התקציב השנתי של בריטניה: ריסון תקציבי והקלות מס למעמד הביניים

בניגוד לתחזיות מוקדמות על גירעון קטן מהצפוי, העלייה באינפלציה הגדילה את הוצאות ממשלה. סף ההכנסה החייבת במס הועלה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

>> ג'ורג' אוסבורן, שר האוצר הבריטי, הכריז אתמול על תקציב שנועד להקל על המעמד הבינוני בבריטניה, אך באותו זמן גם לרסן את תקציב הממשלה. התקציב כולל סיוע לרוכשי בית ראשון, לבעלי מכוניות ול-25 מיליון משלמי מסים באמצעות העלאת סף המס המינימלי. בו זמנית, התקציב כולל גם העלאות מס, החמרת הפיקוח על העלמות מס וקיצוץ בתקציבי משרדי הממשלה. בריטניה, הסובלת מגירעון תקציבי גדול, אבטלה כבדה ואינפלציה מתגברת, נאבקת להחזיר את כלכלתה לפסי צמיחה.

אחד מהסעיפים הבולטים בתקציב הוא העלאת סף ההכנסה החייבת במס ב-630 ליש"ט לשנה מאפריל 2012, בנוסף להעלאה מתוכננת של 1,000 ליש"ט השנה. כ-1.1 מיליון אנשים ייצאו כליל ממעגל משלמי המסים. ואולם, 550 אלף משלמי המסים שמרוויחים לפחות 115 אלף ליש"ט בשנה יפסידו 45 ליש"ט בשנה.

סעיף בולט שני בתקציב הוא שיתוף פעולה עם תעשיית הבנייה, שבו תעניק הממשלה הלוואות של עד 20% מערך הנכס, בהיקף כולל של 250 מיליון ליש"ט. לרוכשי בית ראשון שלהם הכנסה שנתית של פחות מ-60 אלף ליש"ט בשנה יופחת התשלום הראשוני המינימלי ל-5% מערך הבית. ההלוואה הממשלתית תהיה ללא ריבית למשך חמש שנים, ותיפרע רק בעת מכירת הבית.

אוסבורן חשף כי תחזית הצמיחה של בריטניה ל-2011 החמירה מאז הסתיו האחרון, והכלכלה צפויה לצמוח ב-1.7%, לעומת תחזית קודמת של 2.1%. עבור 2012 צופה הממשל צמיחה של 2.5%, ועבור 2013-2014 - 2.9%.

מצב התקציב הממשלתי גם הוא גרוע מהציפיות: לפי הערכות, היקף ההלוואות שלקחה הממשלה בשנת הכספים היה אמור להיות נמוך ב-10 מיליארד ליש"ט - מתחזית של 148 מיליארד ליש"ט. ואולם בפברואר נודע כי הגירעון היה גבוה מ-10 מיליארד ליש"ט - הגבוה ביותר בפברואר מאז 1993. אחד הגורמים לכך היה הגידול באינפלציה. מדד המחירים לצרכן זינק ל-4.4% בפברואר, והוביל לעלייה בהוצאות הממשלה על הטבות ורווחה, הצמודות למדד. כעת צופה אוסבורן כי האינפלציה תהיה בין 4% ל-5% השנה. הלוואות הממשל צפויות להגיע ל-146 מיליארד ליש"ט, וחובות הממשל יגיעו ל-60% מהתמ"ג השנה, וימשיכו לטפס בשנה הבאה, ל-71%.

הטבות המס יאוזנו על ידי שורה של העלאות מסים, והגברת הלחץ על בקרה תקציבית. מס החברות בבריטניה יצומצם ב-2% השנה, ולאחר מכן ימשיך לרדת ב-1% מדי שנה. המס המוטל על הבנקים יוגדל, כדי לפצות על הירידה במס החברות. בנוסף, תושבים זרים ישלמו 50 אלף ליש"ט בשנה לאחר 12 שנות מגורים בבריטניה, אם אינם משלמים מסים. בכוונת אוסבורן להגדיל הכנסות הממשל באמצעות שיפור אכיפת חוקי המס, אך בד בבד, יוענקו הקלות במס הירושה על מי שיותירו לפחות 10% מעזבונם למוסדות צדקה. אוסבורן ציין כי העלאת מדרגת מס ההכנסה העליונה על אנשים פרטיים ל-50%, היא צעד זמני בלבד.

עוד חשף אוסבורן הפחתת מס הדלק בפני אחד לליטר, החל מהיום, וביטל העלאות מתוכננות של מסי הדלק, כשמס הבלו על כלי רכב יוותר ללא שינוי. המס על הטבק צפוי לעלות, ומסי הנמל הגבוהים בבריטניה צפויים להיוותר ללא שינוי.

התקציב כולל שורה של מהלכים מעודדי צמיחה שכוללים ארגון מחדש של חוקי התכנון, דה-רגולציה של חוקי ההעסקה והקמת בנק השקעות ירוקות. הקמת הבנק הירוק חותמת שנה של מאבק פוליטי. הבנק יוקם עם גישה למימון של 3 מיליארד ליש"ט, ומ-2012 יקבל הכנסות ממכירת נכסים ממשלתיים, כמו HS1, מסילת הרכבת המהירה במיוחד בין לונדון לתעלת למאנש, ובשנה שאחרי כן ממכירת אורנקו, החברה שמייצרת אורניום מועשר, ונמצאת בחלקה בבעלות ממשלתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ