24 שנות מאסר לחייל אמריקאי שרצח אפגנים

רצח "משעמום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ג'רמי מורלוק, הראשון מחמשת החיילים האמריקאים שהואשמו ברצח שלושה אזרחים אפגנים במחוז קנדהאר "משיעמום", נידון השבוע ל-24 שנות מאסר בגין פשעי מלחמה ושימוש לא חוקי בסמים, בעת שירותו הצבאי בשנה שעברה. שלשום, הודה מרלוק בן ה-22 באשמה במסגרת עסקת טיעון בבית המשפט הצבאי במדינת וושינגטון. עורך דינו, פרנק ספינר, הקריא לאחר קבלת גזר הדין התנצלות בשם החייל בפני משפחות הקורבנות. הפרקליט הוסיף שמרלוק "מתנצל על הפגיעה בשמו הטוב של צבא ארה"ב, ומביע חרטה אם מעשיו סיכנו חיי עמיתיו". במסגרת עסקת הטיעון, הסכים מרלוק להעיד נגד שותפיו לפשע, ותיאר בפני השופט כיצד תיכננו לשתול רובי קלצ'ניקוב ליד הגופות כדי לנסות להוכיח כי הרצח בוצע להגנה עצמית.

פרשת הרצח נחשבת לאחת מנקודות השפל של המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, וגרמה נזק כבד לתדמית הצבא. בדומה לחשיפת ההתעללות בעצורים בכלא אבו-רארייב בעיראק, פרסם השבוע העיתון הגרמני דר שפיגל תצלומים של מורלוק ועמיתיו מחייכים על רקע גופות ההרוגים. כתבי אישום הוגשו בסך הכל נגד 12 בני אדם: חמשת אנשי "צוות הרצח", כפי שכונו, ושבעה חיילים נוספים שניסו לטייח את האירוע.

מסמכי החקירה חשפו את שגרת יומם של חיילים משועממים שנהגו לקנות חשיש ואופיום בעזרת המתורגמנים האפגנים. החיילים עישנו על בסיס יומי וחיפשו "שעשועים" כמו הוצאות להורג של אזרחים, כריתת חלקי גופות למזכרת וצילומים של "שלל המלחמה". הסמל קלווין גיבס, בן 25, וארבעת חייליו, הרגו יותר משלושה אפגנים כשהשליכו בתקריות נפרדות רימונים על אזרחים או חיסלו אותם בירי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ