העיתוי הבעייתי של איגוד הבנקים

BenchMarker

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

>> איגוד הבנקים שיגר אתמול לעיתונאים מחקר שערך (ראו עמוד 62), לפיו מרבית ההנפקות שנערכו מאז חקיקת המלצות ועדת חודק לא עומדות בכללים. ועדת חודק מונתה כדי להסדיר כשלים בהנפקות אג"ח של החברות ולמנוע פגיעה בפנסיה של הציבור כתוצאה מחדלות פירעון של חברות. הוועדה מונתה בעת המשבר של 2008, כאשר חברות בבורסה לא עמדו בחוב שאותו נטלו מקרנות הפנסיה.

האיגוד כותב כי 82% מההנפקות לא עומדות בדרישות, ואולם נראה שהמחקר מחמיץ את העיקר: ההנפקות שנערכו בלא לעמוד בדרישות חודק לא נמכרו לקרנות פנסיה - אלו הרי אינן יכולות לרכוש הנפקות שלא עומדות בדרישות. מי שרכש את כל אותן הנפקות מסוכנות (לכאורה) הן בעיקר קרנות הנאמנות, שלא מחויבות בכללים. כלומר, אם רצו באיגוד הבנקים (המתחרים במתן הלוואות מול קרנות הפנסיה וקופות הגמל) לומר משהו שלילי על הפנסיה של הציבור המושקעת בשוק ההון, הרי שיש כאן טעות בהצגת הדברים.

הסיבה למצב המוזר הזה שבו רוב החברות אינן מרגישות חובה לעמוד בכללי חודק ברורה: שוק ההון נמצא בתקופה חיובית במיוחד, המשקיעים מחפשים תשואות והריבית אפסית. למעשה אפשר לומר שהבדיקה של האיגוד נעשית בעיתוי לא מספיק מוצלח. מה עוד שגם בתחום הקרנות משהו עומד להשתנות: בתוך חודש תיכנס לתוקפה הנחיית רשות ני"ע לפיה יהיה על מנהלי הקרנות לתת גילוי אודות בחירת ההשקעות ואופן ניהולן. ייתכן שהדרישה הזו תשפר במשהו את התייחסותם של מנהלי ההשקעות לסיכונים בהנפקות האג"ח.

העיתוי של איגוד הבנקים, פחות מחצי שנה לאחר תחולת החוק, מזכיר מחקר אחר שפירסם האיגוד בעיתוי בעייתי: ביוני 2008 הוא פירסם עבודת מחקר שמסקנתה היתה שמסקנות ועדת בכר פגעו בעמיתי קופות הגמל. המחקר הראה שהסיכונים בהשקעות קופות הגמל עלו והתשואות ירדו - מאז שהן הוצאו מהבנקים ב-2005-2006. אז למה העיתוי היה בעייתי? כי המחקר בוצע כמה חודשים לאחר תחילת המשבר הפיננסי, בתקופה שבה השווקים היו תנודתיים, הסיכונים נראו גדולים והתשואות צנחו. מעניין שבמסגרת ההודעה לעיתונות אתמול לא חשבו באיגוד לעדכן אותנו בנוגע למצבם (המשופר) של החוסכים בקופות מאז שיצאו מידי הבנקים.

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ