האוצר לתע"א: הסבירו חריגות שכר של מיליארד שקל

ברשות החברות כועסים על איום שהשמיע בכיר באוצר כי אם לא יושבו ההוצאות החריגות, תוקפא הפרטתה של התעשייה האווירית. בכיר ברשות החברות: "לא ייתכן שפקיד אחד יפגע בפעילות פקיד אחר באותו משרד"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

>> משרד האוצר זימן לשימוע בינואר בכירים בתעשייה האווירית (תע"א), כדי שיסבירו חריגות שכר שבוצעו לכאורה בסכום של כמיליארד שקל. בד בבד פועלת רשות החברות הממשלתיות לקידום הפרטת תע"א.

אתמול התפרסמו ציטוטים של בכיר במשרד האוצר, שאמר כי אם תע"א לא תחזיר את ההוצאות החריגות, יקפיא האוצר את ההפרטה. הדברים עוררו כעס ברשות החברות הממשלתיות: "לא ייתכן שפקיד אחד במשרד האוצר יפגע במאמצים של פקיד אחר באותו משרד, מישהו צריך לעשות סדר", אמר מקורב לרשות החברות הממשלתיות.

בדו"ח חריגות השכר של משרד האוצר מיוחסות חריגות בהיקף של כ-400 מיליון שקל להחזר הוצאות רכב לעובדי תע"א. חלק נוסף מהחריגות מיוחס לשכר עידוד של 14%, שהעובדים מקבלים ללא קשר לביצועיהם. כ-12 אלף עובדים מתוך כ-17 אלף עובדי תע"א מקבלים החזר הוצאות רכב, בסכום של כ-4,000 שקל בחודש. זאת אף שחלק ניכר מהם מגיע לעבודה בהסעות מאורגנות שמממנת החברה. בנוסף, עובדי החברה מקבלים שכר עידוד, שנועד במקור לתגמל על הישגים - אך בדיקת האוצר העלתה כי הם מקבלים את הכספים לכאורה ללא קשר לביצועיהם.

בנוסף לכך קיימות חריגות שכר, שידועות זה שנים, לשלושה בכירים בחברה - בהם היועץ המשפטי, יעקב גלזן, וסמנכ"ל משאבי אנוש, אריה פנסו. לדברי בכיר בחברה, הנהלת החברה לא מצליחה להוציא את פנסו, בן 72, לגמלאות, והוא ממשיך לככב עם גלזן בדו"חות שיאני השכר במשק בשנים האחרונות. תע"א הגישה את תגובתה למשרד האוצר, אשר בודק אותה כעת. לטענתם כל התשלומים לעובדים ניתנים על פי הסכמי שכר שאושרו על ידי הממשלה.

חילוקי דעות על מתווה ההפרטה

בתוך כך נמשכים חילוקי הדעות בנוגע למתווה ההפרטה המתוכננת בתעשייה האווירית: רשות החברות הממשלתיות הציעו מתווה של הנפקת 30% ממניות תע"א בשלב ראשון, והנפקה נוספת שתשאיר את המדינה עם 49% מהמניות בשלב שני. התוכנית כוללת הגבלה על רכישת 5% ממניות החברה על ידי גורם אחד בשוק ההון, כדי למנוע השתלטות עוינת על החברה. משרד הביטחון טרם אישר את המתווה, אולם ברשות החברות דנים בו עם הנהלת תע"א.

ברשות החברות אמרו אתמול כי יש הסכמה על המתווה עם עובדי תע"א, אך יו"ר ועד עובדי החברה, חיים כץ, והנהלת תע"א הכחישו את הדברים. "מי דיבר על הנפקת מניות? אנחנו מדברים רק על הנפקת איגרות חוב", אמר כץ. "לא נסכים להנפקה של 30% ולא של 1%. אנחנו רוצים שמשרד האוצר יאפשר להנהלה לנהל את החברה כמו שצריך ויסיר חסמים שמפריעים לעבוד, כמו אישורי השקעות ופיקוח על היצוא. אם הוא יוריד אותם, נתקדם שלב אחד ואז נדבר על הנפקה", הוסיף.

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ