פול אלן: ביל גייטס זמם לגזול את המניות שלי במיקרוסופט כשעברתי טיפול נגד סרטן

בספר חדש טוען שותפו לשעבר של גייטס כי הגה כמה מהרעיונות החשובים ביותר בעת הקמת מיקרוסופט, ומביע מרמור על כך שלא זכה למספיק קרדיט עבור תרומתו לענקית הטכנולוגיה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

>> ביל גייטס זמם לקחת מניות במיקרוסופט משותפו פול אלן בתקופה שבה עבר האחרון טיפולים נגד מחלת הסרטן - כך טוען אלן בספר חדש.

הספר האוטוביוגרפי של אלן, "Idea Man: A Memoir by the co-founder of Microsoft", צפוי להתפרסם ב-17 באפריל, אך "וול סטריט ג'ורנל" השיג גרסה ראשונית שלו. חלקים מהספר גם פורסמו באתר המגזין "ואניטי פייר" ביום רביעי.

הספר מערער לראשונה כמה מהפרטים החשובים בהיסטוריה של מיקרוסופט, ומציג באור חדש את מערכת היחסים בין גייטס לבין שותפו לשעבר, אלן. גייטס, שאינו חבר קרוב של אלן אך היה עמו עד עכשיו ביחסים תקינים, כעס על האופן שבו הוא מוצג בספר, אמרו מקורבים לשניים ל"ג'ורנל". "אף שהזיכרון שלי לגבי כמה מהאירועים עשוי להיות שונה משל פול, אני מעריך את החברות בינינו ואת התרומה החשובה שלו לעולם הטכנולוגיה ולמיקרוסופט", כתב גייטס בתגובה.

בכירים לשעבר במיקרוסופט עירערו גם הם על כמה מהפרטים בספר, ואמרו כי יש בו עובדות לא מדויקות. לפי ה"ג'ורנל", אותם גורמים אמרו כי אלן טען בספר שהיה נוכח בכמה פגישות שבהן ידוע כי לא באמת נכח, ותיאר את עצמו מבצע מעשים שלמעשה ביצע גייטס.

בנוסף, אלן הציג עצמו בספר כמי שהגה רבים מהרעיונות החשובים ביותר של מיקרוסופט, והפחית מחשיבות התפקיד שמילא גייטס בחלק מהמקרים. בספר נשמעת נימה מרירה על כך שאלן לא קיבל את הקרדיט הראוי לו.

אלן, שלפי מקורבים היה זה שעודד את גייטס לעזוב את לימודיו בהרווארד ולהקים את מיקרוסופט ב-1975, עזב את החברה לאחר שאובחן כחולה בסרטן ב-1982. לפי הספר, באותה שנה שמע אלן במקרה שיחה בין גייטס לבין סטיב באלמר, שכיום מכהן כמנכ"ל מיקרוסופט, ובה דנו השניים בחוסר יעילותו של אלן והעלו את האפשרות להקטין את הנתח שלו בחברה באמצעות הנפקת מניות נוספות לעצמם ולבעלי מניות נוספים בחברה. אלן התפרץ לתוך החדר והתעמת עם השניים, שהתנצלו ונסוגו מהתוכנית.

ואולם לדברי אלן, גייטס הצליח עוד מוקדם יותר לנגוס בנתח שלו במיקרוסופט. לפי הספר, באמצע שנות ה-70 כשהחברה רק הוקמה, ביקש גייטס מאלן נתח של 60% בשותפות ביניהם, בשל תרומתו הגדולה יותר ליצירת תוכנת 8800 MITS Altair ומאוחר יותר הגדיל את הנתח שלו ל-64% בהסכמתו של אלן. לטענת אלן, גייטס כעס כשבשנות ה-80 המוקדמות ביקש ממנו שותפו להגדיל בחזרה את הנתח שלו במיקרוסופט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ