פוליטיקאי גרמני גילה כי חברת הסלולר אספה מידע רב על מיקומו

ממצאי הבדיקה של מלטה שפיץ, פוליטיקאי ממפלגת הירוקים, הובילו לשינוי החוק בגרמניה - שיאסור על חברות סלולר לאסוף מידע על לקוחות

נעם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם כהן

ניו יורק טיימס

<< מלטה שפיץ, פוליטיקאי גרמני ממפלגת הירוקים, היה סקרן לדעת איזה מידע חברת הסלולר שלו, דויטשה טלקום, שומרת אודות מקום המצאו. הממצאים של חקירתו היו מדהימים: שפיץ גילה כי בתקופה של שישה חודשים - מסוף אוגוסט 2009 ועד סוף פברואר 2010 - כי דויטשה טלקום רשמה ושמרה את נקודות הציון של מיקומו יותר מ-35 אלף פעמים. הגילוי הוביל לשינוי החוק בגרמניה, ואסר על חברות הסלולר לאסוף ולשמור מידע שכזה אודות לקוחותיהן.

שפיץ זכה להצצה נדירה, וחסרת תקדים לדברי מומחים לפרטיות, למידע שחברות הסלולר אוספות אודות לוקחותיהן באמצעות הטלפונים הסלולריים שלנו. בניגוד לשירותים מקוונים ואתרים שחייבים לשלוח קוקיס למחשב המשתמש כדי לקשר בין הגלישה לבין אדם או מחשב ספציפי, חברות הסלולר פשוט לוחצות על "כפתור הקלטה".

מעקב אחר מיקומו של משתמש סלולר הוא חלק ממקור המחיה של חברות הסלולר. מדי שבע שניות, חברת הטלפון צריכה לדעת את מקום הימצאו כדי לקבוע היכן מגדל השידור הקרוב אליו, ולנתב ביעילות מירבית את שיחות הטלפון אליו. מכאן שישנן סיבות רבות מאוד לכך שחברות הטלפון עוקבות אחר מיקום השיחה היוצאת ומשכה.

"בכל רגע נתון, חברת הסלולר יודעת היכן אתם, והיא רושמת את המגדל עם האות החזק ביותר", אמר מתיו בלייז, פרופסור למדעי המחשב והמידע באוניברסיטת פנסילווניה. בלייז ציין כי המידע על שפיץ התבסס לא על רישום זה, אלא על קבלה ושליחה של מיילים מהטלפון שלו.

מידע מסוג זה שאוספות חברות הסלולר שימש כבר את האף.בי.איי ומינהל אכיפת הסמים בארה"ב לזיהוי חשודים ולביצוע מעצרים. למידע יש כמובן ערך כספי גדול עבור משווקים, אך חברות הסלולר האמריקאיות מסרבות לחשוף איזה מידע הן אוספות ומה השימוש שהן עושות בו.

בגרמניה, בתי המשפט מקפידים יותר מבארה"ב על פרטיות. שפיץ השיג את המידע מחברת הסלולר רק לאחר שנאבק בבית המשפט והשיג צו שאילץ את החברה לחשוף אותו. בעקבות החלטת בית המשפט לאלץ אותה לחשוף את המידע, היא הפסיקה לאגור את הנתונים על משתמשיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ