סוכנויות הידיעות

>> "הגענו לפער ההכנסות והעושר הגדול מעולם", אמר הכלכלן ג'פרי סאקס בראיון לתוכנית העסקים של יאהו, "טק טיקר", בהתייחסו לפרשת האיגודים המקצועיים בוויסקונסין. במסגרת הפרשה, הממשל הרפובליקאי מגביל את סמכויות האיגודים המקצועיים במדינה באמצעות חקיקה. לדברי סאקס, המהלך בוויסקונסין הוא חלק מתמונה גדולה יותר בארה"ב, שבה הרפובליקאים פועלים בתמיכת אינטרסים עסקיים לריסוקם של איגודי העובדים.

סאקס, כלכלן באוניברסיטת קולומביה, ידוע כפעיל לצמצום פערים חברתיים ועוני, ומייעץ בנושאים אלה למזכ"ל האו"ם באן קי-מון. בשנות נשיאותו של ג'ורג' בוש הבן התבטא סאקס פעמים רבות כנגד הממשל, אך הוא ידוע גם בהתבטאויות כנגד מדיניותם של נשיאים דמוקרטים כמו ביל קלינטון.

"ברור כי יש אג'נדה כלל ארצית של מושלים רפובליקאים, הנתמכים על ידי האחים קוק ((Koch ועל ידי מימון של הימין הקיצוני, לדרוס את האיגודים המקצועיים", אמר סאקס. "הם מנסים לעשות זאת, הציבור מתנגד, אבל לדעת הציבור אין השפעה של ממש במדינה בימים אלה".

המושל הרפובליקאי של ויסקונסין סקוט ווקר, שחתם על אישור החוק בשבוע שעבר, אומר כי עובדי המגזר הציבורי מרוויחים יותר מהעובדים במגזר הפרטי ואוכלים על חשבון משלמי המסים. בניגוד לטענה רווחת זו אמר סאקס כי השכר במגזר הציבורי למעשה נמוך בהרבה.

ואולם לדברי סאקס, הבעיה האמתית היא שההכנסות החציוניות - הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי - לא עלו כבר עשורים. לעומת זאת, ההכנסה של המאיון העליון זינקה. "זהו עידן חדש של ברונים-שודדים", אמר סאקס, שהשתמש בכינוי שהודבק לאיילי הרכבות בסוף המאה ה-19 ולאנשי העסקים המובילים בשפל הכלכלי של שנות ה-30.

"השיא הקודם בפער ההכנסות היה בתקופת המשבר הכלכלי של 1929, אך פער זה הצטמצם בעקבות הניו דיל של הנשיא רוזוולט, ובשנות ה-40 וה-50 בצורה נרחבת וממושכת", אמר סאקס. בתקופה זו הורחבו מוסדות הרווחה של הממשל במידה רבה וכוחם של איגודי עובדים זינק, ועמו תנאי העבודה והשכר בארה"ב. אך מאז 1973 לא השתנה השכר החציוני של עובדים במשרה מלאה, לדבריו. "לעומת זאת, המיליארדרים נהנים מגידול עצום בהכנסות, ובאופן מדהים הם אלה שמובילים את המהלכים לחיסול האיגודים".

"משחק שיצא משליטה"

בתשובה לטענה כי יש רבים המאמינים שאותם מיליארדרים עבדו קשה כדי לצבור את הונם ולהגיע למעמדם הרם, אמר סאקס כי "האחים קוק, למשל, ירשו את הונם מאביהם. אם בוחנים את וול סטריט, ברור שאפשר להצליח כשמקבלים סיוע בסך מאות מיליארדי דולרים והלוואות בריבית אפס מהבנק הפדרלי. אם בודקים את חברות ביטוח הבריאות, ברור שאם יש להן הסכם נהדר עם הממשל, שהן מממנות כל מה שהממשל מממן להן, זה לא רע. מי שיכולים להפקיד את הכסף באיי קיימן, כמו חברות כה רבות בארה"ב, כמעט ואינם משלמים מס כלל על הכנסותיהם ממדינות זרות. באמצעות הסכמים סודיים עם מס ההכנסה המאפשרים זאת - ברור שאפשר להרוויח הרבה כסף. זהו משחק מדהים שיצא מכלל שליטה".

סאקס הוסיף כי "הכסף בקרב העשירים ביותר כה רב כיום, עד ש-11 אלף המשפחות העשירות ביותר בארה"ב מחזיקות בהכנסות גדולות יותר מכלל 25 מיליון משקי הבית העניים ביותר. אנו מתרגלים לחשוב שזה נורמלי, אבל זה לא נורמלי", אמר סאקס.

הוא הסביר כי תפישה זו נובעת למעשה מהמנגנון עצמו: "האנשים העשירים יותר פשוט קונים את הפוליטיקאים - את כולם, כל המפלגות - זה לא קשור לדמוקרטים ולרפובליקאים. כולם נמצאים בידיהם של הסופר-עשירים. כשאובמה ירצה לרוץ שוב לנשיאות הוא מקווה לגייס מיליארד דולר. הוא לא יקבל אותם מעניים, אלא מעשירים. לכן, כשמגיעה שעת ההכרעה והעשירים אומרים 'אנחנו רוצים שיקצצו לנו במסים', זה קורה וזה מה שקרה בדצמבר האחרון". בכך סאקס מסביר את הפשרה של ממשל אובמה עם הרפובליקאים, שכללה את הארכתם של קיצוצי המסים לעשירים מתקופת נשיאותו של בוש, כדי להאריך במקביל קיצוצים והטבות לשכבות חלשות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ