מכירות EMG עד כה בישראל: 510 מיליון דולר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> ספקית הגז המצרית EMG חתמה עד כה על חוזי מכירת גז טבעי לשבעה לקוחות ישראליים לתקופות התקשרות של 15-20 שנה. סך אספקת הגז השנתית שאותה שריינה EMG יהיה נכון להיום 5 מיליארד מ"ק (BCM) לשנה מתוך מכסה שנתית של 7 BCM שאותה הבטיחה מצרים לישראל במסגרת ההסכם בין המדינות ב-2005. היקפם הכספי הכולל של החוזים הבסיסיים, ללא מימוש אופציות, הוא כ-11.1 מיליארד דולר. ואולם, נכון לחודש שעבר, רק שניים מן הלקוחות כבר צרכו גז מצרי בפועל: חברת החשמל ונשר מפעלי מלט (מקבוצת כלל תעשיות).

המחיר שבו רכשה EMG את הגז מידי חברת הגז הלאומית של מצרים (EGAS) נקבע בשנת 2000 והוערך בעבר ב-1.5 דולר למיליון BTU (יחידת מדידה תרמית). מחיר נמוך יחסית זה הועלה בסוף 2008 בעקבות דרישת שלטונות מצרים, והועמד לפי הערכות על כ-3 דולר. EMG דרשה לייקר בהתאם את החוזים שעליהם כבר חתמה מול לקוחותיה בישראל, ובראשם חוזה הגז מול חברת החשמל. מדובר במכרז שבו זכתה EMG ב-2000 לאספקת 1.7 BCM גז מדי שנה לפי מחיר של 2.75 דולר ל-MMBTU. בחלוף שנה של משא ומתן, נאלצה חברת החשמל לפתוח את החוזה ולייקר את הגז ב-46%, תוך שהיא מממשת אופציה להגדלת האספקה ממצרים ל-2.1 BCM.

EMG החלה בהזרמת הגז לחברת החשמל במאי 2008 - אך סבלה במשך כמעט שנה משיבושים באספקת הגז. לפי הערכות, סיפקה עד כה EMG לחברה גז בנפח כולל של כ-4 BCM. מכאן, שהכנסותיה מחברת החשמל מוערכות עד כה ב-500 מיליון דולר. במקביל, החלה EMG בסוף 2009 להזרים גז לתחנת הכוח של נשר ברמלה. מדובר בחוזה התקשרות ל-15 שנה לרכישת סך של 0.9 BCM גז טבעי בשווי כולל של 106-125 מיליון דולר. לפיכך, מוערכת ההזרמה ההכנסה של EMG עד כה כ-10 מיליון דולר.

לצד הכנסות אלה, נדרשה עד כה EMG להשקעה בהיקף דומה של 520 מיליון דולר. מדובר בהוצאה של 470 מיליון דולר עבור פרויקט הנחת צינור הגז התת ימי בין אל-עריש לחוף קצא"א באשקלון לאורך 100 ק"מ. זאת, נוסף על הצבת מדחס שלישי באל-עריש לפני כשנתיים בעלות נוספת של 50 מיליון דולר.

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ