חידה | מי היה האיש שהיה

אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דרומי

אביו של איש חשוב זה היה פועל רכבת שהשתייך לעם הישן, וממנו ירש את התודעה החברתית. בלימודיו באוניברסיטה הוא התבלט כפעיל סטודנטים, ואף נאסר בשל פעילותו המתסיסה. הוא הצטרף למפלגה החדשה, וכשחל בה פילוג, הוא וחברו הטוב השתייכו לפלג שבסופו של יום זכה בקופה כולה. בנוסף לחברות האידיאולוגית, הוא נשא לאשה את אחותו של אחד המנהיגים הכריזמטיים בתנועה.

באותה תקופה סוערת הוא יצא אל מחוץ לארצו, ונפגש עם מי שיבעיר אחר כך את ההתלקחות הגדולה. יחד עם חברו הטוב ושותפו לדרך, הוא הפך לאחד מעוזריו הקרובים של מנהיג זה. עם פרוץ ההתלקחות הקטנה הוא נאסר, אך שוחרר. וכשהזדעזע העולם כולו ברעמי התותחים, הוא נאסר שוב ונשלח לגלות רחוקה בארצו, למרות שבניגוד למנהיג, הוא לא היה נגד השתתפות ארצו במאבק.

לקראת ההתלקחות הגדולה, כשהוא כבר חופשי, הוא הפך להיות אחד מעורכיו הראשיים של העיתון של התנועה. יחד עם זאת, התגלעו בינו לבין המנהיג חילוקי דעות חריפים: המנהיג גרס כי אין מנוס אלא לנקוט אלימות על מנת להצליח, ואילו הוא וחברו הטוב האמינו במשא ומתן ובדרכי שכנוע. המנהיג לא סלח להם על התנהגות זו.

אלא שהמנהיג ירד מהבמה, בצורה טבעית (שלא כמו מרבית הגיבורים האחרים) והאיש שלנו וחברו יצרו ברית עם המנהיג הבא, שנודע בקשיחותו ובאכזריותו. הם סייעו לו לבודד את הגיס ולהרחיקו ממוקדי הכוח. האיש שלנו נשא באותם ימים מלאי תהפוכות תואר של ראש המדינה החדשה-ישנה, אבל זה היה תואר פורמלי יותר מאשר תפקיד בעל משמעות.

יחסיו עם המנהיג החדש ידעו עליות ומורדות. בתחילה הוא השים עצמו באופוזיציה, אך כשהמנהיג הדיח אותו מתפקידיו ודחקו לקרן זווית, הוא כתב מכתבי התרפסות והודאה בטעויות. המנהיג לא הסתפק בכך, אלא הכריח אותו לבצע מופע של הלקאה עצמית באחד הכינוסים של התנועה.

בסופו של דבר, גם זה לא השביע את תיאבונו של המנהיג. האיש שלנו, חברו ותומכיהם נשפטו למאסר, אבל גם בכך לא היה די. האשמות חדשות נשלפו כלפיהם, מופרכות אפילו בסטנדרטים של אותה תקופה ואותם ימים, והפעם גורלם נחרץ. קצת יותר מחצי מאה חלפה, עד שהשתנו הזמנים והאיש שלנו וחברו זוכו מההאשמות המגוחכות שטפלו עליהם.

זה האיש!

פתרון החידה מהשבוע שעבר

הדיפלומט הגרמני שבנעוריו שהה בקנדה, שבמלחמת העולם הראשונה קיבל אות הצטיינות גבוה, שחבר להיטלר והתמנה כשגריר בלונדון, שמ-1938 היה שר החוץ של הרייך השלישי, שחתם עם שר החוץ הסובייטי מולוטוב על הסכם אי-ההתקפה וחלוקת פולין, שהתרפס בפני היטלר ושהשפעתו על מדיניותה של גרמניה היתה אפסית, שנידון למוות במשפטי נירנברג, הוא יואכים פון ריבנטרופ (1893, ווסל שבריין התחתון - 1946, נירנברג).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ