וינשטיין: ליברמן קיבל סכומי עתק בניגוד לחוק

חמש שנים לאחר שהחלה החקירה, הודיע היועמ"ש כי שר החוץ יועמד לדין בגין שורת עבירות שחיתות - בכפוף לשימוע. פרקליטי ליברמן: עתה הוא יוכל להגיב

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

מסלולי העברות הכספים לפי טיוטת כתב האישום
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע אתמול לשר החוץ אביגדור ליברמן כי הוא שוקל להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד. על פי החשד, ליברמן עבר את העבירות בין השנים 2001-2008, בהיותו אזרח פרטי אך גם כחבר כנסת וכשר, כשלחברות בשליטתו הועברו מיליוני דולרים מאנשי עסקים פרטיים.

בנוסף הודיעה אתמול הפרקליטות למקורביו של ליברמן, עו"ד יואב מני, שרון שלום ובתו, מיכל ליברמן-גילון, על הכוונה להעמידם לדין בשל מעורבותם בפרשה.

גורמים משפטיים המצויים בפרטים העריכו אמש כי לאור ההיקף העצום של חומרי החקירה בתיק, הרי שהשימוע שצפוי לליברמן, לאחר שפרקליטיו ילמדו את חומרי הראיות שנאספו נגדו, יתקיים לכל הפחות בעוד כחצי שנה. בהנחה כי לא יוצע הסדר טיעון - שכעת לא נראה באופק לאור חומרת החשדות - הרי שההחלטה הסופית בתיק לאחר השימוע יכולה להתקבל רק בעוד שנה ואולי אף יותר.

תחילת הפרשה הנדונה היא בשנת 1997, לאחר פרישתו של ליברמן מתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. ליברמן החל אז בפעילות עסקית בישראל ובמדינות שונות בעולם, ולצורך כך הקים או רכש חברות בישראל ובמדינות נוספות, בהן קפריסין ואיי הבתולה.

על פי החשד, חברות אלה ניהלו קשרים פיננסים ענפים עם אנשי עסקים מחו"ל, בהם מרטין שלאף, מיכאל צ'רני, דן גרטלר ודניאל גיטנשטיין. אנשי העסקים אלה, שלכולם אינטרסים בישראל, העבירו לחברות של ליברמן סכומי עתק בתשלומים חד-פעמיים או עתיים.

ואולם, בעוד ליברמן הצהיר עם חזרתו לפוליטיקה כי מכר את זכויותיו בחברה וכי אין לו זיקה אליהן, מהראיות שנאספו ביאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) התברר כי המשיך לקבל מהן כספי עתק גם בתקופה שבה היו חבר כנסת ושר. במשטרה ובפרקליטות סבורים כי החברות נרשמו על שמם של אנשי קש מטעמו של ליברמן, כך שיוכל להמשיך לשלוט בהן ולנהל את עסקיו הפרטיים.

כאמור במסגרת קשרים אלה, התקבלו בחברות של ליברמן כספים בסכומים של מיליוני דולרים מחברות שבבעלות אנשי העסקים. לפי הודעת משרד המשפטים, חלק מהכספים "כלל לא היו קשורים לתחומי הפעילות של החברות ולא שיקפו תמורה נגדית עבור פעילותם".

כמו כן, מההודעה עולה כי לקראת מינויו של ליברמן לראשונה לשר גיבשו הוא ועורך דינו, יואב מני, תוכנית שתאפשר את המשך הפעילות העסקית שלא כדין. בהודעה נאמר כי ליברמן ועו"ד מני "פעלו באופן שיטתי ומכוון להסתרת הפעילות הפיננסית, תוך ביצוע מעשי מרמה שיטתיים ומתמשכים".

השיטה עבדה כך: ליברמן ומני סיכמו כי מני יקים חברות בחו"ל ויתחזק פעילות של חברות קיימות, יעמוד בקשר עם צדדים שלישיים ועורכי דין, ויבצע את הפעולות הפיננסיות בין החברות לבין עצמן ובין צדדים שלישיים. כל זאת - תוך כדי הסוואת פעולות אלה, באופן שלא תיחשף מעורבותו וחלקו של ליברמן.

כך למשל, ניהולן האדמיניסטרטיבי של החברות הופקד בידי משרד עורכי דין קפריסאי על פי הנחיותיו של עו"ד מני, תוך הנחיה שלא להזכיר את שמו של ליברמן במסמכים ובתכתובות הקשורים לחברה וכן להימנע מהעברת מסמכים לישראל.

בעלת מניות בת 21

כחלק משיטת ההסוואה, הקים ליברמן לאחר פרישתו הזמנית מהפוליטיקה בשנת 2004 חברה נוספת לייעוץ עסקי. ואולם בעוד שבפועל הוא היה בעל השליטה בחברה ומי שנהנה יותר מכולם מהכספים שהתקבלו בחשבונה, כבעלת המניות בחברה נרשמה דווקא בתו, מיכל ליברמן-גלון - אז רק בת 21. לצורך הסוואת שליטתו בחברה, מסר ליברמן דיווח כוזב לבנק, בניגוד להוראות חוק איסור הלבנת הון.

הרישום של בתו כבעלת המניות בחברה אפשרה לליברמן להמשיך ולקבל כספים בהיקף גדול, גם לאחר שחזר לפעילות ציבורית בשנת 2006. סך הכל, התקבלו בחברה למעלה ב-2.5 מיליון וחצי דולרים, מתוכם 1.2 מיליון בתקופה בה כיהן ליברמן בתפקידים ציבוריים.

בהודעה מטעמו של וינשטיין, נכתב כי בהתנהלות זו העמיד עצמו ליברמן במצב של תלות אפשרית באותם אנשי עסקים, או במצב של חשש לניגוד עניינים בין פעילותו הציבורית לבין מחויבותו לאותם גורמים. ליברמן, נטען, פעל "הרחק מהעין הציבורית, תוך הפרת חובות הדיווח שחלות עליו בדין, ובדרכי הסתרה מכוונות מהציבור של פעילות זו - והכל בדרכי מרמה".

כתב האישום הפוטנציאלי מייחס לליברמן בנוסף גם הטרדת עד בכך ששוחח עם אחד המעורבים בפרשה על החקירה. כמו כן פעל ליברמן, כשר חוץ, לקידומו של זאב בן אריה, מי שכיהן כשגריר ישראל בבלרוס, לאחר שבן אריה מסר לו מידע חסוי אודות חיקור הדין שנעשה על ידי משטרת ישראל בחו"ל.

חקירת הפרשה ביאח"ה התחילה במאי 2006 ולוותה באופן הדוק על ידי היועץ המשפטי לשעבר, מני מזוז. במסגרת החקירה, נעשו 11 חיקורי דין בשמונה מדינות שונות, נחקרו עשרות חשודים ועדים והוצאו עשרות צווי חיפוש. עיקריה נחשפו בתחקירים של מוסף "הארץ" על ידי גידי וייץ ואורי בלאו.

פרקליטיו של ליברמן, עורכי הדין ד"ר יעקב וינרוט וירון קוסטליץ, מסרו בתגובה: "לאחר 15 שנים - במהלכן התנהלה החקירה הארוכה ביותר בתולדות מדינת ישראל נגד אדם בכלל, ואיש ציבור בפרט - אנו מברכים על-כך שסוף סוף ניתנת עתה ההזדמנות לשר ליברמן להציג את טיעוניו בפני היועץ המשפטי לממשלה ולשכנעו כי לא נפל בו רבב. אנו משוכנעים כי בסופו של יום תוסר עננת החשדות נגד השר, כפי שאירע במהלך השנים האחרונות לכל חשדות השווא שהוטחו בשר ליברמן - שנסגרו כלא היו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אתמול הודעת תמיכה בליברמן. "אני מאחל לשר החוץ שיוכיח את חפותו", אמר נתניהו. "אני עובד עם ליברמן זמן רב. הוא חבר מרכזי בממשלה ואני מקווה שימשיך לתרום את תרומתו הציבורית".

כתבות מומלצות

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

ערן זהבי במדי מכבי תל אביב. הוא חוזר

"הלב לא נתן לי לבחור משהו אחר": ערן זהבי חתם במכבי תל אביב

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ