צפריר רינת
צפריר רינת

2 קרית בסיסי ההדרכה שמתכנן צה"ל להקים באזור צומת הנגב נחשבת פרויקט בעל חשיבות לאומית, בגלל היקף הבנייה והתקווה שהמקום יעודד מעבר אנשי צבא לדרום. אבל מעל התוכנית ממשיך לרחף צל כבד, שכן גם בתקופה האחרונה נמדדו באזור ריכוזי זיהום אוויר מאזור רמת חובב, החורגים מהסף הבטוח שקבעה ועדת המומחים שהקים המשרד להגנת הסביבה.

הליכי אישור תוכנית הקריה (המכונה גם עיר הבה"דים) יוצאי דופן, משום שנקבע שהם יבוצעו במקביל להתקדמות בטיפול בזיהום האוויר, שמקורו במפעלים הכימיים ברמת חובב. זאת, בשל החשש של משרד הביטחון מחשיפת חיילים לזיהום, ובעקבות מאבק משפטי שניהלה עמותת "אדם טבע ודין".

לכן הוחלט שעד מועד אכלוס המתחם החדש, המרוחק כעשרה ק"מ מרמת חובב, תפעל ועדה מיוחדת במסגרת הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז דרום, שתעקוב אחר הטיפול בזיהום האוויר. אחד התנאים העיקריים שנקבעו להתקדמות בנושא זה הוא ששנה לפני מועד האכלוס המתוכנן - 2014 - לא יהיו חריגות מרמות הזיהום שהגדירה הוועדה, בתחום של יותר משישה קילומטרים מחוץ לרמת חובב.

בישיבה האחרונה של הוועדה, שהתקיימה החודש, התברר שכמה פעמים בחודשים האחרונים התגלו חריגות מהסף שנקבע, אף כי תנאי רישיון העסק של המפעלים קובעים, שעד סוף 2010 כבר לא יהיו חריגות.

מדובר בין השאר בחריגות בריכוזי מתילן כלוריד, שמשתמשים בו במפעל "תרכובות ברום" - מהמפעלים הגדולים ברמת חובב. "על פי ועדת המומחים מדובר בחומר שחשיפה אליו יכולה לגרום לסרטן ריאות ולסרטן בדרכי המרה", אמר ד"ר אריה ונגר מהמחלקה המדעית של "אדם טבע ודין".

אף שהחריגות התגלו כשלוש שנים לפני מועד אכלוס קרית בסיסי ההדרכה, ולא בשטח שבו יוקמו הבסיסים, בארגונים הסביבתיים מביעים חשש שהאזור מוסיף להיות מסוכן לחיילים שישהו בו באופן קבוע. "הריכוזים שהתגלו משקפים מדידות של טווחי זמן קצר", ציינה עו"ד נעמה אלעד מעמותת "אדם טבע ודין". "אותנו מטרידה חשיפה כרונית, לאורך זמן, לריכוזי חומרים כמו מתילן כלוריד. לא הוצגה לפנינו תשתית עובדתית המבטיחה שלא יהיו סיכונים כאלו במועד האכלוס".

לאחר פרסום הממצאים האחרונים טוענים נציגי הארגונים הסביבתיים, שיש לעכב את ניפוק היתרי הבנייה לקרית ההדרכה. אבל דרישתם לא התקבלה בינתיים. ראש המועצה המקומית התעשייתית רמת חובב, אנדרי אוזן, הבטיח שהמועצה תגביר את תדירות הבדיקות כדי לגלות מה מקור החריגות בריכוזי המתילן כלוריד. גם המשרד להגנת הסביבה הודיע שהבעיה בטיפול. ונגר, שנכח כמשקיף בישיבת ועדת המעקב, אומר שהרושם שלו הוא שלא ננקטו עדיין הצעדים הנחוצים להבטיח טיפול בבעיה.

ממפעל תרכובות ברום נמסר, בתגובה, כי "החברה עומדת בכל דרישות המשרד להגנת הסביבה ובכל התקנים שהוצבו לה, כולל בתקן הפליטה של מתילן כלוריד. העמידה בתקנים ואף מעבר להם נעשית בזכות השקעות של מאות מיליוני שקלים באיכות הסביבה, ובכלל זה השקעות בהפחתת פליטת מתילן כלוריד".

ממשרד הביטחון נמסר, בתגובה, כי "מערכת הביטחון והמשרד להגנת הסביבה ממשיכים לעקוב מקרוב אחר המפעלים ברמת חובב ואחר היעדים הסביבתיים שנקבעו. אין ספק שמעבר צה"ל לנגב היה זרז להשקעות עצומות של המפעלים בהטמעת טכנולוגיות סביבתיות, שהביאו לשיפור משמעותי באיכות הסביבה בנגב. נדגיש כי כבר כיום, למעלה משלוש שנים לפני אכלוס קרית ההדרכה, רמת איכות הסביבה בצומת הנגב עומדת בערכי ועדת המומחים. משרד הביטחון מדגיש כי שום מפעל לא יציב מכשול לאכלוס קרית ההדרכה, עד כדי פעולות לסגירת מפעלים או קווי ייצור שלא יעמדו בתקנים". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ