הותר לפרסום: נעצרה חוליה שתיכננה לחטוף חייל בגדה

על פי האישום, השלושה רצו לשחרר אסירים בתמורה להחזרת החייל

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

השב"כ עצר לפני שלושה חודשים חוליה של החמאס שתיכננה לחטוף חייל באזור רמאללה וירושלים - כך הותר אתמול לפרסום. חברי החוליה שוחררו בשנה שעברה מהכלא לאחר שנאסרו על פעילות חבלנית. לפני שבועיים הוגש נגדם כתב אישום בבית הדין הצבאי יהודה על תכנון לחטוף חייל וחברות בארגון טרור ואתמול הותרה הפרשה לפרסום. התוכנית שלהם, לפי כתב האישום, היתה לדרוש בעבור החזרת החייל שחרור אסירים של החמאס. עם זאת, התוכנית היתה בשלביה הראשונים בלבד עם מעצר השלושה בתחילת ינואר.

בראש החוליה עמד חמזה זהראן, פעיל חמאס בן 31, שהיה כלוא בישראל ארבע שנים על תכנון פיגועים וחטיפות. החבר השני הוא נזאם שנינה, במקור מרצועת עזה. הוא בא לרמאללה לפני עשור כאיש מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, נעצר ונידון לארבע שנות מאסר על תיכנון פיגועי ירי וחטיפת ישראלים. הפעיל השלישי הוא ג'יהאד אל-שאמי, בן 34, גם הוא מעזה במקור. הוא עבר לגדה ב-2005, ושלוש שנים אחר כך נעצר. בכלא פגש את החברים האחרים והם החלו לתכנן את החטיפה בדצמבר.

החוליה פעלה לגייס מימון לרכישת חלקת אדמה ובניית בית שבו מנהרת מסתור להחבאת החייל שייחטף. כמו כן, הם ניסו לרכוש רכב עם לוחית זיהוי ישראלית, לשנות את זהותם ולהשיג תעודות זהות ישראליות מזויפות. במערכת הביטחון מזהים בחודשים האחרונים מוטיווציה גוברת מצד החמאס לבצע פיגועים משמעותיים באזור יהודה ושומרון, במקביל לניסיון לשמר את הרגיעה סביב רצועת עזה על מנת לא לתת לישראל סיבה לתקוף שוב בעזה.

השלושה התכוונו להחזיק את החייל החטוף בחדר או במנהרה, כאשר אל-שאמי יגור בדירה וינהל אורח חיים רגיל, במקביל לשמירה על החייל החטוף. כדי להשיג את המימון הגבוה לתוכניתם, פנו חברי החוליה לפעילי חמאס ברצועת עזה בתיווכו של אחיו של נזאם. בשב"כ אמרו אתמול כי "פעילותה של החוליה ממחישה פעם נוספת את המוטיווציה הגבוהה של ארגוני הטרור בכלל וארגון החמאס בפרט, לבצע פיגועי חטיפה, גם בעצם ימים אלה, לשם יצירת מנוף לחץ לשחרור אסירים פלסטינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ