכות לקבל הזדמנות לפעול כדי ליצור עולם טוב יותר?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ