בית דיור מוגן בנווה צדק נהפך לפרויקט יוקרה ללא שטחי ציבור

חשיפת תוכנית מוקדמת של היזם עוררה סערה בישיבת הוועדה המקומית. חבר הוועדה ארנון גלעדי: "אסור לנו להעלים עין מדבר מהותי כזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> סערה בישיבת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה התל אביב, שדנה בתוספת 12 קומות למגדל המגורים של נחמיה דוידי וצמח המרמן ברחוב יצחק אלחנן בתל אביב. סגנית ראש העירייה, מיטל להבי, חשפה כי בעבר היתה על המגרש תוכנית להקמת בית דיור מוגן, שבה הופרשו שטחים רבים לציבור.

התוכנית בשכונת נווה צדק שונתה למגדל עתיר דיירים, והעירייה ויתרה על שטחי ציבור.

התוכנית כוללת שלושה מתחמים: אלחנן א' - שעליו מוקם מגדל בן 28 קומות שנקרא "מגדל העיר הלבנה" שאותו מקדמת חברת צמח המרמן. אלחנן ב' - מגדל שמקדם דוידי בגובה של 40 קומות, שעליו אישרה הוועדה המקומית תוספת של שמונה קומות; ומתחם שלישי אלחנן ג', הכולל קריית חינוך שבה שלושה בתי ספר - בית אברמס, בית יעקב ותקומה.

במתחם ג' אישרה הוועדה המקומית ניוד זכויות של עשר קומות למתחם אלחנן א', כך שהמגדל המתוכנן שם יגדל ל-38 קומות. בתמורה יפנו היזמים את בית הספר נווה יעקב, יבנו בית ספר חלופי בבני ברק וירחיבו את כביש הגישה ברחוב אלחנן. לפי דוח שמאי, היזמים מקבלים בכך תוספת זכויות בשווי של כ-11 מיליון דולר.

מנתונים שהציגה להבי עולה כי תוכנית מוקדמת שאותה קידם דוידי על שני מגרשים בשטח של כשבעה דונמים ואושרה ב-1995 מאפשרת בנייה של דיור מוגן ומסחר. במגרש א' קבעה התוכנית כי יוקם בניין בן שבע קומות ובמגרש ב' בניין בן שמונה קומות בשטח כולל של כ-12,900 מ"ר בנוי. במסגרת התוכנית הודגשו העקרונות של קבלת תמורה כהפקעת שטח של כ-800 מ"ר להרחבת הכביש, הקצאת שטח של 150 מ"ר עבור מועדון קשישים ופיתוח רחבה ציבורית. התוכנית גם נתנה אופציה למגורים, אם הוועדה המקומית שוכנעה כי לא ניתן להקים דיור מוגן במתחם. הבנייה למגורים, כך נקבע, לא תעלה על 280%.

מאז אישור התוכנית, רכש דוידי קרקעות נוספות במתחם וב-2000 החלה מקודמת תוכנית בניין עיר לשינוי ייעוד הקרקע למגורים, למלונאות ולמסחר עם זכויות בנייה של 400%.

"התוכנית הנוכחית לא רק שאינה מוסיפה שטחי ציבור, אלא מדברת בעיקר על פינוי שטחים כשטח בית הספר והפיכתו לכביש גישה, וכמו כן פינוי של שני בתים נוספים והפיכת חלק מהם לכביש", אמרה להבי. "היא לא מפרטת את השטחים שיוקצו לציבור".

חבר הוועדה ארנון גלעדי אמר בישיבה: "הנתונים על דיור סוציאלי לא נחשפו בוועדה. לא דובר על איך חלק מכבשת הרש נהפך למגדלי יוקרה. יש להעביר את החומרים למבקר המדינה. כיו"ר ועדה", פנה גלעדי ליו"ר דורון ספיר, "אסור לנו להעלים עין מדבר מהותי כזה".

עו"ד אלי וילצ'יק ממשרד כהן וילצ'יק ושות', המייצג את היזמים, סירב להגיב לידיעה.

כתבות מומלצות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ