ההצלחה של אפריקה שמורה למושחתים

מקורבים לשלטון וספסרים משתלטים על אוצרות הטבע במדינות אפריקה העשירות במשאבים - ועניי היבשת נותרים מאחור

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקונומיסט

>> עריה הכעורות והמתפוררות של אפריקה חובשות כתרים של גורדי שחקים מנצנצים. שש מתוך עשר המדינות בעלות קצב הצמיחה המהיר בעולם ב-2000-2010 היו אפריקאיות; אנגולה צמחה בקצב מהיר יותר מכל מדינה אחרת בעולם. אזורים מסוימים באפריקה רכשו להם לפתע הילה של שגשוג, ובכך משכו גולים מוכשרים שחזרו למולדתם - כעת כשהיא מסוגלת לאפשר להם להתפרנס בכבוד.

מומחים מדברים על מעגל הצלחה, שבו הצמיחה מולידה מומחיות, והמומחיות מביאה השקעות. חלק מהשגשוג הזה נובע ממדיניות כלכלית טובה יותר, אך חלק גדול יותר ממנו נובע מזינוק במחירי הסחורות, שהובילה לעלייה בהשקעות בכרייה וקידוח, כמו גם בבנייני משרדים, גשרים וכבישים.

אפילו אם מדובר בעיקר במזל, מי ינטור טינה לאפריקה על הרנסנס שלה? סופסוף יש כסף לסיוע לעניים, ויש הרבה על מה להוציא: חשמל ומים נקיים, רשתות תחבורה שיוכלו להגביר את המסחר האזורי, חינוך וטיפול רפואי בסיסי לכל.

למרבה הצער, רוב המדינות מבזבזות את הסיכוי הטוב ביותר שנקרה בדרכן. שלטונות גינאה המשוונית ומקורבים לשלטונות אוגרים הון בחשבונות בנק חשאיים; צ'אד מזרימה הון לבכירים משוחתים; בסודן מנפחים עלות של פרויקטי תשתיות; ובניגריה חברות ממשלתיות "מופרטות" באמצעות העברתן למנהלים המשמשים חותמת גומי.

ואולם הכישלון אינו נובע רק משחיתות צפויה. אפריקה סובלת מקללת המשאבים, הפוגעת במדינות שהטבע הפך לעשירות במחצבים. מדינות מושחתות נהפכות חזקות יותר, משום שההכנסות ממשאבים טבעיים זורמות ישר אליהן. סכסוכים אלימים סביב השליטה באזורים עשירים במשאבים מרתיעים משקיעים.

את השלכות קללת המשאבים ניתן לראות בבירור באפריקה. מקורבים לשלטון וספסרים משתמשים בחלק גדל והולך מרווחי הנפט כדי להשתלט על מגזר השירותים. הם דוחקים החוצה יזמים ויוצרים מונופולים. במבט ראשון, מדינות כמו אנגולה נראות כאילו יש להן מגזר פרטי משגשג, אך החברות האלה הן בעצם קרטלים שמנוהלים על ידי אליטות הנפט. ממשלות אחרות משתמשות בכספי המחצבים כדי לשמר את שליטתן. אנשיהן קונים כלי תקשורת עצמאיים, ומנהיגים זרים מגלים שגישה לנפט כרוכה בהעלמת עין להשתקה אלימה של מבקרים מבית.

גם כשיש כוונות טובות, לרוב הן נכשלות. האפריקאים מתבדחים כי החיה הנפוצה ביבשת כיום היא פיל לבן - פרויקטים בעלי פרופיל גבוה שלא משרתים אף מטרה. אנגולה בנתה 24 בתי חולים חדשים, אך אינה יכולה לאייש אותם משום שאף שאוכלוסייתה מונה 18 מיליון בני אדם, יש לה רק 1,500 רופאים. מבין המדינות העשירות באפריקה. במדינות אחרות, משקיעים השליטים מיליארדי דולרים בצבאות. ההוצאות הביטחוניות בעולם צנחו ב-35% מסוף המלחמה הקרה; באפריקה שמתחת למדבר סהרה, הן עלו בקרוב לשליש.

האחריות העיקרית נופלת על המנהיגים עצמם, לפחות אם הם רוצים להימנע מהפיכות ומשטר צבאי. ואולם גם גופים חיצוניים מודאגים יכולים וצריכים לסייע. קרן המטבע הבינלאומית (IMF) וכמה חברות נפט גדולות עשו צעד ראשון כשלחצו על ממשלות באפריקה לפרסם פרטים על הכנסותיהן ממשאבים טבעיים. כשספריהן ייפתחו, התקשורת המקומית תוכל ללחוץ יותר על הקלפטוקרטים.

ואולם כדי להשיג זאת, תזדקק העיתונות באפריקה לתמיכה פיננסית והכשרה. מיקרו-הלוואות וקשרי מסחר יכולים לסייע ליזמים להתחרות במונופולים הזוכים לתמיכה ממשלתית. אף מקום ללא מוסדות מתאימים לשפיטה של אישים בעלי עוצמה לא יוכל להתחמק מהפיתוי הכספי שנלווה למשאבים טבעיים, אך לעניים באפריקה מגיע הרבה יותר ממה שהם מקבלים כיום.

כתבות מומלצות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ