דור 4 בסלולר: פחות קרינה, יותר אפליקציות

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

1. למה אנחנו צריכים דור 4 בסלולר? רשתות הסלולר נבנו קודם כל להעביר שיחות, ורק בעדיפות שנייה להעביר Data. רשתות הדור ה-4 (LTE) תוכננו הפוך, בארכיטקטורה שמותאמת לאינטרנט סלולרי אולטרה מהיר: 80-100 מגה-ביט לשנייה בהורדה ו-50 מגה-ביט לשנייה בהעלאה. היתרון של מהירויות כאלה הוא בעיקר ביישומי וידיאו דו-כיוונים, כמו שיחות וידיאו, שידור ממצלמות אבטחה ומאמבולנסים. הציפייה היא שהעלאת מהירות הגלישה תביא לפיתוח יישומים נוספים.

2. מה לגבי השיחות? רשתות ה-LTE בעולם משמשות בינתיים רק לגלישה סלולרית ולא לשיחות. מכשירי טלפון שמשווקים כיום לרשתות LTE מאפשרים שיחות, אך הן מתבצעות בדור ה-3 והגלישה הסלולרית בדור ה-4. ההערכה היא שתוך כחצי שנה יגיעו לשוק מכשירי G4, שניתן יהיה לבצע בהם שיחות טלפון על בסיס רשת ה-LTE, במה שמכונה Voice Over LTE.

3. מה לגבי קרינה? כל דור סלולרי "מקרין" פחות מהדור הקודם. רשתות דור 4 מבוססות על יותר אנטנות, אך הן קטנות יותר ובהספק נמוך יותר. התקנת רשת דור 4 תביא לסגירה הדרגתית של רשתות ישנות שפועלות ומקרינות למרות מיעוט משתמשים בהם. טוב יעשו משרדי הממשלה (כולל משרד הפנים והגנת הסביבה) אם יזרזו הקמת דור 4 סלולרי בישראל.

4. האם חברות הסלולר ערוכות להשקעה כזו? בחברות הסלולר יש הבנה כי הן לקראת גל השקעות נוסף בתשתיות, ויש להן די מזומנים להשקעות אלה. לא רחוק היום שעומס ה-Data על הרשתות שלהן יוביל לתקלות, כפי שחוותה כבר AT&T האמריקאית סמוך להשקת האייפון. השקעה ב-LTE היא היערכות הכרחית לעולם הסלולר של מחר, שיאופיין בגלישה מהירה ממכשירים ואפליקציות שהם צרכנים כבדים של תקשורת נתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ