נועם בר
נועם בר

>> "זה לא סוד שפסגות השקיע המון בשנים האחרונות במערכת הייעוץ הבנקאית. האתגר של השנים הקרובות הוא לשכפל את ההצלחה בקרב היועצים בבנקים גם אצל סוכני הביטוח שמהווים כיום את זרוע ההפצה העיקרי בחיסכון ארוך הטווח", את הדברים האלה אמר אתמול אריק פרץ, מי שהיה עד לא מזמן משנה בכיר למפקח על הביטוח וכיום הוא סמנכ"ל בבית ההשקעות פסגות. פרץ השתתף בפאנל שעסק ברפורמה בשוק החיסכון הפנסיוני במסגרת כנס ביטוח ופיננסים של לשכת סוכני הביטוח.

פרץ הוסיף כי הריכוזיות הקיימת כיום בחיסכון הפנסיוני, שמתבטאת בכך שרוב ההפקדות של הציבור מגיעות לארבע-חמש חברות בענף, בעייתית. "זה פוגע לא רק בלקוחות אלא גם בסוכנים שיש להם פחות חברות לעבוד איתן". לדבריו, הדרך היחידה להתמודד עם הבעיה היא פתיחת שוק הגמל מחדש, כך שיכניס את בתי ההשקעות למשחק הפנסיוני.

פרץ, שהיה עד לא מזמן בכיר באגף הפיקוח, קבל על הרפורמה האחרונה של המפקח עודד שריג, שמתערבת בעמלות ובהטבות שמשלמות החברות לסוכנים. "אני לא רואה מצב שבו האוצר אומר לחברה איך לתגמל עובדים שכירים שלה. האוצר לא קובע לחברות הביטוח הישיר ולבנקים כמה ואיך לשלם לאנשי המכירות וליועצים שלהם, אז למה הוא מתערב בעניין הסוכנים? במה זה שונה מכל עובדי מכירות אחרים?".

רוב משתתפי הפאנל, שהגיעו מגופים מוסדיים שונים, תקפו את המפקח על הביטוח ונציגו רג'ואן גרייב, סגן בכיר למפקח, שנכח בפאנל. הם הלינו על הרפורמה האחרונה שיזם בחיסכון הפנסיוני, רפורמה שנועדה להגביר את התחרות ולהתמודד עם בעיית העלייה בדמי הניהול. הרפורמה מצמצמת את העמלות ואת ההטבות שמקבלים סוכני הביטוח ומחזקת את מערך הייעוץ הפנסיוני בבנקים.

ניר כהן, סמנכ"ל וראש מטה ההנהלה בהראל, שהיה עד אמצע 2008 בצד הפיקוח ושימש סגן הממונה על שוק ההון והביטוח, הזהיר שרפורמת האוצר מובילה לאיבוד המוטיבציה אצל סוכני הביטוח. "העולם הזה נע על מוטיבציה. צריך להיזהר שסוכן ביטוח שקם בבוקר לא יאבד את המוטיבציה לשווק מוצרים. אני מרגיש וחושש שהרפורמה האחרונה גורמת לכך שהמוטיבציה הזו נגמרת. בחלק מהמוצרים הפנסיונים כבר לא נשאר מה להרוויח".

רמי דיין, משנה למנכ"ל בקבוצת כלל, טען ששגוי להתערב ביחסים שבין חברות הביטוח לסוכנים. לטענתו, "כל הטיפול במבצעים לסוכנים לא מובן. בקבוצת כלל שיעור המבצעים מתקציב העמלות לסוכנים הוא רק 1%-2%, שזה שיעור זניח".

אריק יוגב, משנה למנכ"ל מגדל, טען כי ההיתר שרוצה האוצר לתת ליועצים בבנקים ליצור קשר ישיר עם מעסיקים יחזיר את הריכוזיות בחיסכון לידי הבנקים - תופעה שוועדת בכר ביטלה ב-2005, כשהוציאה את קופות הגמל וקרנות הנאמנות לחברות הביטוח ולבתי ההשקעות. "המעסיקים תלויים בבנקים, וצעד כזה יפגע בהם, בסוכנים ובציבור", אמר יוגב.

גרייב מצדו מיהר להסביר את מהלך האוצר: "כיום כשהבנק נותן ללקוח ייעוץ, ההוראות של היועץ לא תמיד מיושמות. יש כל מיני חסמים בתפעול, והם מפריעים לתהליך הייעוץ. קשר בין הבנקים למעסיקים חיוני לצורך זה".

אודי כץ, יו"ר לשכת סוכני הביטוח, שלל את ההסבר: "הבנקים עוד לא התחילו לייעץ לגבי ביטוחי המנהלים וקרנות פנסיה, וכבר מיהר האוצר להחליט שיש חסמים. לאוצר יש אובססיה. לא מצליח לו עם הרעיון של הייעוץ הפנסיוני בבנקים והוא מנסה לקדם את זה בכל דרך. גם זה לא יצליח לו".

משתתפי כנס ביטוח ופיננסים של לשכת הביטוח, מימין לשמאל:אודי כץ, נשיא לשכת סוכני הביטוח בישראל; אריק פרץ, סמנכ"ל פסגות; ניר כהן, ראש מטה הראל; אריק יוגב, משנה למנכ"ל מגדל; רמי דיין, משנה למנכ"ל כלל ביטוח; רג'ואן גרייב, סגן בכיר לממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ