הממשל האמריקאי התחיל לצמצם את התמריצים לכלכלה ולמערכת הפיננסית

הבנק הפדרלי ומשרד האוצר האמריקאי החלו למכור נכסים ולצמצם את הנזילות שהם מזרימים לשווקים מאז תחילת המשבר. התמ"ג של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי של 2010 ב-3.1%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

>> משרד האוצר האמריקאי והבנק הפדרלי החלו לסגת מהתמריצים לכלכלה ומהתמיכה במערכת הפיננסית, שהיקפה בשיאה הגיע ליותר מ-2.5 טריליון דולר - כך דיווח בסוף השבוע "וול סטריט ג'ורנל". במקביל, דיווח משרד המסחר האמריקאי כי התמ"ג של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי של 2010 בקצב מהיר מהצפוי - 3.1%.

הצמיחה ברבעון הרביעי היתה גבוהה מתחזיות הכלכלנים, שצפו צמיחה של 3% בתמ"ג לאחר שהערכות קודמות הצביעו על צמיחה של 2.8%. ב-2010 כולה צמחה הכלכלה האמריקאית ב-2.9% - שיעור הצמיחה החד זה חמש שנים, לאחר שב-2009 רשם התמ"ג האמריקאי צמיחה שלילית של 2.6%.

הצריכה הפרטית, המהווה 70% מהתמ"ג האמריקאי, צמחה ברבעון הרביעי בשיעור שנתי של 4% - השיעור החד מאז הרבעון הרביעי של 2006. הוצאות החברות על תוכנות עלו ב-7.7%. נתוני התמ"ג שפורסמו הם ההערכה האחרונה שיפרסם משרד המסחר האמריקאי בנוגע לרבעון הרביעי של 2010.

משרד האוצר האמריקאי הכריז בסוף השבוע על כוונתו למכור נכסים מגובי משכנתאות בהיקף 142 מיליארד דולר - אותם "נכסים רעילים" שרכש בשיא המשבר כדי לסייע לבנקים לשמור על נזילות. גם הבנק הפדרלי שוקל, לפי ה"ג'ורנל", לקיים מכרז על נכסים רעילים שרכש כשסייע בחילוץ חברת הביטוח AIG.

בנוסף, הבנק הפדרלי אישר לחלק מהבנקים להחזיר את הסיוע שקיבלו, בתמורה לרכישה חוזרת של המניות שהעניקו לממשל, כמו גם להעלות דיווידנדים, ולנסות להחזיר הון לבעלי המניות. כבר לפני כמה חודשים החל הבנק לבחון את האפשרות לצמצם את הנזילות בשווקים, באמצעות מכרזים על הסכמי רכישה חוזרת של הבנק (reverse repos).

עם זאת, תיק ההשקעות של הבנק הפדרלי עדיין תפוח, עם נכסים בשווי 2.4 טריליון דולר, לעומת 900 מיליארד דולר לפני תחילת המשבר. הבנק הפדרלי ממשיך להרחיב נכסים אלה, וצפוי לרכוש אג"ח ממשלתיות של ארה"ב בשווי 600 מיליארד דולר ברבעון הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ