מנהלי השקעות או מומחי שיווק?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

<<רשות ניירות ערך טרחה ופילחה את ענף קרנות האג"ח לעשרות קטגוריות מקצועיות שונות, שכל אחת מהן נבחנת מול מדד השוק הרלבנטי. כך ישנן קרנות אג"ח שקליות וקרנות אג"ח צמודות, קרנות אג"ח מדינה וקרנות אג"ח חברות; ללא מניות, עם 10% מניות, 30% מניות או 50% מניות; לטווח קצר או ארוך, וכדומה. זהו פילוח מדוקדק ומקצועי.

רבים ממנהלי הקרנות מנהלים יותר מקרן אחת בכל קטגוריה. אם גם כך ישנן עשרות קטגוריות שונות, מה הטעם להוסיף ולהכביד על ניהול ההשקעות באמצעות הוספת כמה קרנות באותה קטגוריה? התשובה היא שיווק.

המנהלים מחזיקים כמה קרנות באותה קטגוריה, כשכל אחת מהן נוקטת אסטרטגיה שונה: למשל, קרן אחת עם מקסימום מניות אפשרי באותו ענף, וקרן שנייה עם מינימום אפשרי; קרן אחת עם אג"ח לטווח הארוך ביותר האפשרי, והשנייה עם הטווח הקצר ביותר האפשרי.

הטקטיקה הזאת מבטיחה למנהלי הקרנות שבכל מצב אחת הקרנות שלהם "תפגע בול", ותדורג גבוה בקטגוריה. הדירוג בראש הקטגוריה מאפשר להציף את הקרן למעלה במערכי הייעוץ של הבנקים, וכן להבליט את ביצועיה במודעות הפרסומת הצבעוניות.

בעולם שבו השיווק קובע את הצלחתה של קרן נאמנות לגייס כספים, ולא הביצועים האמיתיים שלה (כלומר הביצועים העודפים בלבד על מדדי השוק, מנוכי סיכון ולטווח הארוך), הטקטיקה של ריבוי הקרנות באותה קטגוריה מבטיחה שמנהל הקרן תמיד יחזיק באמתחתו לפחות קרן אחת "כוכבת", שמגייסת מיליונים.

התפשטות התופעה - שחבל שהבנקים, במערכי הייעוץ שלהם, מעודדים אותה במקום להילחם בה - חייבה אותנו לשנות את הדירוג שלנו. לפיכך, דירוג TheMarker אינו מציג את ביצועי הקרנות הבודדות, אלא רק את ממוצע הביצועים של כל הקרנות של אותו מנהל בכל קטגוריה. כך, המשחק של "קרנות קצה" מנוטרל, משום שכל הקרנות של אותו מנהל מוצגות יחדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ