הרגע שאחרי גמר "האח הגדול"

לילה בהרי ירושלים. עשר דקות פוסט הכרזת המדינה

עופר מתן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר מתן

במוצאי שבת בשעה 12:20 בלילה, 40 דקות לאחר שעונת "האח הגדול" הסתיימה, נערכה מסיבת עיתונאים בהשתתפות חמשת המשתתפים בגמר. ואולי "מסיבת עיתונאים" היא כינוי קצת יומרני לאירוע הזה. הנוכחים היו כל כך עייפים בקור חודר העצמות של נוה אילן, ששום מסיבה לא היתה שם, וממילא המילה "עיתונאים" לא באמת התאימה לכל הנוכחים. הבולטים מבין שואלי השאלות היו שייכים לצד השני של המיקרופון, דמויות מעולמה של משפחת "האח הגדול" המורחבת לדורותיה.

"סיון, את בשידור חי במאקו", פנתה המראיינת איילה רשף, עד לאחרונה פליטת "האח הגדול" במשרה מלאה, למתמודדת סיון אברהמי. "יש משהו שהיית מתחרטת עליו?" היא שאלה בכובד ראש, משלבת מבט מתעניין וכיווץ גבות (בהמשך יתברר ש"יש משהו שאתה מתחרט עליו?" היא הדרך לשאול הרבה מבלי לשאול כלום, אוויר חם ששובץ כשאלה). בל נטעה: מקור כיווץ הגבות אינו ברצון לייצר תחושה של התעניינות ועומק, כמו יונית לוי אל מול מרואיין ממערכת הביטחון, למשל. הגבות התכווצו והפרצוף הרצין משום האמפתיה וההזדהות של המראיינת עם אברהמי.

הרי כמה דקות לפני כן נעמדה אותה רשף בזווית אלכסונית מחמיאה מול המצלמה של אתר אינטרנט אחר, וסיפרה "מניסיון אישי", איך ההרגשה "לצאת מהבית". אחר כך היא גם דנה בשאלת החרטה על השטויות שעשתה בתוכנית (המסקנה שלה, למי שתהה: "חשוב להיות שלם עם מה שעשית"), ואת כיווץ הגבות יש לראות כהמשך ישיר לאותם דברים. תמלול פני ההזדהות שלה עשוי להישמע בערך כך: "אני יודעת מה עובר עלייך, ואת מה-זה צודקת. זה חתיכת סרט לצאת מהבית, הזיה אחת גדולה, ורק אני פה יכולה באמת להבין אותך".

השאלות המשיכו להישאל, הגבות של רשף חזרו למצב רפיון, וזוג גבות אחר הורם, אלה של אלין לוי, כתבת "חדשות הבידור" של הוט. הרי גם היא מקורה ב"אח הגדול", והניכוס של אלמנט הניסיון האישי על ידי הגבות של רשף לא מתאים לה. אלא שלוי כתבת שטח כעת, וככזו היא למדה לבלוע את האגו.

בוגרות הקורס

מה יעשו משתתפי ריאליטי ביום שאחרי? מנעד האפשרויות שנפרש בפני החבר'ה האלה הצטמצם לכדי התברגות בתקשורת המסייעת, תומכי הלחימה של הריאליטי. הדבר מזכיר קורס מש"צים, מדריכי של"ח צעירים. בשנות ה-90 שיווקו המתנ"סים את הקורס לבני נוער בשכונות. כשנשאל רכז נוער באחד המתנ"סים מהי מטרת הקורס, השיב: "להכשיר מדריכי של"ח חדשים". כשנדחק לפינה והתבקש להסביר מה בדיוק תפקידם של אותם מדריכים, אמר: "להיות מדריכי של"ח, להיות מומחים בשל"ח ולהעביר את קורס המש"צים הבא". לוי ושרף, אם כך, הן בוגרות מצטיינות של קורס המש"צים הקודם של קשת, שכל תפקידו להזין את המשכיותו. הצבתן ככתבות שטח בתוכנית בידור נתפסת כטבעית ומתבקשת, כי מי יוכל לכווץ גבותיו בהזדהות עמוקה מול סיון אברהמי יותר טוב מהן?

גם באולפן הסמוך לבמה המרכזית, זה שאירח את הפרשנים והמנתחים של "הרגע שאחרי", חיכו לאברהמי מש"צים טריים - אלירז שדה וגואל פינטו מהמחזור של לוי ורשף, מחוזקים במנחם בן, עיתונאי שהפך לפליט ריאליטי שהפך לפרשן לענייני ריאליטי. במקרה של כל אלה, מתקיימת זהות בין הפלטפורמה שהקפיצה אותם למעמדם הנוכחי ("האח הגדול") לבין מושא הדיווח-פרשנות שלהם בתפקידם החדש והסלבריטאי ("האח הגדול"). לרשימה אפשר להוסיף גם את טל נוי, שהשתתפה בריאליטי "טי-אל-וי" וכעת משמשת אף היא כתבת שטח ב"חדשות הבידור" של הוט.

כשחושבים על זה, מדובר בצעד גאוני של הזכיינית קשת: כשפליטי "האח הגדול" הופכים למראיינים, קשת מרוויחה אותם בתור סלבריטאים - מה שמעיד על כוחה של התוכנית, שעשתה אותם כאלה - ובאותו הכרטיס גם נוגסת בשוק הג'ובים עבור מראיינים רציניים, כאלה שעלולים לבקר או אף לבוז, חלילה, ל"האח הגדול". שניים במחיר אחד.

סו אקסייטד

ההתנהלות של גמר "האח הגדול" היא כאוס מתוזמר. היכולת של אנשי ההפקה לנצח על הקהל, המשתתפים והעיתונאים כבמטה קסם, מרשימה מאוד במבט ראשון. אלא שאחרי זמן מה, מתברר שהמכונה המשומנת פועלת בזכות ההתנדבות מרצון של כל חוליה בתזמורת. הפקה טלוויזיונית בסדר גודל כזה כמעט שלא יכולה להתקיים מבלי שתישען על העזרה הוולונטרית, היוזמה והגדלת הראש של הקהל באולפן והעיתונאים שמסקרים את האירוע.

יש משהו שמשותף לכל חלקי המכונה, כולל אנשי ההפקה: התרגשות. כתבי האינטרנט ומהדורות חדשות הבידור בטלוויזיה לבשו את מיטב מחלצותיהם במוצ"ש, התאפרו בקפידה ולא הסתירו את התרגשותם. גם המפיקות הנמרצות של קשת, שניתן היה לצפות מהן לציניות גדולה ולמרירות כלפי "האח הגדול" שנגס להן בשעות השינה, התרגשו כאחרונות הגרופיות וניצלו את הדקות הפנויות לשליחת אס-אם-אסים למועמד המועדף עליהן.

אפילו אבי ניר, מנכ"ל קשת, השתתף במחול ההתרגשות. 20 דקות לפני תחילת השידור הוא ירד ממשרדו בג'ינס וקפוצ'ון, מלווה בשני גברים ושלוש ילדות וצילם את הבנות על מדרגות הכניסה לבית "האח הגדול" עם הסלולרי שלו. לגבי ההתרגשות של הקהל שהגיע לנוה אילן, כמה מאות טובים של בני נוער חמושים בסלולריים מתוחכמים, אין צורך להכביר במילים. אלה העניקו לתוכנית משאב ששמאי קניין רוחני היה עשוי לתמחר בכמה אלפי דולרים טובים: עשר שניות רצופות של זעקות "וואו!" סופרניות בכל פעם שמקבץ הפרסומות נגמר והשידור החי חזר.

הגדיל לעשות כתב מאחד מאתרי האינטרנט הגדולים, שהגדיר מחדש את המושג "לרדת לשטח". אחרי כניסתם לבמה של המתמודדים שלא עלו לגמר, ולקול צווחות הנערות בקהל, הוא נצפה צועק מתוך הקהל לעברה של פרידה הכט, מהפופולריות במשתתפי העונה הזאת. כשהכט הפנתה מבטה אליו, מצפה למיקרופון שמאחוריו אדם שמאחוריו שאלה, הוא זינק לעברה וביקש רשות לנשק אותה. למרבה הצער, עד מועד סגירת הגיליון לא נתקבלה במערכת התובנה של איילה רשף בנוגע לרגע הזה.

מיסטר בומבסטיק

היה משהו סמלי בכך שבמחצית השעה הקפואה שבה המתינו העיתונאים למשתתפי הגמר, הבמה כבר קופלה והועמסה למשאיות על ידי סבלים חסרי פנים. מתוקף תפקידם כנותני שירות מרצון, תומכי לחימה וולונטריים, אך טבעי שהעיתונאים ימתינו בקומת נותני השירות לרגע שבו יתבקשו לתרום את חלקם. ומה חלקם? לספק את מנת השאלות המתבקשות (בראשן "על מה אתה מתחרט?"), ולהימנע מהשאלה הלא רצויה לגבי המשפט הסקסיסטי שאמר עורך התוכנית, יורם זק, בנוגע לחזה השופע של המתמודדת דנה רון. מבלי שביקשה זאת מפורשות מאף אחד מהם, יכולה היתה דוברת קשת, מאיה קרבט, לנהל את מסיבת העיתונאים בלב שקט. היא סמכה על הסיוע הוולונטרי של הכתבים, ידעה שאיש מהם לא יעכיר את האווירה ויספר למתמודדים על הבלגן שהתחולל בעקבות אותה הערה סקסיסטית של זק, ועל הביקורת הגדולה שחטפה קשת בעקבותיה.

יורם זק, מוזר לך שאף אחד לא חשב לשאול על הסיפור שהיה איתך?

"לא. המתמודדים הרי לא ידעו על מה שקרה, אז אין טעם לשאול אותם ממילא. חוץ מזה מדובר בהיסטוריה, זהו".

לאחר הפרשה, הכותרות המגוחכות לא דיווחו ש"יורם זק יתנצל בפני דנה רון", אלא ש"האח הגדול יתנצל" - בערך כמו שביום שאבי פניני יקבל תפקיד בהצגה חדשה, יכתבו "הדחליל עושה קאמבק", רק בגלל שפניני דיבב את קולו ב"קוסם מארץ עוץ". "לא ברור לך למה אלו היו הכותרות?" שואל זק, שמוסיף שעדיין לא התראיין בנושא.

כי הכתבים שומרים על קשת ועליך?

"לא, כי 'האח הגדול' זה ביטוי שמביא רייטינג, ו'יורם זק' לא. כל מי שכותב היום 'האח הגדול' מייצר כותרות, ואם היו כותבים 'יורם זק' אז אף אחד לא היה מתעכב לקרוא את האייטם. כל הסיקור של העיתונות את הסיפור הזה היה אגרסיבי ובומבסטי מדי, כולם לקחו על זה טרמפ, כולל ארגוני הנשים וחברי הכנסת. בכלל, גם בלי קשר לסיפור שהיה איתי, יש התעסקות מעבר לפרופורציה ב'אח הגדול'".

מפתיע שאתה, אחד האנשים האחראים לקרנבל הזה, אומר את זה.

"אולי, אבל זו דעתי. שחברי כנסת מדברים על 'האח הגדול', זו באמת הגזמה". *

אסי עזר וארז טל עם המנצח ג'קי מנחם ועם הסגנית ליהיא גרינר. בשנה הבאה אולי הם יהיו אחראים על השאלות הקשות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ