מוכרי הדירות בתל אביב יורדים מהאולימפוס

סיור במרכז תל אביב בניסיון לאתר דירה למשקיע מראה כי לראשונה מזה זמן, המוכרים מוכנים להתגמש מעט במחירי הדירות

רונית מרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית מרום

<<מי שמסתובב לאחרונה במרכז העיר לא יכול שלא להבחין בריבוי שלטי המכירה על מרפסות הבתים; תופעה שנעלמה מאיתנו בשנים האחרונות חוזרת, בצעדי ענק. עד לזמן האחרון ממש, בעלי הדירות בעיר הסתפקו בלוחות אינטרנטיים, ופה ושם במתווכים שהעבירו את המידע ישר ללקוחותיהם. כך או כך, הדירות נעלמו בתוך זמן קצר מהשוק. ואולם נראה כי שוק הנדל"ן בעיר מתחיל להשתנות.

התבקשתי על ידי תושב ירושלים למצוא עבורו דירה בגודל של כ-70 מ"ר בתל אביב, עם פוטנציאל תכנוני ל-3 חדרים, בקרבת הים. בסוף דצמבר 2010 התחלתי לחפש אחר דירה מתאימה, וסיימתי את החיפוש בימים האחרונים. ככל שראיתי יותר דירות, כך גדלה רמת ההבנה שלי לגבי מחירי השוק, ושינוי המגמה בעיר.

בשלב מסוים בתחילת ינואר, כמעט השלמתי עם המחירים שדרשו המוכרים. התחלתי את הסיור בכלל אצבע, שמחיר דירה מהסוג הנדרש צריך להיות בסביבות 2 מיליון שקל (כ-700 אלף שקל לחדר), בתנאי שמצבה תקין, ולא מובילות אליה מדרגות רבות. בעלי הדירות שראיתי דרשו עליהן מחירים בטווח של 1.9-2.6 מיליון שקל. לכאורה - פחות או יותר בהתאם לכלל האצבע שלי.

ואולם בכל הדירות בהן ביקרתי נדרש שיפוץ מאסיבי בעלות של 2,500-3,000 שקל למ"ר, כלומר סדר גודל של עוד כ-200 אלף שקל. בנוסף, באף אחד מהבתים לא היתה מעלית, מה שיחייב את רוכשי הדירות לטפס לעתים עשרות מדרגות. רק בשתיים מהדירות היו מקומות חניה, וגם הם לא פרטיים, אלא משותפים לכל דיירי הבניין. מובן שכל סעיף כזה דורש הפחתת מחיר מסוימת, שאמורה להגיע במצטבר למאות אלפי שקלים.

בתחילת ינואר המוכרים הציגו את דירתם כנכס הכי טוב בעיר, וכמעט נעלבו כששאלתי אם יש מה לדבר על המחיר. "לא", הם ענו באופן חד משמעי.

זה המקום לומר מלה על תפקיד המתווכים המקומיים. בטוחים בעצמם יותר מתמיד, המתווכים רק הוסיפו מדי פעם נפט למדורה - הם הסבירו לי עד כמה המחירים באזור גבוהים, ונתנו דוגמאות מעסקות אחרות. לדעתי, חלקם לא מילאו את תפקידם כמפגישים מוכר מרצון עם קונה מרצון, אלא שימשו סוכני מכירות מטעם המוכרים, תוך ניסיונות לשכנע את הקונים, שהמחירים הנדרשים הם מחירים סבירים.

הלוקש של תמ"א 38

כמו כן, נתקלתי בתופעה נוספת. אחד הלוקשים שמנסים להלעיט בהם את הרוכשים בימים אלה הוא תמ"א 38. יש בעלי דירות שמנסים להסביר, שהם נמצאים בתהליך לקבלת אישורים לתוכנית המתאר הארצית הזו, שנועדה לחזק את המבנים מפני רעידות אדמה, והיא כוללת גם הגדלת דירות והכנסת מעליות למבנים. זה נחמד, אולם שאלת המפתח היא באיזה שלב, אם בכלל, נמצא הבניין בדרך לקבלת ההיתרים ולביצוע העבודות. בתל אביב הדבר משמעותי במיוחד, לנוכח הגישה השלילית של העירייה לפרויקטים של התמ"א.

בנוסף, פרויקט של תמ"א 38 עלול לגרום לבעלי הדירות הוצאות לא פשוטות. כך, למשל, היתה מוכרת שסיפרה לי שבמסגרת התמ"א (התיאורטית) אצלה בבניין, ניתן להוסיף עוד 20 מ"ר לנכס. על פניו מרשים מאוד, רק כששאלתי אותה איפה תהיה התוספת, הסבירה לי שהיא אמורה להיות בצמוד לחדר השינה. המשמעות - הלקוח יצטרך להשקיע גם בשיפוץ שיכלול חלוקה מחדש של הדירה. איני מבינה עד עכשיו מדוע על הלקוח שלי לשלם על דירה כזו מעל 2 מיליון שקל.

סוף הסיפור - המלצתי ללקוח הירושלמי להקפיא את הרכישה, ואמרתי לו כי במצב של שוק הנדל"ן התל אביבי, לא כדאי לו להיכנס לכאן.

אבל כעת, נראה כי הרוח שינתה כיוון. חלק מהמתווכים מסכימים לומר כיום, שבעלי דירות שמבקשים מעל 2 מיליון שקל לדירות בגודל 70 מ"ר "חיים בסרט", ובעתיד הקרוב הם יבינו שכדאי להם להתיישר על פי השוק. אותם מתווכים שאמרו למוכרים שניתן לקבל על דירתם יותר מ-2 מיליון, מקפלים את הזנב ומתחילים לדבר על 1.9 מיליון שקל. גם מחיר זה עדיין גבוה מדי לטעמי.

אותם מתווכים פנו אלי שוב אחרי חודש והציעו לי את אותה דירה, כשהם מספרים ברצינות שלחצו על המוכר להוריד את המחיר בעוד 100 אלף שקל, כדי להתקדם. כאמור, לא צריך להתרגש, כי גם לאחר "תיקון" המחירים, הם נותרו עדיין ברמה גבוהה מדי, ואולם עצם הנכונות לרדת מהפסגות שאליהן הגיעו המוכרים, מעיד, אולי, על תחילתו של תהליך התפכחות.

-

הכותבת היא בעלת משרד רונית מרום אדריכלות ועיצוב פנים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ