תנובה מממשת עוד פיסה מתל אביב: תמכור המחלבה ב-565 מיליון שקל

פנגאיה נדל"ן ואלקטרה השקעות חתמו על הסכם אופציה לרכישת המתחם ומתכננות להקים בו שלושה מגדלי משרדים ומגורים בני 65 קומות ? זו העסקה השנייה בגודלה שנחתמה בשנים האחרונות בתל אביב אחרי עסקת השוק הסיטוני - שגם בה המוכרת היא תנובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> עסקת ענק בתל אביב: חברת פנגאיה נדל"ן, שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר, בשיתוף חברת אלקטרה השקעות, חתמו עם תנובה על הסכם אופציה למימוש עסקה לרכישת מתחם המחלבה של תנובה ברחוב מנחם בגין בתל אביב ב-565 מיליון שקל. כחלק מההסכם, המכונה נו-שופ (No Shop), התחייבה תנובה שלא לנהל בחודש הקרוב מגעים עם רוכשים אחרים.

זוהי עסקת הנדל"ן השנייה בגודלה בתל אביב אחרי עסקת השוק הסיטוני, שגם הוא בבעלות תנובה, ועסקת הנדל"ן למשרדים הגדולה ביותר שהיתה בעיר.

מדובר במגרש בשטח 13 דונם נטו הממוקם מצפון למגדלי עזריאלי באזור המכונה המע"ר הצפוני (מרכז עסקים ראשי) של תל אביב. על המגרש ישנה תב"ע (תוכנית בניין עיר) לבנייה של שלושה מגדלים בני 45-65 קומות ובשטח עיקרי של 90 אלף מ"ר. שני מגדלים מיועדים למשרדים ואחד למגורים עם קומת קרקע מסחרית שבה מסעדות, בתי קפה ו-2,500 מקומות חנייה. בעבר נשקלה האפשרות למכור את המגרש של תנובה ביחד עם מגרש הצמוד לו שנמצא בבעלות קופת חולים כללית, אך בעסקה הזו מדובר במכירת המגרש של תנובה בלבד.

"הרכבת הקלה תגיע ישר לקומפלקס"

לדברי טוכמאייר, מבעלי פנגאיה, כל הפרטים הכלכליים של העסקה כבר סוכמו, כולל המחיר, והחודש שניתן לחברה להשלים את העסקה יוקדש בעיקר לתכנון המתחם. עם זאת, תנובה כבר נסוגה בעבר ממצב כזה בעסקת השוק הסיטונאי, שבה חתמה תנובה ושותפיה למתחם על הסכם נו-שופ עם קבוצה בראשות שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון, ובסוף ההסכם נחתמה העסקה עם חברות גינדי השקעות ורבוע כחול נדל"ן.

"מדובר בקומפלקס של שני מגדלי משרדים הגבוהים ב-20 קומות ממגדלי עזריאלי", אמר טוכמאייר על התוכניות לשטח. "בנוסף יהיה מגדל מגורים שיחובר עם מגדלי המשרדים באמצעות קומה מסחרית של קניון מותגים בשטח של 20 אלף מ"ר, הזהה בשטחו לקניון רמת אביב. מתחת למתחם עתידה להיות תחנה של הרכבת הקלה שהיציאה ממנה תוביל ישירות לקומפלקס".

המתחם ממוקם על ציר מנחם בגין, בין מגדלי עזריאלי לצומת רכבת ארלוזורוב מצפון. במקום צפויים לקום בשנים הקרובות כמה מגדלים שיכללו לראשונה בציר גם ייעוד מגורים, בהם פרויקט מגדלי הצעירים שמארגנת קבוצות הרכישה של האחים חג'ג' ואור סיטי שיכלול יותר מ-300 יחידות דיור בקצה הצפוני של הציר, שני מגדלים בייעוד משולב של משרדים ומגורים שתקים חברת קרדן נדל"ן (הראשון לקראת השלמה), מגדל אגד שתקים נצבא, מגדל רסיטל במקום אולמי רסיטל, מגדל גזית ומגדל המתוכנן במקום בית ידיעות אחרונות.

לדברי האדריכל משה צור, שתיכנן את מתחם תנובה ושירותי קופת חולים כללית, במרכז הציר מתוכננת ככר ציבורית שתתן מענה להולכי רגל ותחבר את הציר באמצעות גשר מזרחי מזרח מעל נתיבי איילון לכיוון גבעתיים וגשר מערבי לכיוון שדרות שאול המלך ומרכז תל אביב.

"מדובר בתוכנית חשובה לעיר, לא רק בגלל שהיא מוסיפה הרבה זכויות בנייה", אומר צור, "אלא גם בגלל שהיא מערבת משרדים ומגורים, מה שמבטיח פעילות אינטנסיבית באזור, וגם כי היא מאפשרת להולכי רגל ולרוכבי אופניים להתנייד בעיר בקלות מציר מנחם בגין מערבה מעל דרך נמיר ומזרחה מעל נתיבי איילון". לדבריו, קו המתח הגבוה הממוקם בציר ומשפיע על חלק מהמגרשים המדוברים, לא פוגע בתוכנית החלה על המגרש.

תנובה נערכת לשלב השני במכירת השוק הסיטוני

חברת תנובה מימשה בשנתיים האחרונות נכסים רבים שהכניסו לקופתה הון רב. בנוסף למתחם הסינמה סיטי בגלילות, שמכרה החברה לנצבא תמורת 406 מיליון שקל, מכרה תנובה את החלק הראשון של מתחם השוק הסיטוני בתל אביב (שבו היא מחזיקה 60%) לקבוצת גינדי השקעות ורבוע כחול נדל"ן, שיקימו במקום 10 בניינים הכוללים 800 דירות וקניון. היקף עסקת המכירה הוא כ-950 מיליון שקל, ותנובה תקבל שיעור מהיקף המכירות בפרויקט.

כמו כן חברת השוק הסיטוני, שבה תנובה שולטת, מתכננת להוציא למכירה את החלק השני של המתחם, הכולל ארבעה מגדלי מגורים ו-1,200 דירות.

את תהליך המכירה מנהלים מי שאחראי על תחום הנדל"ן בתנובה, שי אבא, שמשמש גם מנהל השקעות בכיר באיפקס, קרן ההשקעות המחזיקה בתנובה, ועו"ד דיוויד אמיד ממשרד שרגא בירן ועו"ד ארי וקסלר, מנהל מחלקת הנדל"ן במשרד ברקמן וקסלר בלום המייצג את פנגאיה נדל"ן. אם עד 2 במאי יודיעו החברות לתנובה שאין כל שינוי בתנאים הכספיים שסוכמו - תוארך תקופת הבלעדיות עד 26 במאי 2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ