ההחזר למשכנתאות הפריים קפץ במאות שקלים בחודש

מי שלווה משכנתא של 500 אלף שקל בתחילת 2011 ישלם 120 שקל נוספים בחודש ? "ההעלאה תפגע בעוגת ההוצאות של האזרחים, ויהיה להם פחות כסף פנוי למטרות אחרות"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

>> מי שוודאי לא שמחו על ההודעה של בנק ישראל אתמול על העלאת הריבית הם נוטלי המשכנתאות בריבית משתנה (משכנתאות פריים), הצפויים לספוג עלייה חדה נוספת בהחזרי המשכנתאות. עליית הריבית, שתיכנס לתוקף בתחילת אפריל, תשלים עלייה של נקודת אחוז מלאה בתוך שלושה חודשים, לאחר שתי העלאות של רבע נקודת האחוז במארס ובפברואר.

מי שנטל משכנתא של 500 אלף שקל בריבית פריים מינוס 0.8% (המשכנתא הממוצעת) יגלה שהחזריו החודשיים יצמחו באפריל בכ-120 שקל לעומת מארס, ובכ-240 שקל מתחילת ינואר. בסיכום שנתי מדובר על תוספת של כ-3,000 שקל לתשלום.

במבט של שנה וחצי לאחור, מדובר על עליית ריבית תשיעית, כך שנוטלי המשכנתא הממוצעת משלמים עתה כ-600 שקל יותר בחודש מעל להחזר הראשוני. ככל שמרכיב הפריים בהלוואה יותר גדול, כך ההחזר החודשי גדל יותר.

"בנק ישראל הזהיר בחודשים האחרונים מפני לקיחת משכנתאות בריבית משתנה, ועכשיו האזהרות באות לידי ביטוי מוחשי", אמר מנהל אגף המשכנתאות של בנק מרכנתיל, דודי מייזליק, לאחר הודעת הנגיד.

"העלייה הנוכחית לא תגרום לכך שתהיה בעיה לאנשים להחזיר את המשכנתא, אבל היא צפויה בעיקר לפגוע בעוגת ההוצאות. מעכשיו משפחה ישראלית ממוצעת תצטרך להוציא יותר על משכנתא, ויהיה לה פחות כסף פנוי למטרות אחרות", אמר מייזליק.

במשכנתאות שנלקחות בימים אלה, הוסיף מייזליק, ניכר מעבר למסלולים בריבית קבועה או חצי קבועה (כלומר העלאה של אחרת לכמה חודשים). לדבריו, "ככל שהריבית עלתה, הנתח של משכנתאות הפריים מכלל משכנתאות הצטמצם. העלייה האחרונה תגרום לצמצום מסלול הפריים, כך שיירד מרמה של 50% כיום לרמה של כ-30% בחודשים הבאים".

לדברי ליאור איילון, מנכ"ל החברה לייעוץ משכנתאות מתן, העלייה בריבית לא תמנע רכישה של דירות, כך ששוק הנדל"ן אינו צפוי להשתנות בעקבותיה. "הפתרון למצוקת הנדל"ן הוא הפשרת קרקעות וניתוב האוכלוסייה לפריפריה השנייה, כמו יבנה, באר יעקב ואשקלון".

בנק ישראל נלחם במשקיעים

הריבית הנמוכה ששררה במשק בשנות המשבר העולמי הביאה לגל עליות מחירים בנדל"ן, בשל הסטת כספים פנויים לטובת השקעה בנדל"ן. בנוסף, היא דחפה את רוכשי הדירות ללוות משכנתאות הצמודות לריבית במשק, במטרה שההחזרים החודשיים יהיו נמוכים. חוסר אלטרנטיבות להשקעה והאשראי הזול הביאו לגל עליות מחירים בשוק המקומי, שהתקרב ל-47% מאז 2007.

במטרה לצנן את העליות נקט בנק ישראל כמה אמצעים שכוונו לפלח ספציפי של משכנתאות - כאלה עם יחס מינוף גבוה (בין ההון העצמי לאשראי), בריבית משתנה ומעל לסכום מסוים. המפקח על הבנקים התנה מתן משכנתאות חדשות בריתוק הון גבוה יותר בבנק, במטרה לקרר את השוק.

נתונים שפירסם באחרונה בנק ישראל מלמדים כי בפברואר ניטלו הלוואות בהיקף של 4 מיליארד שקל - עלייה קלה לעומת ינואר אך ירידה משמעותית של 16% לעומת יוני 2010, שנקבע כחודש שיא. בסך הכל העניקו הבנקים בפברואר 7,254 הלוואות לדיור - עלייה של 0.7% לעומת ינואר וזינוק של 15% פברואר 2010.

גובה המשכנתא הממוצעת בפברואר היה 551,420 שקל. לשם השוואה, בפברואר 2010 היה היקף משכנתא ממוצעת 501,269 שקל - גידול של 10%. הגידול בהיקף ההלוואות נובע מהעלייה הריאלית במחירי הדירות, שכן הרוכשים נדרשו להון עצמי גבוה יותר במטרה לרכוש דירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ