מתרחבות ההפגנות נגד שלטונו של אסד בסוריה

אלפים הפגינו בעיר דרעא, והפילו את פסלו של אביו של הנשיא אסד. להתנגדות לנשיא הצטרפו גם הכורדים בצפון, שדורשים רפורמות

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

הפגנות ברחבי סוריה נרשמו אתמול זה היום הרביעי ברציפות, בעיקר במחוז חוראן, האזור הדרומי הקרוב לגבול עם ישראל וירדן. אתמול נמשכו ההפגנות בדרעא, שם השתתפו אלפים בתהלוכת ההלוויה של צעיר סורי, ראיד אל-קראד, שנהרג יום קודם מאש כוחות הביטחון הסוריים. במהלך ההפגנה, קראו המשתתפים "אללה, סוריה, חירות ודי".

כוחות הביטחון השתמשו שוב בגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים בדרעא. המפגינים הציתו את ביתו של המושל לשעבר, שפוטר לפני כמה ימים מתפקידו, את מטה מפלגת השלטון וכן משרדים של חברת טלפון סלולרי שבבעלות אחד ממקורביו של הנשיא הסורי. כמו כן נמסר כי המפגינים הפילו בימים האחרונים את פסלו של אביו של הנשיא, חאפז אל-אסד.

בעיירות ג'אסם ומדאייה, השוכנות גם הן במחוז חוראן, השתתפו כמה מאות בני אדם בהפגנה נגד השלטון בראשותו של הנשיא באשר אל-אסד, וקראו "העם רוצה להפיל את השלטון". ההפגנות התפשטו גם לגולן הסורי ולעיר קונייטרה, שם התנגשו כוחות הביטחון עם משתתפי המחאה.

במקביל מתמודד כעת הנשיא הסורי עם הפגנות של המיעוט הכורדי, בעיקר בעיר קמישלי, הסמוכה לגבול עם טורקיה. הכורדים, שהפגינו יותר מפעם אחת במהלך השנים האחרונות, דורשים לבצע רפורמות ולחזק את זכויות האזרח במדינה. אולם לעת עתה נראה כי ההפגנות לא התפשטו לדמשק ולשאר הערים הגדולות במדינה.

הצבא הסורי תגבר את כוחותיו בדרעא בטנקים ובחיילים, אך הקפיד שלא להיכנס לעימות חזיתי עם המפגינים ולעת עתה מאפשר לכוחות המשטרה להתמודד עם המוחים. אתמול דווח כי עשרות חיילים או אנשי כוחות הביטחון נפרסו במקומות שונים ברחבי העיר, אך לא פתחו באש חיה, בניגוד לאירועים ביום שבת, אז נהרגו ארבעה בני אדם מאש כוחות הביטחון הסוריים. נראה שלעת עתה מנסים שלטונות סוריה להכיל את המחאה בדרום, ומתרכזים בניסיונות למנוע את התפשטותה לערים נוספות.

אתמול השתתף שר המשפטים הסורי בניחום האבלים בעיר דרעא, ואף לקח חלק בטקס המרכזי. במקביל שלחו השלטונות מאות מאנשיהם לרחובות דמשק כדי להריע לנשיא אסד ולהביע בו תמיכה.

מחוז חוראן, שם מתמקדות ההפגנות, נחשב לעני במיוחד בסוריה הענייה גם כך. השכר הממוצע של אזרחי סוריה נע בין 100 ל-200 דולרים בחודש, כאשר יותר משליש חיים מתחת לקו העוני. קרוב ל-38% מהאוכלוסייה עוסקים בחקלאות ודרום המדינה נחשב לאחד המקומות בהם הממשל כמעט ואינו משקיע. הדבר יכול להסביר את התסיסה היחסית באזור הדרום-מערבי, מבלי שההפגנות גולשות לעת עתה לשאר חלקי המדינה, מלבד כורדיסטאן, שם ההתארגנויות נגד השלטון המרכזי שכיחות.

עוד יש לזכור, כי בניגוד למצרים, השימוש באינטרנט וברשתות החברתיות מצומצם יחסית בסוריה. ניסיון של גורמי אופוזיציה לארגן "יום זעם" לפני יותר מחודש, נכשל כישלון חרוץ. לעת עתה, האחים המוסלמים בסוריה וכן גורמי האופוזיציה החילוניים היושבים בחו"ל, כמו סגן הנשיא לשעבר עבד אל-חלים חדאם או דודו של בשאר, ריפעת אסד, נמנעים מלהתערב בנעשה או לצאת בהצהרות הקוראות להתארגנויות נוספות. בשונה ממצרים, תוניסיה, תימן ולוב, לא ניכרת עד כה פעילות של צעירים היוצאים למחאה המונית נגד המשטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ