EMG המצרית לא חזרה לספק את מלוא כמות הגז לישראל

בכיר מצרי: "לא בטוח שנוכל לפתוח את חוזה הגז עם ישראל - אבל נבדוק מה ניתן לשפר". הבכיר, שצוטט בעיתון "אל-אהרם": "זה מספק את הישראלים. קהיר מודעת ללחץ אפשרי מארה"ב - אבל בוחנת אפשרות לשינוי חוקי של החוזה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> ספקית הגז המצרית EMG לא שבה להזרים את מלוא כמות הגז שלה היא מחויבת בהסכם הגז מול ישראל. מדיווחים במצרים עולה כי חידוש אספקת הגז לישראל לפני שבועיים - לאחר שהושבתה משך חודש וחצי לאחר הפיגוע החבלני בסיני - החל ב-40% מן הנפח החוזי בין המדינות, אך לא הגיע עדיין ל-80% מן הכמות. "זה מספק את הישראלים לפי שעה", אמר לאתר "אל-אהרם" בכיר מצרי, אשר הוסיף כי להערכתו מדובר בכשל טכני ולא פוליטי. "בינתיים ישראל לא עודכנה בדבר כל שינוי מתוכנן מצדה של מצרים לגבי הגז המיוצא. לא ידוע לנו על כל החלטה פוליטית לשנות את תנאי ההסכם", אמר.

באשר לחששות בישראל מפני פתיחה שנייה של הסכם הגז בין המדינות, לאחר ייקור הגז בכ-46% ב-2009, הוסיף הבכיר כי "הישראלים מצפים ודאי לשינוי נרחב במערכת היחסים הכללית בין מצרים לישראל, לאור חילופי המשטר, והם ודאי יודעים שנושא הגז עשוי להיות אחד מהם".

הבכיר הוסיף כי עסקת הגז אשר נחתמה ב-2005 בין המדינה נעשתה "הרחק מן הביקורת המצופה ממשרדי הממשלה הנוגעים בדבר, והבטיחה תמחור מועדף של הגז המיוצא לישראל למשך 20 שנה". לדבריו, מעטים מאוד האנשים מכירים את הפרטים המדויקים של החוזה, או נחשפו אליו. ואולם, טען, "כמה משערים כי המחיר הנקוב בחוזה הוא זה שאמנם זורם לקופת המדינה, אבל סכומי כסף גדולים אחרים מוזרמים במקביל לחשבון בנק של מישהו אחר - או אפילו הוזרמו כמקדמה".

בדיווח ב"אל-אהרם" נטען עוד כי בימים האחרונים נפגש שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי עם מנכ"ל משרד החוץ הישראלי בקהיר. לפי הדיווח, השניים לא התמקדו בפגישתם בנושא יצוא הגז, ואולם, כך נטען, "ישראל הביעה את ציפיותיה לראות את היחסים שבים לנורמליות בכל החזיתות: הפוליטית, הכלכלית והביטחונית". אל-ערבי, כך נמסר, הדגיש בפגישה את מחוייבות קהיר להסכם השלום בין המדינות, אך לא נשא הבטחות כלשהן.

לפי הדיווח, נפגש המנכ"ל הישראלי גם עם שגריר ארה"ב בקהיר - לאחר התערבותה של ארצות הברית בהימשכות הפסקת הזרמת הגז בתחילת החודש. זאת, בעקבות פניית בעלי המניות האמריקנים ב-EMG, סם זל ודייוויד פישר. "קהיר מודעת לכך שהיא עשויה לעמוד בלחץ אמריקאי ומערבי אחר לדבוק בסעיפים הלא הוגנים של חוזה הגז אשר נחתם בתקופת משטר מובראק", נכתב בדיווח, אך צוין כי מומחי משפט בוחנים את האפשרות להשתחרר חוקית מן החוזה, לצד האפשרות לנהל משא ומתן מחודש על כמה מן הסעיפים בו.

"ייתכן שזה יהיה בלתי אפשרי לנהל משא ומתן מחודש על כל סעיפי העסקה, אבל נראה מה נוכל לעשות כדי לשפר את המצב", אמר אחד מהמומחים המשפטיים המקורב לבדיקה. הוא הוסיף כי לאור העובדה כי העסקה נחתמה בכמה שלבים, הבדיקה עדיין נמשכת, וזו תימשך לפני שיהיה ניסיון למשא ומתן מחודש.

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ