הנגיד הפתיע בהחלטה אגרסיבית: העלה את הריבית ל-3%

במטרה להתמודד עם בועת הנדל"ן והאינפלציה הגבוהה במשק העלה אתמול בנק ישראל את הריבית ב-0.5% ? שיעור החזרי המשכנתאות החודשיים של מאות אלפי משקי בית יזנק ? הבנקים יגדילו את הריבית על האוברדראפט ? שאלות ותשובות: כך תושפעו מהחלטת הנגיד

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> סטנלי פישר הפתיע. בניגוד להערכות המוקדמות שצפו כי נגיד בנק ישראל יעלה את הריבית ב-0.25%, הקפיץ אתמול פישר את ריבית הבסיס במשק באפריל באופן אגרסיבי, מ-2.50% ל-3.0%. בעקבות ההחלטה יעלו הבנקים המסחריים את הריבית שהם גובים על האשראי, כולל הריבית על משיכות היתר (אוברדראפט), ב-0.50% החל מסוף השבוע.

העלאת ריבית בנק ישראל תקפיץ את החזרי המשכנתאות החודשיים של מאות אלפי משקי בית (ראו ידיעה בעמוד 4).

ההערכה הכללית במשק, כולל של כל האנליסטים, היתה כי פישר יעלה את הריבית ברבע נקודת האחוז, כפי שעשה בחודשיים הקודמים. ואולם הנגיד החליט לסטות מהמתווה שלו בשנה וחצי האחרונות והחליט להעלות את הריבית בשיעור כפול.

סך העלאות הריבית של בנק ישראל בחודשים פברואר, מארס ואפריל מסתכם ב-1.0% - מ-2.0% ל-3.0%. בבנק ישראל הדגישו אתמול כי "ההחלטה להעלות את הריבית באפריל ב-0.5% עקבית עם התהליך של החזרת הריבית לסביבת ריבית 'נורמלית' - תהליך שנועד לבסס את האינפלציה בתוך תחום יעד הממשלה (של אינפלציה שנתית של 1.0%-3.0%, מ.ב) ולתמוך בהמשך הצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. קצב עליית הריבית אינו קבוע, אלא תלוי בסביבת האינפלציה, בצמיחה במשקים הישראלי והעולמי, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים בעולם ובהתחשב בהתפתחות שערי החליפין של השקל". לפי בנק ישראל, "ברמת הריבית הנוכחית, ממשיכה המדיניות המוניטרית להיות מרחיבה".

העלאות בכל העולם

ארבע סיבות עיקריות הביאו את הנגיד להעלות את הריבית ב-0.5%. הסיבה הראשונה היא כי מדדי המחירים לצרכן של החודשים האחרונים היו גבוהים מהתחזיות המוקדמות. הסיבה השנייה היא שיעור האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים, של 4.2%. תחזיות של בנק ישראל, החזאים ושוק ההון כי האינפלציה תמשיך להיות גבוהה מהגבול העליון של יעד הממשלה, 3%, גם ב-2011 וכן ציפיות כי האינפלציה לטווחים ארוכים יותר משנה, כפי שנמדדות משוק ההון, יהיו גבוהות מ-3% הביאו את פישר להעלות את הריבית.

סיבה שלישית להעלאת הריבית היא האינדיקטורים לפעילות הכלכלית שנוספו בחודש האחרון, המצביעים על המשך ההתרחבות בפעילות המקומית, תוך התקרבות למיצוי פוטנציאל הייצור של המשק. כך, מחירי הדירות המשיכו לעלות גם במארס; ב-12 החודשים האחרונים עלו המחירים במשק ב-16.3%; ולא ניכרת גם התמתנות בהיקף המשכנתאות החדשות. סיבה רביעית ואחרונה היא הרמות הנמוכות שבהן נמצאות ריביות הבנקים המרכזיים במשקים המפותחים המובילים.

עם זאת, באחרונה הוקדם העיתוי הצפוי להעלאת ריבית הבנק הפדרלי בארה"ב. בקרוב צפוי להצטרף אליו הבנק המרכזי האירופי, שיעלה גם הוא את הריבית. בנוסף, על רקע האצת האינפלציה במשקים המתפתחים, מספר רב יחסית של בנקים מרכזיים העלו בחודש האחרון את הריבית.

מי ייפגע מהעלייה בריבית?

למה החליט הנגיד להעלות את הריבית?

העלאת הריבית נובעת מארבע סיבות: המדדים הגבוהים של החודשים האחרונים, שהיו גבוהים מהערכות המוקדמות של בנק ישראל; העובדה כי המשק רותח והאינפלציה במשק היא 4.2%; המשך העלייה של מחירי הדירות; ומאחר שמשקים דומים לשל ישראל העלו באחרונה את הריבית - גם כאלה המצויים עדיין במיתון והאטה, בהם ארה"ב והאיחוד האירופי, שמתחילים לאחרונה לדבר בקול רם על העלאת ריבית.

מדוע העלה את הריבית ב-0.5%?

הנגיד העלה בסוף 2010 ובחודשיים הקודמים את הריבית ב-0.25%. לדעתו, העלאות אלה לא הביאו לתוצאה הרצויה - בועת הנדל"ן ממשיכה לאיים על ישראל והמשק ממשיך לרתוח. הנגיד, כדרכו מפעם לפעם, החליט להנחית פטיש על ראש המשק, כדי ליצור גלי הלם. האם זה יעזור? ימים יגידו.

מה יקרה בחודש הבא?

בעולם המשתנה של 2011, כשאירוע מפתיע אחד מקדים אירוע בלתי צפוי שני, קשה לחזות לטווח של חודש. עם זאת, נראה כי בחודש הבא הנגיד יותיר את הריבית במשק למאי ללא שינוי, ברמה של 3.0%. גם הוא יודע כי למשק יש כושר ספיגה עד גבול מסוים.

מה יקרה בהמשך 2011?

ההערכה היא כי עד סוף השנה תעלה הריבית במשק לטווח של 4.0%-4.50%.

מי ייפגע מהעלאת הריבית?

כמעט כולנו. כל מי שלוקח אשראי בבנק נפגע, והריבית שהוא משלם תעלה ב-0.5%. הבנקים המסחריים ימהרו ויעלו בסוף השבוע את הריבית על משיכות האוברדראפט ב-0.5%. מי שעוד ייפגע הם לוקחי המשכנתאות, תלוי כמובן בגודל המשכנתא ולכמה שנים היא נלקחה. מי שלקח משכנתא צמודה לפריים (שתהיה מסוף השבוע 4.5%), ישלמו ריבית גדולה ב-0.5%. מי שלקחו משכנתא בהצמדה אחרת ישלמו בדרך כלל יותר מבעבר, תלוי בסוג ההצמדה של המשכנתא. כיום רוב המשכנתאות הן מעורבות, כלומר הן בתמהילים שונים, במטרה לצמצם את הפגיעה ממכות כמו העלאת ריבית.

ומי עוד נפגע מהעלאת הריבית ?

המגזר העסקי, שעובד עם אשראים בסכומים גדולים. הפגיעה במי ששולי הרווח שלו צרים עלולה להיות קריטית.

האם בנק ישראל מתעלם ממצוקת הזוגות הצעירים ונוטלי המשכנתאות?

בבנק טוענים כי בהחלט לא. גם אחרי העלאת הריבית הנוכחית רמתה של הריבית על המשכנתאות, מבחינה היסטורית, ממשיכה להיות נמוכה. הפעם האחרונה שהריבית היתה 3.0% היתה בסוף 2008. במשך 20 השנים האחרונות לא היתה ריבית כל כך נמוכה. בנוסף, בבנק ישראל אומרים כי הבנק הדגיש והזהיר כל הזמן כי הריביות על המשכנתאות נמוכות מאוד ואינן צפויות להישאר כאלו לאורך זמן.

כיצד תשפיע החלטת הנגיד על שער השקל מול המטבעות הזרים?

החלטת הנגיד מאתמול מצביעה ככל הנראה על הרמת ידיים של הנגיד במלחמה על שער נמוך של השקל מול הדולר, היורו והמטבעות האחרים, במטרה לסייע ליצוא. ואולי צדק מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות, אלי יונס, כשאמר כי הגיעה העת שישראל תשלים עם העובדה שהיא צריכה לחיות עם שוק שבו הדולר שווה 3.3 שקלים. בעולם גלובלי פתוח, שבו אנו חיים, תתחיל החל מהבוקר הסתערות מחודשת של המשקיעים הזרים על השקל. איש לא יתפלא אם בזמן הקרוב מיליארדי דולרים, יורו ומטבעות זרים אחרים יתקפו את השקל וינפצו את מחסום ה-3.40 שקלים מול הדולר, בדרך למחסום ה-3.30 ואולי אף פחות מכך, מה שיפגע בענף היצוא וביצואנים.

למה הנגיד החליט לזנוח את היצואנים?

כי שמירת האינפלציה בטווח של 1.0%-3.0% היא היעד המרכזי של בנק ישראל, לפי חוק בנק ישראל, ומאחר שהנגיד חושש להפסיד בקרב על בועת הנדל"ן.

כתבות מומלצות

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

ערן זהבי במדי מכבי תל אביב. הוא חוזר

"הלב לא נתן לי לבחור משהו אחר": ערן זהבי חתם במכבי תל אביב

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ