העליון: סניגור שהורשע בהחזקת סמים יושעה מהמקצוע ל-15 חודשים בפועל

השופט חנן מלצר קבע כי "מדובר בפעילות שיש בינה ובין התנהגות נורמטיבית מתבקשת של עורך דין תהום עמוקה, שלא ניתן לגשר עליה"

נורית רוט, פרשנות
נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית רוט, פרשנות
נורית רוט

>> בית המשפט העליון החמיר בשבוע שעבר בעונשו של עו"ד שלומי הלברשטט, סניגור פלילי שהורשע בהחזקת סמים, וקבע כי אין להסתפק בעונש השעיה על תנאי מחברות בלשכת עורכי הדין שהוטל עליו בבית הדין המשמעתי הארצי של הלשכה. שופטי העליון גזרו עליו עונש השעיה בפועל של 15 חודשים, ובנוסף 33 חודשי השעיה על תנאי.

הלברשטט, סניגור פלילי, נידון בבית הדין המשמעתי הארצי לארבע שנות השעיה על תנאי מהמקצוע, לאחר שהורשע בהליך פלילי בעבירות של החזקת סם מסוג קנביס לצריכה עצמית ובגידול הסם בחצר ביתו.

ב-2006 הוא נידון על ידי בית המשפט השלום בכפר סבא לעונש של שנת מאסר על תנאי. על עונש ההשעיה על תנאי עירער הוועד המחוזי של הלשכה בתל אביב, בטענה כי העונש מקל מדי.

בתקופת ביצוע העבירות ייצג הלברשטט לקוחות בתיקים פליליים, לרבות בתיקי סמים, ואף קיבל לטיפולו תיקים מהסניגוריה הציבורית.

הוא אף פעל בהתנדבות במסגרות שונות, בהן כאלה שעסקו בלחימה בשימוש בסמים בקרב נוער. הלברשטט הודה שהשתמש בסם מסוג קנביס במשך כשלוש שנים, לטענתו על רקע בעיות שהתגלו בחיי המשפחה שלו.

"ההחזקה, או השימוש העצמי בסמים מסוכנים (שלא לדבר על סחר) - אינם מתיישבים עם חובותיו של עורך הדין כלפי מערכת המשפט, כלפי קהיליית עורכי הדין, שעליה הוא נמנה, וכלפי הציבור.

"יתרה מכך: המדובר בפעילות שיש בינה ובין התנהגות נורמטיבית מתבקשת של עורך דין - תהום עמוקה, שלא ניתן לגשר עליה... אין זה ראוי, על כן, כי עורך דין שהורשע בעבירות סמים ימשיך בפעילות סדירה כעורך דין, בלא תקופה של השעיה מהותית בפועל", קבע השופט חנן מלצר, שאליו הצטרפו השופטים אילה פרוקצ'יה ועוזי פוגלמן.

"המסר שצריך לגלם עונשו המשמעתי של המשיב הוא כי קהילת עורכי הדין, כמוה כציבור הכללי - לא יסבלו התנהלות שכזו", קבעו (על"ע 8536/07).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ