התיק הישראלי באתר ויקליקס: מסקנות ראשונות

מסמכי ויקיליקס

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ביום חמישי בשבוע שעבר פירסם "הארץ" את הכתבה הראשונה בסדרת התיק הישראלי של מסמכי "ויקיליקס". הכתבה ציטטה את דבריו המפתיעים של יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שאמר לדיפלומטים אמריקאים כי כ"כלכלן הוא יכול להעריך שמתנחלים יסכימו לפינוי תמורת פיצוי הוגן".

בעקבות הפרסום טען דיין ש"הארץ" הפך אותו מטרה לניגוח, בשל עמדותיו הפוליטיות, המנוגדות לאלה המובעות במאמרי המערכת של העיתון. לא חלפה יממה ודיין גילה שהוא אינו היחיד העשוי לבוא במבוכה מחשיפת המסמכים. כמוהו הוצגה באור לא מחמיא התנהלותם של מנהיגי "שלום עכשיו", מזכ"ל ההסתדרות עופר עיני, וכפי שנחשף לראשונה אתמול וכעת מובא בהרחבה בעמודים אלה, גם של ח"כ והשר לשעבר יצחק (בוז'י) הרצוג, המתמודד בימים אלה על ראשות מפלגת העבודה.

זו עוצמתם של המסמכים שכתבו הדיפלומטים בשגרירות ארצות הברית בתל אביב. הם מנוסחים בלשון דיפלומטית יבשה אבל יש בהם פניני לשון, הערכות מצב מעניינות ומידע מסקרן. לא מפי מחברי המסמכים דווקא, אלא מפי מאות הישראלים ששוחחו עם הדיפלומטים מרחוב הירקון בתל אביב.

כמי שקרא אלפי עמודים של המברקים, אני יכול להעיד שהם מרתקים לא רק משום ש"מים גנובים ימתקו" (ויודגש מיד שבהקשר שלנו זו רק מטבע לשון. "הארץ" לא גנב את המסמכים אלא קיבל אותם ממקורות אמינים וראויים), אלא מעוד שני טעמים לפחות. הראשון הוא כפל הלשון שנקטו הדוברים הישראלים - שרים, חברי כנסת, פקידים בכירים וקציני צבא ומערכת הביון. להגנתם אפשר רק לומר שהם אינם שונים בכך מדוברים ערבים או אירופאים.

לרבים מהדוברים אין בעיה לשחרר את חרצובות לשונם, בשיחה שאמורה להיות מוגנת על ידי עיקרון "אוף דה רקורד". ייתכן שלקחו סיכון מחושב, שרק בעוד 20 או 30 שנים יפוג סיווג המסמכים והם ייחשפו לציבור בתיקים מעלי אבק. הם לא שיערו שבגלל מחדל אבטחה חמור בצבא ארה"ב, המסמכים יראו אור מוקדם כל כך, ועמם יתגלו לציבור צפונות לבם.

הסיבה השנייה היא המידע האצור במסמכים הללו. נניח שהייתי רוצה לכתוב - וזו דוגמה אחת מני רבות - שאזרבייג'אן משמשת לישראל בסיס לפעולות איסוף מודיעין. הצנזורה הצבאית היתה פוסלת את הידיעה מיד. או דוגמה אחרת: ספק אם היינו שומעים אי פעם את הצעתם של מנהיגי בחריין לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני: ישראל תהפוך לבית האבות של פליטי 1948. הצעה ברוח זו מופיעה בעוד מסמך סודי שמתפרסם כאן לראשונה, שנשלח משגרירות ארה"ב במנאמה ב-26 במארס 2007.

באותו מברק כתב השגריר בבחריין, ויליאם מונרו, ששר החוץ של המדינה, שייח חאלד בן אחמד אל-חליפה, הציע שישראל תקלוט בשטחה את כל הפליטים הפלסטינים שנולדו ב-1948. "הוא הציע שישראל תסכים לשובם של שארית הפליטים שנולדו בה עם הקמתה", נכתב במברק. אף שהמברק אינה מפרט למה בדיוק התכוון שר החוץ הבחרייני, אפשר להעריך שהוא התייחס לפלסטינים שנולדו בארץ ישראל-פלשתינה לאחר החלטת החלוקה של האו"ם בנובמבר 1947. לפי המברק, שר החוץ הבחרייני הסכים שישראל לא תקלוט את הדורות שבאו אחר כך, כלומר את ילדיהם ונכדיהם של בני דור "הנכבה" הפלסטיני.

לרוב הישראלים הצעה כזו נשמעת הזויה ומגוחכת. ובכל זאת, אם נעצור להרהר רגע נגיע למסקנה שאולי יש בה משהו, שאולי קליטתם של קשישים פלסטינים ללא צאצאיהם, שיזכו גם הם להגשים את חלום היהודים להיקבר בארץ הקודש, היא מחיר סביר להשכנת שלום בר-קיימא.

אלמלא רבע מיליון מסמכי ויקיליקס שהגיעו לידי ומתפרסמים ב"הארץ" כ"תיק הישראלי", ספק אם היינו יודעים על הרעיון הבחרייני ועל רעיונות אחרים - טובים יותר ופחות, ועל פוליטיקאים ישראלים שיגלו בשבועות הבאים שגם הם לא נזהרו בלשונם. זכות הציבור הישראלי היא לדעת את כל הדברים הללו. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ