סודאן: אין ספק שישראל היא שהפציצה בשטחנו

שר החוץ של סודאן אמר אתמול כי לארצו הוכחות לכך שכלי טיס ישראליים הם שתקפו ליד פורט סודאן ? בישראל, מנגד, עדיין נמנעים מלהתייחס להאשמות ? אל-ערבייה: אחד משני ההרוגים קשור להברחות הנשק לחמאס ? אם הדיווחים נכונים, הם מוכיחים כי הקרב בין ישראל לאיראן על חימוש ארגוני הטרור מתעצם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סודאן האשימה אתמול את ישראל בתקיפה אווירית בשטחה, שבה נהרגו שלשום על פי הדיווחים שני בני אדם. בישראל נמנעו מלהתייחס לתקיפה או להאשמות. הפרטים המלאים על היקף התקיפה ועל זהות ההרוגים עדיין אינם ברורים, אולם רשת הטלוויזיה אל-ערבייה טענה אתמול כי אחד מהם קשור להברחות הנשק לחמאס. אם אכן עומדת ישראל מאחורי המעשה, כפי שנטען אתמול גם בתקשורת הבינלאומית, נראה שמדובר בשלב נוסף במערכה חובקת עולם שהיא מנהלת נגד הברחות הנשק האיראניות לאזור.

"מרכז התקשורת הסודאני", סוכנות ידיעות הקשורה לכוחות הביטחון של המדינה, דיווח אתמול כי התקיפה אירעה סמוך לשעה תשע בערב (עשר שעון ישראל), כשטילים נורו לעבר מכונית יונדאי סונטה באזור כלאניב, במרוחק 14 קילומטרים מעיר הנמל פורט סודאן, על הדרך הראשית משדה התעופה של הבירה חרטום.

המאמץ לסיכול ההבחרות
על פי אחת הגרסאות, הטילים נורו ממטוסי קרב שהגיחו ממזרח, מעל לים האדום ואחר כך עזבו את האזור. שני נוסעי המכונית נהרגו. אמש נמסר כי אחד מההרוגים הוא אזרח סודאני ואילו השני, על פי אל-ערבייה, הוא "אדם בעל אזרחות ערבית שהיה אחראי על חימוש החמאס".

שר החוץ הסודאני, עלי אחמד קרטי, אמר אתמול כי הפעולה היא "תוקפנות ישראלית. אין ספק בכך". לדבריו, בידי סודאן ממצאים והוכחות לטענותיה נגד ישראל. עד ראייה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי באזור שהופצץ נרשמה מאז ההתקפה האווירית נוכחות גבוהה של אנשי ביטחון מקומיים, המונעים כל ניסיון של עיתונאים וסקרנים להתקרב לזירת ההפצצה. "אני יכול לראות מכונית אחת עולה באש", סיפר עד הראייה.

הסוכנות הסודאנית טענה כי כוחות ההגנה האווירית של צבא סודאן ירו לעבר המטוס התוקף, שתואר כ"זר", ואילצו אותו לנוס משטחה האווירי של המדינה. בכיר סודאני טען מאוחר יותר כי עדי ראייה הבחינו שהמטוס עוקב אחר המכונית ואז פוגע בה. הוא אמר כי באותו אזור כבר נעשתה בעבר תקיפה דומה מן האוויר. הוא הכחיש שהתקיפות נועדו למנוע הברחות של אמצעי לחימה, ודרש שהקהילה הבינלאומית תבדוק מי עומד מאחורי ההפצצות.

ההתנהגות הסודאנית, ובכלל זה הרחקת צוותי התקשורת מהאזור, עשויה להעיד שלשלטונות בחרטום יש הרבה מה להסתיר בפרשה. ייתכן שמדובר בתקרית בהיקף גדול יותר ושהסודאנים, חרף הכחשותיהם, יודעים איזו פעילות הברחה מתנהלת משטחם. גורמי ביטחון ישראליים האשימו בעבר את סודאן כי היא מאפשרת לאיראן, ביודעין, להשתמש בשטחה למבצעי הברחה בשיירות המובילות דרך מצרים לעזה.

מתיאור האירוע, כפי שמציגים אותו הסודאנים, נדמה כאילו מדובר במבצע התנקשות אווירי ("סיכול ממוקד"), שמטרתו פגיעה באדם ספציפי. עם זאת, שיגור כוח אווירי למשימה כה מרוחקת משטח ישראל כדי לפגוע בפעיל טרור בודד הוא מהלך חריג מאוד. צריך לקחת בחשבון שהמשטר בסודאן, שגם כך יחסיו עם המערב טעונים מאוד, מעוניין לצמצם את ממדי התקרית, במיוחד אם מדובר גם הפעם בשיירת נשק שנפגעה.

על-פי דיווחים בתקשורת הזרה, שישראל לא אישרה אך גם לא טרחה להכחיש, תקף חיל האוויר הישראלי בסודאן לפחות פעמיים בעבר, בינואר ובפברואר 2009, מיד לאחר סיום מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. במקרה אחד הופצצה שיירת משאיות שהובילה נשק לעזה ו-119 איש נהרגו. במקרה אחר, הופצצה ספינה מן האוויר. באותה תקופה התפרסמו גם ידיעות על פעילות חשאית של הקומנדו הימי בנמלי סודאן, כחלק מהמאבק בהברחות. בכמה מקרים הפליגו ספינות וצוללות ישראליות דרך תעלת סואץ, בתיאום עם המשטר הקודם במצרים, ומומחים העריכו כי הדבר קשור גם בפעילות מניעה נגד הברחות בים האדום.

זה יותר משלוש שנים מנהלות ישראל ואיראן מלחמה חשאית על הברחות הנשק. איראן מעבירה כמות עצומה של אמצעי לחימה ותחמושת לסוריה, לחיזבאללה, לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי, בערוצים שונים. על פי התקשורת הזרה, ישראל הרחיבה את מאמציה באזורים שונים בניסיון לסכל את ההברחות. בינואר 2010 נרצח במלון בדובאי בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח, ראש מערך הברחות הנשק של הארגון. משטרת דובאי ייחסה את ההתנקשות למוסד ואף פרסמה תצלומים ודרכונים, לטענתה של בעלי זהויות בדויות, שהיו מעורבים במבצע החיסול.

בחודשיים האחרונים שוב התרבו הדיווחים על מלחמת ההברחות. בפברואר נעלם באוקראינה המהנדס הפלסטיני דיראר אבו סיסי, שלדברי משפחתו נחטף בידי סוכנים ישראלים בנסיעה לילית ברכבת. השבוע הוגש נגד אבו סיסי כתב אישום בישראל, והשב"כ הודיע כי המהנדס היה "אבי תוכנית הרקטות" של החמאס ברצועת עזה. חלק גדול מהידע ומתהליך הפיתוח של תעשיית הנשק החמאסית נשען על סיוע של מומחים איראנים. נסיבות הבאתו לישראל של אבו סיסי אסורות בפרסום. לפני כחודש פגעה ישראל מן האוויר בחוליה פלסטינית ליד רפיח. מאוחר יותר דווח כי התקיפה פגעה בהברחת כספים נרחבת לרצועה. דרך המנהרות מועברות גם כמויות גדולות של כסף מאיראן לחמאס. הכסף משמש הן לצורך רכש נשק והן למימון צרכים שוטפים של שלטון החמאס בעזה.

ב-16 במארס עצר הקומנדו הימי מול חופי ישראל את הספינה ויקטוריה, שהפליגה מסוריה לטורקיה ומשם לכיוון נמל אלכסנדריה במצרים. בחיפוש עליה התגלו כמויות גדולות של נשק ובכלל זה טילי חוף-ים סי-704 מתוצרת איראנית. צה"ל סבור כי מדובר בנשק שהועבר מאיראן לשדה התעופה בדמשק ושמטרתו הסופית היתה רצועת עזה. נראה שמדובר בנתיב איראני חלופי לנתיב הישן, דרך הים מהמפרץ הפרסי לסודאן ומשם למצרים, לסיני ודרך המנהרות לרפיח ברצועה.

הרושם המתקבל הוא שהאיראנים מפעילים כמה נתיבים במקביל וכי כאשר נחסם ערוץ אחד, הם ממהרים לפעול בערוץ אחר. ייתכן שגם במקרה האחרון אין מדובר בהכרח בהעברה בדרך הים מאיראן. האיראנים מרבים להשתמש בנמלי תעופה. לפני כשבועיים עצרה טורקיה מטוס איראני חשוד בשטחה והחרימה משלוח נשק שיועד לסוריה.

השימוש הנרחב בנתיב מסודאן לעזה והמאמץ החריג לבלום אותו משקפים כנראה גם את הטלטלה במצרים. חילופי השלטון שם תובעים את מרב תשומת הלב של מנגנוני הביטחון, ומצמצמים ממילא את הנכונות שלהם לסייע במאבק נגד הברחות הנשק לעזה, שהשותפה העיקרית בו היא ישראל.

אף שהאיראנים רשמו כמה כשלונות מהדהדים במאמץ ההברחות שלהם, צריך להניח שכמויות לא מבוטלות של נשק מגיעות בכל זאת לידי חיזבאללה (הגבול הסורי פרוץ לחלוטין ולא מוטל עליו שום פיקוח מערבי נגד הברחות) וגם לידי החמאס. אשתקד דווח שהחמאס עשה ניסויים בטילים מוברחים לטווח של יותר מ-50 קילומטרים. החיזבאללה כבר שינה את מאזן ההרתעה עם ישראל בזכות הגדלת טווח הרקטות שבידיו ומספרן מאז מלחמת לבנון השנייה ב-2006. זה מה שמנסים כעת לעשות גם החמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה - ולכן מתקיים מאמץ ישראלי נרחב כל כך בניסיון לסכל את מהלכיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ