מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> החלטת בנק ישראל התקבלה אתמול בהפתעה רבתי. בתגובה להחלטה אמר אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בכלל פיננסים כי "למרות הצורך בקרור המחירים המבעבעים (במיוחד בדיור), העלאת ריבית שלישית ברציפות, הפעם בחצי אחוז, בזמן שבארה"ב אין עדין סימני ריבית באופק וכשהשקל הופך להיות אחד המטבעות החזקים בעולם, היא לא פשוטה בכלל. היא באיזשהו מקום הודאה של בנק ישראל כי נשבר לו וכי הדורסים יכולים להתנפל על השקל. נגמר עידן היצוא".

יוסי שווימר, כלכלן ראשי של מגדל שוקי הון, ציין כי הנגיד ביצע העלאת ריבית אגרסיבית, במטרה להביא לסביבת ריבית ריאלית חיובית וכדי למתן באופן אגרסיבי את האינפלציה ואת מחירי הדיור. זאת, גם על חשבון פגיעה ביצוא (בעקבות התחזקותו הצפויה של השקל) ועל אף האי ודאות הנובעת מהאסון ביפאן, המצב הגיאופוליטי במזה"ת ומשבר החוב באירופה. לדעתו, "בהחלטתו, שאב בנק ישראל עידוד מבנקים מרכזיים נוספים בעולם הצפויים להעלות ריבית".

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, סבור כי "העלאת הריבית הייתה צפויה אך הפתיעה בעוצמתה. לראשונה מזה זמן רב נוקט נגיד בנק ישראל בצעד אגרסיבי בהעלאת הריבית על רקע חשש להתפרצות אינפלציונית. בנק ישראל חושש מהמשך עליית המחירים במשק עם רוח גבית מעליית מחירי הסחורות והאנרגיה בעולם וקצב הצמיחה המהיר של המשק הישראלי, הצפוי גם ב-2011 והמשך עליית מחירי הנדל"ן. טוב עשה הנגיד שהעלה את הריבית וסביר להניח שיהיו עוד שתיים-שלוש העלאות ריבית נוספות במהלך השנה".

גם רפי גוזלן, מלידר שוקי הון, סבור כי מדובר בהחלטה נכונה של הנגיד, "העקבית עם הערכותינו להעלאת הריבית ל-4% עד לסוף השנה. הבנק הפנים כי הסיכון האינפלציוני בישראל עלה מדרגה וכי אין עוד מקום לסחבת בתהליך העלאת הריבית. הנחישות שהפגין הבנק תסייע לירידה בציפיות לאינפלציה, גורם מכריע בהתפתחות האינפלציה לטווח הבינוני. סביבת הריבית הריאלית השלילית מציבה את הבנק עדיין רחוק מהריבית הנורמלית אך נעשה צעד משמעותי בכיוון הנכון".

עו"ד יהודה טלמון, נשיא לשכת ארגוני העצמאייים להב, הגדיר את החלטת הנגיד, "צעד שערורייתי, שמראה על אטימות ביחס למתרחש במשק ובשווקים הבינלאומיים. עליית מחירי חומרי הגלם, העלייה התלולה במחירי הדלק והמשברים ברחבי העולם, ביפאן ובמזרח התיכון, כולן סימנים שאסור היה להעלות את הריבית בעת הזו".

יהודה אלחדיף, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה טען כי, "העלאת הריבית ב-0.5% היא מכה קשה לעסקים הקטנים. היא תביא לגידול של 430 מיליון שקל בעלויות המימון של העסקים הקטנים השנה. כך לא שומרים על הצמיחה!".

יוסי פריימן, מנכ"ל קבוצת פריקו העריך כי הריבית תעלה בזמן הקרוב לרמה של מעל ל-3.5% ואף יותר במטרה למתן את שיעור עליית המדד ולאפשר את החזרת תוואי יעד האינפלציה ליעד הממשלה, בין 1% ל-3%. לדבריו, "פישר מכריז מלחמה בנוטלי המשכנתאות ומבקש להוציא את האוויר מבועת הנדל"ן בטרם תתפוצץ. בעלי האוברדרפט חוזרים לתקופה שבה המינוס בבנק עולה יותר והחגיגה הזו עומדת להסתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ