מאות אלפים במקלטים, בקור ובחוסר ודאות

חסרי הבית ממתינים לסיוע

מרטין פקלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרטין פקלר

ניו יורק טיימס

אופונאטו, יפאן. בחמשת הימים האחרונים ישנה טאקיקו קינו על רצפת אולם התעמלות צפוף, ללא חשמל ומים זורמים, וניזונה מקצבת מזון שבתחילה היתה כדור וחצי אורז ביום. ואולם, לדבריה, החלק הקשה ביותר הוא חוסר הידיעה כמה זמן יהיה עליה להשאר כאן, לאחר שהצונאמי הרס חלק גדול מעיר הנמל הקטנה הזו בצפון יפאן.

"אנחנו חיים באי ודאות", אמרה קינו, 69, שחולקת את האולם עם עוד 500 מתושבי העיר, ברובם בשנות ה-60 לחייהם או אף קשישים יותר. "איננו יודעים היכן נחיה, איך נחיה וכמה זמן נצטרך להישאר כאן עד שנוכל לצאת מפה".

עשרות אלפי אנשים בצפון יפאן שותפים למצוקתה. פליטי הקהילות שנפגעו מהצונאמי, כמו אופונאטו, ממשיכים לחיות במאות בתי ספר, בתי חולים ואולמות כושר ציבוריים שהפכו למקלטים מאולתרים. באופונאטו, שבה היו 41,000 תושבים, יש 61 מקלטים כאלה שבהם חיים 8,437 בני אדם, לדברי בכירים בעירייה.

הפליטים חיים בתנאים קשים ולעתים קרובות פרימיטיביים, כשבקושי יש להם גג מעל לראשם. הם סובלים מקור ומחושך, שהחמירו אתמול עוד יותר כשבאזורים הפגועים התחוללה סופת שלגים והטמפרטורות ירדו אל מתחת לאפס. המחסור מדגיש את הקשיים, שעומדים בפני יפאן הנאלצת להתמודד עם כ-700 אלף פליטים ומשבר הומניטרי שכמוהו לא היה מאז מלחמת העולם השניה.

הסיוע מתחיל סוף סוף להגיע בטפטוף, בדרך כלל בצורת מזון ומים שמובאים על ידי הצבא. לאולם ההתעמלות באופונאטו הובאו שלשום ארבעה בתי שימוש ניידים במקום השניים שנסתמו משימוש יתר, והחשמל הוחזר חלקית לקול תרועת הנוכחים, שישבו בחושך ובקור מאז הצונאמי.

אך מצוקתם ממשיכה להיות קשה. הם לא התרחצו ולא החליפו את בגדיהם מאז שהגיעו לאולם וליפאנים, שעבורם אמבטיה חמה כל ערב היא חלק משגרת החיים, מצב זה קשה במיוחד. רבים מהם נמלטו מבתיהם כשרק בגדיהם על גופם והם תקועים במקלט כי אין להם כסף לנסוע במונית או ללכת לקניות. הגלים סחפו את כל רכושם, ובמקרים רבים גם את חסכונותיהם כי רבים מהקשישים נוהגים להחזיק את חסכונותיהם בשידה בבית ולא בבנק. ואולם, גם אלה שכספם בבנק אינם יכולים למשוך אותו כי הכספומטים לא עובדים בשל המחסור בחשמל.

"אין לנו מושג מה יקרה לנו", אמרה נוריקו קיקוצ'י. "אני אפילו לא יכולה להתקשר לקרובים ולידידים ולבקש עזרה".

כתבות מומלצות

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

ערן זהבי במדי מכבי תל אביב. הוא חוזר

"הלב לא נתן לי לבחור משהו אחר": ערן זהבי חתם במכבי תל אביב

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ