המדד | ארז טל

ארז טל (לשעבר, בן טולילה), נולד ב-27 ביולי 1961

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
אלון עידן

כעת ארז טל מככב בפרסומת של בנק הפועלים. הוא מקבל על הפרסומת כמיליון שקל. מה מסתתר בתוך המיליון שקל? לא הרבה, בעיקר "האח הגדול". כלומר 35 אחוז רייטינג, כלומר מאות אלפי בוהים, כלומר התוכנית הראשונה בטבלאות הצפייה.

ארז טל קיבל מיליון שקל כי בנק הפועלים כבר קבע ש"להיות ראשון זה מחייב". אם כן, מה זה בדיוק מחייב: זה מחייב להיות ראשון. זוהי אכן טאוטולוגיה אבל היא אינה מקרית: בין "ראשון" לבין "מחייב" אין שום הבדל, אלו למעשה מילים נרדפות, היינו הך. זאת הסיבה שאחרי ה"מחייב" אין כלום, ושכדי להבין את הכלום הזה צריך להמשיך לקרוא את המשפט כך: "להיות ראשון זה מחייב להיות ראשון זה מחייב להיות ראשון", וכך עד אינסוף. אפשר לנסח את הסלוגן גם כך: להיות הכי גדול זה מחייב להיות הכי גדול זה מחייב להיות הכי גדול וכו'. מדובר פה על גודל, רק על גודל, והביאו את ארז טל כדי לגלם את הגודל.

ארז טל מגלם את הגודל, כי ב"האח הגדול" צופים הכי הרבה אנשים. "הכי הרבה אנשים" זה למעשה התרגום של "להיות ראשון". האם יש משמעות למה שההרבה הזה מייצג? שום משמעות, מלבד הכמות. הכמות היא המשמעות. "להיות ראשון" זה ערך מוחלט: תכניס לתוכו חיובי, ייצא חיובי; תכניס שלילי, ייצא חיובי.

אם כן, ארז טל, שמנחה את "האח הגדול", שהיא במובנים רבים עיוות טלוויזיוני מוסרי, שלוקח חלק מרכזי במה שבעוד כמה שנים ייתפס כנקודה בזמן שבה ניתנה לגיטימציה פומבית להגחכתם הרשמית של בני אדם מעורערים בנפשם, מקבל מיליון שקל על כך שהוא מנחה את העיוות. הנה העיוות החדש. ומה ביחס לעיוות הישן: האם מישהו בבנק הפועלים העלה באיזשהו דיון את ההיבט המוסרי של "האח הגדול" לפני שבחרו בארז טל לפרסומת? האם מישהו שאל את עצמו מה ארז טל מייצג מלבד גודל? אלו אכן שאלות מצחיקות.

לסיכום: ארז טל, זה שמנחה את העיוות "האח הגדול", מקבל כמיליון שקל כדי לפרסם בנק שקובע שלהיות ראשון זה מחייב להיות ראשון. כלומר, שלא אומר כלום מלבד "אני גדול". זו, בקיצור מתחייב, המשמעות האמיתית של רייטינג, כלומר של כסף, כלומר של כוח: שהוא עיוור, חירש ואילם ביחס לטוב ורע, מותר ואסור, מוסרי ולא מוסרי. הכסף הוא כסף. רק כסף. ושום דבר מלבד כסף לא מעניין אותו. גם לא את ארז טל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ