התקיפה בלוב | מלחמה צודקת

בניגוד לכיבוש עיראק, הקהילה הבינלאומית יכולה להתגאות בתקיפת לוב

ברנאר אנרי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברנאר אנרי לוי

זה איננו מבצע יבשתי של טנקים, רגלים, כיבוש, "אזור ירוק" וכדומה.

לכן, זה ההיפך מהמלחמה המטורפת בעיראק.

ההיפך מהמלחמה המוצדקת באפגניסטאן.

אינני יודע - זה מסובך מאוד - אם המלחמה (המוצדקת) באפגניסטאן וזו (המטורפת) בעיראק היו "ניאו-קולוניאליות". אבל ברור שהמלחמה הנוכחית, המעורבות הזאת, שתכליתה הראשונה היא הצלת האזרחים שנטבחים במיסורטה, זאוויה ובנגאזי, מבצע ההצלה הזה שהצבת חיילים מהמערב מעולם לא היתה חלק ממנו, הוא ההיפך ממסע כיבוש קולוניאלי.

מהי בעצם מלחמה מוצדקת?

זו מלחמה שנועדה למנוע מלחמה נגד אזרחים.

זו מלחמה - בפארודיה על אמירה ידועה ומרגיזה של פרנסואה מיטראן, שניסה עד הרגע האחרון למנוע את התקפות האוויר על עמדות הסרבים בסרייבו - שמשיבה מלחמה למלחמה.

זו מלחמה, שבהבדל מעיראק, אינה העמדת פנים של הצנחת ערכת דמוקרטיה חמושה במדבר פוליטי. זו מלחמה שנשענת על התקוממות שאך נולדה, מאפשרת למשחררים לעשות את מלאכתם ומסייעת ללובים לשחרר את לוב.

זו מלחמה שמקורה ביוזמה צרפתית, אבל זו אינה מלחמה צרפתית. זו מלחמה שבה ראינו, מאז שבת, מטוסים צרפתיים טסים מעל בנגאזי ומחסלים את יכולותיו הצבאיות של קדאפי הנובח, שהימר על כל הקופה כשהמטיר פגזים על העיר.

אבל זו מלחמה שבה שותפים באותה הקואליציה, עם הצרפתים ומדינות המערב, אנשים מקטאר, מאיחוד נסיכויות המפרץ, ממצרים; את ייפוי הכוח העניקו לעצמם או קיבלו מהליגה הערבית. מההתחלה היתה הליגה נוכחת בלב תנועת הסולידריות העולמית עם מדינה, שמנהיגה הצית בה אש והציפה בדם, או עם מדינה אחרת (מצרים) שעמה כבר היה בעיצומה של התקוממות לגיטימית. אם כן, זו מלחמה ערבית לא פחות משהיא מערבית.

מה מטרת המלחמה? להגן על האזרחים הנטבחים במיסורטה, בזאוויה ובבנגאזי? להסתפק, בסופו של דבר, בקדאפי מוחלש שאורז את מאגרי הנשק שלו ונסוג למעוזו בטריפולי, לפני שייצא לנקום, בעוד שישה חודשים או שנה?

אינני חושב כך. לא לכך אני מפלל. קשה לדמיין את הקהילה הבינלאומית חוזרת על הטעות שעשתה לפני עשרים שנה, אחרי מלחמת המפרץ הראשונה, כשהותירה את סדאם חוסיין על כנו ללא פגע, עם יכולת להזיק ולפשוע.

קשה להעלות על הדעת אפשרות שההחלטה שהתקבלה ביום חמישי שעבר, בהצבעה היסטורית באו"ם, שבה לא מימשו הרוסים והסינים את זכות הווטו שלהם, תוליד בסופו של דבר עכבר.

קדאפי ביצע פשעים נגד האנושות.

עם פרסום תוצאות ההצבעה, האם לא היתה תגובתו הראשונה של קדאפי - זה שסיפרו לנו כי השתנה, ויתר על הטרור והפך (לפי פטריק אולייה, השר צרפתי לקשר עם הפרלמנט) לקורא מעודן של מונטסקייה - "אתם תוקפים את מטוסי הצבא שלי? אני אתקוף בתגובה את המטוסים האזרחיים שלכם. אעניש אזרחים בעוד פיגוע לוקרבי אחד, או שניים או שלושה"?

עם הקדאפי הזה אין עוד לשאת ולתת ואין לחפש פשרות. על הקהילה הבינלאומית לומר לטרוריסט חסר הגבולות הזה, פה אחד עם העם הלובי והמועצה הלאומית הזמנית שלו, "קדאפי, עוף!"

כי מה רוצים, או במה מסתפקים, הלובים החופשיים? מי הם? ומהי בעצם המועצה הלאומית הזמנית שניקולא סרקוזי היה הראשון להכיר בה, במחווה פוליטית החלטית ואמיצה?

ברור שהם אינם מלאכים (זה זמן רב איני מאמין במלאכים...). הם אינם דמוקרטים בנוסח צ'רצ'יל שנבראו בדרך נס מצלע הקדאפיזם (אחדים מהם היו, לפני שערקו, משרתיו והכפופים לו). ייתכן שיש ביניהם אנטי-ציונים ואפילו אנטישמים במסווה של אנטי-ציונים. אף כי בכל מפגשי עם מנהיגיהם, בבנגאזי ובהמשך בפאריס, לא הסתרתי את זהותי או את דעותי.

אני סבור שהגברים והנשים האלה - כאחיהם בתוניסיה, במצרים או בבחריין - נמצאים בדרכם לדמוקרטיה, על עקרונותיה ודפוסיה, וממציאים אותה מחדש במהירות רבה. ואני בטוח שלוחמים אלה - שלמדו, מול תמרות האש וטורי הטנקים, מהו פירושה של חירות ובאיזו רוח ייכתב שמה - ירצו בעתיד משהו טוב יותר מרודן פסיכופת, שהפך את האפוקליפסה לתכלית חייו האחרונה.

תרגום מצרפתית: יעל גרינפטר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ