ישראלים ביפאן: "הנשים והילדים מגלים סימני חרדה קיצוניים"

עידו סולומון
עידו סולומון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו סולומון
עידו סולומון

>> בעקבות רעידת האדמה ביפאן, עובדי היי-טק שהוצבו במדינה מביעים רצון לעזוב את התפקיד ולשוב לישראל, לכל הפחות עד יעבור זעם - כך אמרה אתמול עינת גז, מנכ"לית רילוקיישן ג'ובס, שמלווה פעילות של חברות בעולם ומספקת פתרונות לצורכי רילוקיישן.

לדבריה, עיקר החרדה התעורר בקרב עובדים שביצעו את מהלך הרילוקיישן עם המשפחה, ולהערכתה, ביפאן נמצאות מאות משפחות של עובדים, מרביתם בטוקיו, אך גם בקיוטו, יוקהומה וקובה.

"התחושה של היותם זרים רק התעצמה ויוצרת אי נחת ורצון לעזוב מהר ככל שניתן", אמרה גז. "השבתת שדה התעופה רק מעצימה את החרדה. גם עובדים שאינם מעוניינים לעזוב באופן סופי את המדינה, מוצאים עצמם בפני מצב מתסכל".

לחברות רבות שפועלות מעבר לים אין מערך חירום שמספק מענה לתרחישים כמו רעידת אדמה, אומרת גז. "חברות ישראליות אינן מדריכות את עובדיהן, והן סומכות על מערך החירום של משרד החוץ", אומרת גז. "בארה"ב, למשל, קיים חוק שלפיו החברה חייבת לדעת בכל רגע נתון היכן נמצאים עובדיה. לשם כך החברות נעזרות במערכות און-ליין שמחוברות למסופים של משרדי הנסיעות, שמאפשרים להם לנהל מעקב אחר כל עובד".

לדברי עו"ד חמי לפידור, מומחה לדיני עבודה ממשרד לפידור ושות', אם עובד מביע רצון להפסיק לעבוד בעבודה מסוימת בשל הנסיבות המיוחדות שנוצרו במצב חירום, סביר להניח שהוא יוכל להתפטר בדין מפוטר.

"ככל שהמצב ביפאן מסכן הלכה למעשה את חייו של העובד, או שחלו שינויים מהותיים בתנאי עבודתו, אין המעביד יכול לדרוש ממנו להמשיך לעבוד", אומר לפידור. "עם זאת, רעידת אדמה היא אירוע שמקורו מוגדר כוח עליון, ולפיכך עשויה להתקבל טענת המעביד כי הוא פטור מחובתו לשלם שכר לעובד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ