גל מקרי אלימות כלפי סטודנטים וצעירים ערבים בצפת

המשטרה עצרה שלושה חשודים בהצתת מכוניות במכללת צפת. לפני שלושה חודשים רוססה כתובת על רכב: "ערבים החוצה"

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

המשטרה עצרה בשבוע שעבר שלושה חשודים בהצתת מכוניות של סטודנטים ערבים במכללת צפת - כך הותר אתמול לפרסום לבקשת "הארץ". השלושה, שני בוגרים וקטין מכחישים את המיוחס להם ושומרים על זכות השתיקה. מעצרם של שניים מהם הוארך עד יום שני.

אתמול נודע עוד כי בתחילת השבוע נעצר חשוד בדקירת צעיר ערבי מהכפר גוש חלב (ג'יש) במוצאי השבת האחרונה. הצעיר, אלבר חלול (22) נפצע באורח בינוני ואושפז בבית החולים בצפת. החשוד, אלירן ויינטרופ מאחד היישובים באזור צפת, מכחיש את החשדות נגדו ושומר גם הוא על זכות השתיקה.

סנגורו של החשוד, עו"ד ליאור בר-זוהר, אמר כי "החקירה תעלה כי אין בסיס לחשדות והמשטרה תבין כי החשוד אינו קשור למקרה. הם מסתמכים על שברי ראיות". בשני המקרים מיוצגים החשודים מטעם עמותת "חננו" המגנה על פעילי ימין. שוטרי תחנת צפת, בפיקודו של רב-פקד גדי רון, חוקרים את החשדות.

במשטרה מעריכים כי אין קשר בין המקרים. ההערכה במקרה הראשון היא שמדובר במעשים על רקע לאומני - במקביל להצתת שני כלי רכב, רוססו על חומת המכללה כתובות נאצה, ובהן "ערבים החוצה", "מוות לערבים" ו"כהנא צדק".

על המכוניות שהוצתו היו מדבקות שהעידו כי בעליה של אחת מהן הוא מוסלמי והבעלים של המכונית השנייה הוא נוצרי. עלי נעמי, שמכוניתו הוצתה, סיפר כי להצתה קדם עימות מילולי חריף, במהלך כנס שאירגנה המכללה בבית יגאל אלון בעיר. "במהלך הכנס פרץ ויכוח קשה בין יהודים לערבים ובמהלכו צעקו לעברנו כי מדינת ישראל היא מדינת היהודים ונועדה לעם היהודי - ולנו כערבים, אין בה מקום".

ההצתות באות אחרי שורה של אירועים דומים שהתרחשו בחודשים האחרונים בצפת. לפני שלושה חודשים פגעו אלמונים במכוניתו של סטודנט ערבי, הלומד במכללת צפת, וכתבו על הרכב "ערבי החוצה".

חודשיים קודם לכן הותקפו בעיר שלושה סטודנטים ערבים על ידי 30 תוקפים יהודים. ההתקפה כללה גם ירי באוויר מצד אחד התוקפים. בעקבות המקרה הוגשו כתבי אישום, ומהם עולה כי העימות החל בשיחה אודות "בעיית נוכחותם המתגברת של הערבים בצפת, אשר פוגעים בביטחונן האישי של בנות יהודיות".

לפני שישה חודשים נערך בעיר "כנס חירום" תחת הכותרת "המלחמה השקטה - נלחמים בהתבוללות בעיר הקודש צפת". בכנס נאמר כי מקור הבעיה הוא המכללה בעיר, שרוב תלמידיה ערבים. דוברים בכנס התריעו מפני כוונת הממשלה להקים בעיר בית ספר לרפואה, שלדבריהם עלול להחמיר את הבעיה ו"לפגוע בקדושתה של עיר הקודש". אתמול נשמעו שוב קריאות להפגין נגד ערבים במכללה, בעקבות הפיגועים באיתמר ובירושלים.

כתבות מומלצות

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ