חגי שלום: העלאת שכר המינימום תגרום להתייקרות המזון ברשתות

בעל השליטה והמנכ"ל של טיב טעם מכריז שיתמרץ מנהלים לפי פרמטרים כמו תוצאות הסניף ושמירה על כוח האדם, גם במחיר של הגדלת ההוצאות. למרות הצפיפות הרבה בענף רשתות השיווק, הוא סבור כי "לטיב טעם יש מקום להכפיל עצמה בעשור הקרוב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> "כשרכשתי את טיב טעם לא מעט אנשים חשבו שלא אמצא את מקומי ולא אסתדר בין כל שועלי הריטייל שצמחו בשוק מחנה יהודה. כיום אני יכול להגיד בפה מלא שהתוצאות שלנו מראות שזה אפשרי", אומר חגי שלום, בעל השליטה ומנכ"ל טיב טעם, לקראת פרסום הדו"חות לרבעון הרביעי של 2010. "מאז שנכנסתי לטיב טעם מעולם לא ביקרתי בשופרסל, מגה או רמי לוי. בשביל להסתכל על תחרות אפשר להסתכל על נתונים ודו"חות, ולא צריך לבקר במחלקת הירקות של שופרסל ביבנה".

לאחר שאת הרבעון השלישי הוא סיים עם רווח נקי של 12.9 מיליון שקל, לעומת הפסד של 6.2 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2009, שלום מרוצה. ואולם, לדבריו, יש גורמים שצפויים להשפיע לרעה על שוק קמעונות המזון. "הביקוש לא עולה ויש צמיחה של 2% בשנה. רשתות פותחות חנויות בקצב מטורף ובסוף זה יוצר צפיפות ענקית. שופרסל, מגה, אושר עד - כולן פותחות סניפים ללא הפסקה, ויש עוד שחקנים שצפויים להיכנס, כמו חברת דן והמשביר לצרכן. בסוף זה יקבל ביטוי בשורת הרווח. לא נהיה מגלומנים, ונפתח ב-2011 חנות אחת או שתיים בלבד".

לדבריו, העלאת שכר המינימום צפויה להביא לעליית מחירים בתחום. "שכר המינימום העלה לנו הוצאות ב-5 מיליון שקל בשנה. בסוף אין ברירה אלא להשית את זה על הלקוחות. כדי לספוג את העלאת שכר המינימום והצפיפות בשוק, הרשתות לא יוכלו שלא להעלות מחירים".

לאחר שקיצץ שכר למנהלים וצימצם מחצית מהמטה, הוא מודיע: "מהיום תהיה נוסחת תמרוץ למנהלים לפי תוצאות החנות, גיוס למועדון לקוחות, שמירה על כוח אדם וכו'. זו תפישה שונה בריטייל ואני מאמין בה, אף שצריך לשלם יותר".

שלום גם מודיע על מנכ"ל חדש לדומו, רשת כלי הבית והאביזרים למטבח שבשליטת טיב טעם (75%) - צביקה נחושתן. לדבריו, אף אחד לא יכול להתחרות ביתרון של טיב טעם כרשת לא כשרה שפתוחה בשבתות. גם חצי חינם לא מהווה תחרות לטענתו: "הם פרושים בצורה דלה וממוקדים באזורים מסוימים. הסניפים שלנו יותר יפים, לדעתי".

אז עכשיו אחרי שייעלת וצימצמת, מה הלאה?

"עכשיו מתחילה מדיניות צמיחה. להמשיך מדיניות של איחוד מפעלים ופתיחת חנויות, באופן מבוקר כמובן. לדעתי לטיב טעם יש מקום להכפיל עצמה בעשור הקרוב. זו לא תוכנית אלא הערכה".

הודעת שתמשיך כמנכ"ל עוד שנה. אין בכך בעייתיות לאור היותך יו"ר ובעל שליטה?

"ביקשתי להיות מנכ"ל עוד שנה ואני מקווה שזה יאושר . אני מקווה שבעלי המניות שיצביעו באסיפה יודעים מה הערך התרומה שיש למהלך הזה לטובת טיב טעם".

טוענים שהתוכנית המקורית שלך היתה למנות למנכ"ל את חתנך עדי כהן, ראש אגף הכספים בטיב טעם, אך שותפיך (קובי טרייביטש וצחי ליפקה - עד"מ) התנגדו ואיימו לפרק את החבילה.

"נושא המינוי של עדי לא עלה על הפרק ולא היו שום וטו ואיומים והכל עורבא פרח. עדי כהן הוא אדם מוכשר באופן יוצא מהכלל וראוי בהחלט אך נראה בהמשך מה יהיה. לא תיכננתי להישאר בתפקיד מעבר לשנה אבל בעלי מניות ובכירים בחברה אמרו לי שאסור לי להפסיק את התהליך שהתחלנו בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ