הרוגה ו-3 פצועים באורח קשה בפיצוץ סמוך לאוטובוס בירושלים

מטען חבלה שהוטמן במזוודה התפוצץ סמוך תחנת אוטובוס בבנייני האומה. למעלה מ-30 בני אדם נפצעו באורח בינוני-קל; המשטרה פרסה מחסומים בכניסה לעיר

ניר חסון
הארץ
שלמה שמיר
דן אבן
ברק רביד
כתבי "", השתתפו בהכנת הידיעה:, ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
הארץ
שלמה שמיר
דן אבן
ברק רביד
כתבי "", השתתפו בהכנת הידיעה:, ג'קי חורי

אשה בת 59 נהרגה ולמעלה מ-30 בני אדם נפצעו, בהם שלושה באורח קשה, בפיצוץ מטען חבלה היום (רביעי) בירושלים. בסביבות השעה 15:00 התפוצץ מטען חבלה סמוך לתחנת אוטובוס ליד בנייני האומה בכניסה לעיר. המטען התפוצץ כאשר אוטובוס מספר 74, שנסע מהר חומה לגבעת שאול, עצר במקום. עשרות בני אדם נפגעו באירוע ופונו לבתי החולים באזור.

ממד"א נמסר כי 39 בני אדם טופלו באירוע, בהם ארבעה פצועים באורח קשה, שלושה פצועים באורח בינוני והיתר באורח קל. אחת מהפצועות באורח קשה, אשה בת 59 שישבה סמוך למקום הפיצוץ ונפגעה מרסיסים, מתה מפצעיה בבית החולים הדסה עין כרם.

כוחות ביטחון ומשטרה רבים הגיעו לאזור הפיצוץ תוך זמן קצר. סקרנים רבים החלו אף הם לגדוש את האזור והמשטרה חסמה תחילה את הרחובות הסמוכים לתנועה. המשטרה העריכה כי המטען - בינוני בגודלו - הוטמן בתוך מזוודה שהונחה סמוך לתא טלפון ציבורי מחוץ לתחנת האוטובוס. המשטרה פתחה בחיפושים אחר חשודים בהנחת המטען ופרסה מחסומים בכניסה לירושלים.

זירת הפיגוע. תצלום: אוליבייה פיטוסי

מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו, אמר כי נבדק קשר בין הפיגוע היום לאירוע לפני שלושה שבועות, בו פועל של העירייה נפצע כאשר מצא מטען חבלה בפח אשפה. לדבריו, "אנחנו בירושלים יודעים שזו עיר מאוימת, ולכן נמצאים בכוננות תמידית".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ דודי כהן, העריך כי "אנו לא חוזרים לעידן הפיגועים" וסיפר כי משטרת ישראל נערכה לתרחישים שונים: "אנחנו יודעים לבצע הערכת מצב ומודיעין ונדע לשנות את דפוס הפעילות שלנו במידה ונדרש".

לדבריו, "במידה ואין לנו מודיעין סדיר, כל אחד יכול לנוע באופן חופשי וכל אחד יכול להגיע למרכז ירושלים. אנחנו לא יכולים למנוע הגעה של כל אדם לבירת ישראל. עקב שינוים באזור אנחנו ערוכים בפריסה רחבה יותר".

רנ"צ כהן הוסיף כי "עדיין לא נתפסו חשודים באירוע. צריך להמתין בסבלנות לפעילות של השב"כ ומשטרת ישראל. הפיגוע לא הפתיע אותנו, כל אירוע הוא צפוי במדינת ישראל".

זירת הפיצוץ, היום בירושלים. תצלום: אמיל סלמן

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שהגיע לזירה העריך כי "מה שקרה באיתמר לא קשור לאירוע ככל הנראה, אולם מה שקורה בדרום אולי כן, אנו בודקים את הנושא".

בעל הקיוסק הממוקם בסמוך למקום הפיגוע, שמשון אטיאס, אמר לאחר האירוע: "אני פה כבר קרוב ל-20 שנה. ב-1993 היה פה מחבל מתאבד והמקום נהרס לגמרי. אז שינינו את השם ל'קיוסק פיצוץ'. היום ביקשתי מגיסי להחליף אותי, הלכתי לאכול ארוחת צהריים ואז זה קרה. הגיס נפצע וכרגע נמצא בחדר ניתוח".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת הפציר בציבור בכל הארץ לחזור לשיגרה כמה שיותר מהר והוסיף כי "זו תקופה קצת מתוחה. צריך לפתוח עיניים ולראות שלא מניחים לנו עוד מטענים. ברגע שאנשים יבינו שצריך להיות עירניים יותר נצליח למנוע פיגועים". לדבריו, "אין עיר בישראל שחסינה מפני תיק שמונח בצד. חשוב להראות לטרוריסטים אפס הישגים ושהטרור לא יפחיד אותנו".

ברקת סיפר עוד כי דוד אמויל, שעובד בקיוסק הסמוך למקום הפיצוץ ונפצע בפיגוע, הבחין במזוודה, התקשר למשטרה ודיווח שיש חפץ חשוד במקום. לדברי ברקת, אמויל, גיסו של בעל הקיוסק, הרחיק מהמקום אנשים ואז אירע הפיצוץ. אמויל עצמו נפגע גם הוא בפיצוץ.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו דחה לשעה 20:00 את יציאתו לביקור מדיני במוסקבה עקב הפיגוע. נתניהו קיים התייעצויות עם יועציו וכמה משרי השביעייה. שגריר ישראל באו"ם, מירון ראובן, שיגר אגרת מחאה לנשיא מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לפיגוע וירי הרקטות מעזה.

ברשות מגנים את הפיגוע: נוגד את תוכניתנו לחירות בדרכי שלום אחרי 3 שנים של שקט, הטרור חזר לבירה

מרכז מידע, בית חולים הדסה עין כרם: 1-255-122 מרכז מידע, בית חולים הדסה הר הצופים: 1-255-121

אזור האירוע
הצג את ירושלים במפה גדולה יותר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ