המדד | שרה נתניהו

שרה נתניהו, ילידת 1958, אשת ראש הממשלה

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
אלון עידן

בראיון שהעניקה שרה נתניהו לסיון רהב מאיר בערוץ 2 אפשר היה לצפות בשני אופנים: תוך התמקדות בטקסט שיצא מפיה או תוך התמקדות בפנים שלה. אני בוחר להתמקד בפניה: אם יש ערך אמיתי לעובדה שמדובר בראיון טלוויזיוני, הוא מצוי בדברים שמעבר למסר הגלוי, בדברים שמתבטאים בפנים, במימיקה, בתנועות, במבוכה, בדמעה שמשתוקקת לצאת לדרכה.

שרה נתניהו נראתה כמו מישהי שעברה התעללות. משפט שחזר על עצמו כל הזמן היה "אני מכירה את עצמי". במישור הגלוי היא השתמשה במשפט הזה כדי לדחות טענות שליליות כלפיה: חשבוניות, מלונות, ניקוי יבש וכו'. במישור החבוי היא עשתה בו שימוש עבור עצמה. היא חזרה שוב ושוב על "אני מכירה את עצמי", משום שהיא מתחילה לפקפק בעצמה, באותה "שרה נתניהו" שהכירה ב-52 השנים האחרונות. ה"אני מכירה את עצמי" הוא תגובה לפעולה פנימית של פירוק שמאיימת להחריב את "שרה נתניהו" בעיני שרה נתניהו. כשהיא אומרת "אני מכירה את עצמי" היא למעשה אומרת "אני כבר לא בטוחה שאני מכירה את עצמי".

מדוע שרה נתניהו איבדה את הביטחון עד כדי חשש לאיבוד זהות? משום שפניה הושחתו, משום ששמה הושם ללעג ושנינה, משום שהיא הופקעה מחזקת עצמה לטובת כיכר העיר. אפשר כמובן לטעון ש"היא הביאה את זה על עצמה", להציג עוד כמה חשבוניות ששולמו על ידי הבונדס, לצטט בעילום שם עוד עובד לשעבר בלשכה שיטען שהיא זאת שקובעת את מדיניות ישראל ביש"ע. אבל זה מיותר, מפני שהשאלה היא לא מה גברת נתניהו עושה או לא, אלא איך אנחנו מתייחסים לאדם ברגע שאינו מוצא חן בעינינו.

שרה נתניהו היא דוגמה לאלימות שלנו, לאופן שבו אנו מבטאים שנאה כלפי מישהו שאנו חושדים בו, מישהו שאינו עונה על הקריטריונים שלנו. השאלה החשובה ביחס לשרה נתניהו לא קשורה לניקוי יבש, היא קשורה לצורה שבה אנו מחרבים נפש בשם אידיאולוגיה. לאופן שבו אנו הופכים אדם לפלקט כדי שתתאפשר לנו הפעולה הסדיסטית. היא דוגמה לאלימות שמבוטאת ביחס לתסכול, ליסוד התוקפני שלנו שמסרב להתעדן גם אחרי 63 שנה. שרה נתניהו לא מכירה את עצמה, משום שהיא הרגיזה אותנו והחלטנו לפוצץ לה את הצורה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ