התקשו להתמודד עם תגליות הגז

האתגר לטווח הארוך: לדאוג ליבוא גז נוזלי, לקבוע מדיניות חדשה לחלוקת רישיונות החיפוש והקידוח

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> השנה השנייה של שר התשתיות עוזי לנדאו במשרדו תיזכר כאחת החלשות שידע המשרד. זאת, נוכח המחסור הצפוי בחשמל ובמים ובעיקר לאור התנהלותו בנוגע להתפתחות המואצת בענף הגז הטבעי.

משרד התשתיות כשל השנה באישור נקודת קליטת הגז ממאגר תמר במישור החוף הצפוני, ובאישור מתקן קליטת הגז הנוזלי הקבוע בדרום. בנוסף, הוא המשיך להסתבך בניהולם של פרויקטי חלוקת הגז הטבעי לצרכני הקצה ומתעכב בקביעת המדיניות החדשה לחלוקת רישיונות החיפוש והקידוח. זאת, בצל עמדתו המזגזגת כלפי ועדת ששינסקי לבחינת משטר המס בתחום חיפושי הנפט והגז, שהגיעה חרף עמדתו המקצועית של המשרד, והביאה לפגיעה באמון בו וביוקרתו.

בתחום החשמל, בחר המשרד לתמוך דווקא בחיזוקו של מונופול חברת החשמל - על חשבון שוק החשמל הפרטי. גם כאן טפחה המציאות על פניו, כשהוא נותר בלא בני ברית פוליטיים לקידום תחנת הכוח הפחמית-גזית באשקלון ולקידום התוכנית להתייעלות אנרגטית. זאת, כשעוד שנה חלפה מבלי לקדם את השינוי המבני הנדרש בחברת החשמל, שיתרחש ממילא תוך התערבות מינורית של המשרד, לעומת דומיננטיות של משרד האוצר.

ענף האנרגיות המתחדשות מסיים את שנתה השנייה של הממשלה באותה חוסר ודאות שבה נפתחה, ובאופק עסקי שנתון אף הוא בידי האוצר. כל אלה הביאו את לנדאו להלין על שאיבת סמכויותיו בידי האוצר. במקביל, מחה משרדו על טענות שהופנו כלפיו מצד האוצר בגין חוסר שיתוף פעולה וחוסר רציונאליות במהלכים שביקש לקדם.

תחת אלה, שקד בשנה החולפת המשרד דווקא על חיזוק כוחו מול ראשי הרשויות הסטאטוטוריות שבתחום סמכותו: רשות המים והחשמל. מנהלי הרשויות, ועצמאותן של הרשויות, נתפשו בידי שר התשתיות כסדין אדום משום שאיבת סמכויותיו. ואולם, גם הדחת שני מנהלי הרשויות בפועל מתפקידם - לא הביאה עמה כל בשורה לגבי המשך תפקודן.

הישגים: תוכנית התייעלות אנרגטית

כישלונות: קליטת הגז ממאגר תמר בצפון, קידום תחנת הכוח הפחמית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ