יוצא מחדר ההלבשה

על מגרשי הכדורגל אין הומואים מוצהרים, חוץ מאחד: הקשר השוודי הצעיר אנטון היסן. מה חושבים על כך חבריו לקבוצה ואביו, מגן ליברפול לשעבר גלן היסן?

גרדיאן
פטריק ברקהאם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
פטריק ברקהאם

אנטון היסן אינו שונה מכל כדורגלן אחר בן זמננו. השוודי בן ה-20 קיעקע את ראשי התיבות של שמו מאחורי אוזנו ואת שמות הוריו על כל אחת מאמות ידיו. על זרועו השמאלית חקוקות האותיות UNWA, ראשי התיבות של "לעולם לא תצעדי לבד", הימנון אוהדי ליברפול, עיר הולדתו והקבוצה האהובה עליו.

היסן עצמו, בנו של גלן היסן, לשעבר מגן ליברפול ושחקן נבחרת שוודיה, דווקא כן צועד לבדו. בחודש שעבר יצא הקשר השמאלי מהארון - הכדורגלן (הגבר) הראשון בשוודיה שהכריז שהוא הומו, והשני בהיסטוריה של הכדורגל המקצועני בעולם. הראשון היה ג'סטין פשאנו, שחשף את נטייתו ב-1990 וגילה אז שעולם הכדורגל מחרים אותו, וגם אחיו הכדורגלן ג'ון. הוא התאבד בתלייה כעבור שמונה שנים.

הזמנים השתנו. הומואים ולסביות ממלאים תפקיד מרכזי בכל תחומי הבידור והפנאי, ונראה מוזר מאוד שבכדורגל אין שחקנים הומואים מוצהרים, מלבד היסן. אמנם הוא משחק בליגה הרביעית בשוודיה ועובד לפרנסתו במפעל "וולבו", אבל פתיחותו וכנותו הן באמת עניין גדול. משפחתו שייכת לאצולת הכדורגל בשוודיה. אחיו הגדול, טוביאס, הוא שחקן הנבחרת, אביהם גלן היה מגן ונערץ עדיין במדינה. אולי הדבר המשמעותי ביותר הוא שהיסן יצא מהארון כשהקריירה שלו בחיתוליה.

היסן הקופצני והרהוט מדבר אנגלית מצוינת בשמץ מבטא אמריקאי, שדבק בו בשנה שלמד שם. הוא חש בנוח לגמרי עם החלטתו, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בראיון בדירת משפחתו בגטבורג, לפני המשחק הגדול הראשון העונה של קבוצתו, אוטסיקטנס (Utsiktens BK). היסן אינו עוסק בסטריאוטיפים הומוסקסואליים. "אני לא טיפוס שמנפנף בעניין הגאווה", אמר, "אין לי שום בעיה עם גאווה, אבל זה לא הקטע שלי".

חשיפה

אף על פי כן, הסיפור שלו החל דווקא במצעד הגאווה של 2007 בשטוקהולם, שאביו נאם בו, להפתעת כולם. הופעתו של גלן היסן עוררה מחלוקת. הקהילה הניחה שהוא הומופוב מפני שהיכה גבר שנגע בו בשירותים בנמל תעופה ב-2001. אבל במצעד, הכדורגלן המאצ'ו הזה דיבר באמפתיה על "בן 16 שלא רוצה לצאת מהארון בגלל החשש מחבריו לקבוצה". איש לא ידע אז שהתכוון לבנו. היסן זוכר שאביו אמר: "אני עושה את זה למענך".

המשפחה והחברים העניקו לו תמיכה מלאה כשגילה להם את נטיותיו, לפני כמה שנים. הוא סבור שנולד כזה. "תמיד ידעתי, אבל לא ממש חשבתי על זה ברצינות כשהייתי צעיר. גרתי בבית ויצאתי עם בנות, אבל התחלתי לחשוב על זה באמת רק כשרציתי פתאום מערכת יחסים רצינית", סיפר.

היסן סבל מפציעות שעיכבו את קידומו במועדון האקן בליגת-העל השוודית, וכעת הוא משקם את הקריירה שלו באוטסיקטנס, הקבוצה שאביו מאמן מאז השנה שעברה. היסן לא ביקש את הרעשים העולמיים שגרמה היציאה מהארון: בראיון לעיתון כדורגל הזכיר גלן בדרך אגב את הנטיות המיניות של בנו, והעיתונאי שאל את היסן אם יהיה מוכן להיחשף. היסן חשב שזה בסדר, ובכנות האופיינית לו תהה, מעל דפי העיתון "אופסייד": "זה דפוק לגמרי. איפה כל האחרים? אף אחד לא יוצא מהארון".

נראה שהסיבה שאיש אינו מוכן להיחשף בעולם הכדורגל היא ההומופוביה שהוא שטוף בה, מהצמרת ועד התחתית. כשהתאחדות הכדורגל העולמית, פיפ"א, העניקה את אירוח מונדיאל 2022 לקטאר, שבה החוק אוסר הומוסקסואליות, נשיא הארגון ספ בלאטר ציחקק ואמר ש"אוהדים הומואים יצטרכו להימנע מפעילות מינית" אם ייסעו לשם. "תודה לאל שרק אנשים בריאים משחקים כדורגל", אמר לאחרונה ולטו מרקוביץ', והבטיח שכל עוד הוא נשיא התאחדות הכדורגל הקרואטית לא יהיו בה שחקנים הומואים. באנגליה לא הסכים אף שחקן מהפרמייר-ליג להשתתף בסרטון נגד הומופוביה שהפיקה ההתאחדות לכדורגל.

אף שקריאות הומופביות עדיין נפוצות אצל אוהדי כדורגל, היסן לא מאמין שייקלע למצב דומה לזה של פשאנו. "אחיו וחבריו לקבוצה הפנו לו גב וזו הטרגדיה הגדולה ביותר". הלנה, אמו הזוהרת של היסן, עוטה מעיל פרווה ומעלה זיכרונות מהתקופה שפשאנו יצא מהארון. היא מקווה שהמצב בבריטניה שונה כיום, אם כי "הגברים האנגלים שמרנים יותר מהשוודים. הם עדיין חובשים פאות בבית המשפט", הדגישה.

תודה שעזרת

שעתיים לפני בעיטת הפתיחה במשחק קבוצתו בגמר גביע אזורי, נסעתי עם היסן ואביו לאיצטדיון. עד כה, התגובות שקיבל היסן היו מנוגדות לחלוטין לאלה שפשאנו נתקל בהן, חוץ ממכתב מעליב אחד ששלח לו אוהד. "הכל חיובי מאוד. בסוף השבוע האחרון נסעתי ברכבת ובחורה אמרה לי: ?בזכותך העולם יותר טוב, תודה שעזרת לכולם'. והרי לא עשיתי כלום", מחייך היסן. "אבל כשחושבים על זה, בעצם כן עשיתי. נכון שאני לא משחק בליגה הבכירה, אבל אני עושה מאמצים להגיע לשם. אני שחקן פעיל שחשף את נטיותיו המיניות, וזה לא עניין לא חשוב".

אוהדים סבורים אולי שכדורגלנים אינם יוצאים מהארון בגלל חבריהם לקבוצה, או בגלל המאמנים. להיסן יש שני מאמנים בקבוצתו: אביו, שתומך בו לאורך כל הדרך, והמאמן הנוסף שאמר לו "אני תומך בך ב-100%. אם מישהו יגיד לך משהו, נעיף אותו. אתה תשחק כדורגל". היסן מבין שכדורגלנים הומואים אחרים עלולים לחשוש שהמאמנים יפלו אותם לרעה בגלל נטייתם, אבל "אם מישהו נרתע ממך בגלל זה, הוא האידיוט".

"התלוצצויות" בחדר ההלבשה ידועות ברמתן הירודה, אבל היסן מתעקש שהוא מרגיש נוח לגמרי עם שאר השחקנים. "לכל החברים בקבוצה יש גישה חיובית. לכולם", אמר. אולי הסיבה לכך היא שתשעה משחקני ההרכב הם בני פחות מ-22. "מי מתייחס בכלל לבדיחות על הומואים? גם אני עושה את זה. אני צוחק על עצמי", אמר היסן.

שחקני אוטסיקנטס מסתובבים בכפכפים ובאימוניות לפני גמר הגביע, משחקים במחשב ובקלפים. חדר ההלבשה מדיף ריח משחת עיסוי וברמקולים נשמעים שירי רוק. "אנחנו קבוצה בינלאומית", מסביר סוני קרלסון, חלוץ סרבי-שוודי, ומצביע על חבריו מבוסניה, גרמניה ואלבניה. "אז יש לנו גם מתרומם, מה הסיפור?" מוסיף היסן.

הקיצוני הימני ניקלס טידסטרנד, ידידו זה חמש שנים, תומך בהיסן בפומבי. "אנחנו באמת קבוצה טובה ומגובשת. אולי זו גם הסיבה שאנטון נקלט פה טוב כל כך", אמר טידסטרנד על ההרכב הצעיר. "זה טוב בשבילו. הוא לא צריך לשקר כשהבחורות ניגשות אליו. קשה לשמור בפנים משהו כל כך גדול. תמכתי בו מהרגע הראשון שסיפר שהוא גיי. כשגילה את זה לפני כולם, חשבתי שעשה את המעשה הנכון, אבל לא תיארתי לעצמי שזה יעורר כל כך הרבה עניין".

לא מחפש

היסן מקווה שתמיכת אחיו טוביאס תעודד כדורגלני צמרת שוודים אחרים להיחשף: "עוד שחקנים צריכים לדעת שאפשר לדבר אתו". האם היסן חש שעליו להיות מודל חיקוי, כי הוא הכדורגלן ההומו המוצהר היחיד? "בכלל לא. אין בזה שום דבר מיוחד שצריך ללמוד ממנו. אז אני גיי, זה לא סיפור בכלל. אנשים אומרים שעכשיו אני ידוען, ואין שום סיבה שזה יהיה ככה. אבל אם מישהו מפחד לצאת מהארון, שיתקשר אלי".

עם זאת, הוא מודה שהיה לו קל יותר לחשוף את מיניותו כי קהל האוהדים של קבוצתו מונה מאות ולא אלפים. גמר הגביע, בשבוע שעבר, היה המשחק החשוב ביותר ששיחק מאז יצא מהארון. במחצית הוכיחו אוהדי אוטסיקטנס בני כל הגילים שהם תומכים בהיסן, גם אם נשמעו פה ושם בדיחות ישנות. "בחורים, תיזהרו שלא ייפול לכם הסבון במקלחת", אמר אחד מהם.

"למעשה הוא העלה את הקבוצה שלנו על המפה. כולם יודעים עכשיו על אוטסיקטנס, בזכות אנטון היסן", אמרה בחיוך תלמה לינגונבלד החסונה. "אמיץ מאוד להיחשף ככה", הודה לארס בוריאסן. "את התקשורת זה מעניין יותר מאשר אותנו", מכריזה האוהדת הצעירה סלמה ארנאוטוביץ', בדיוק כשהקבוצה כבשה שער שני. "המון אנשים חושבים שאלה החיים הפרטיים שלו. הם לא חושבים שזה עושה אותו שונה. הם אוהבים איך שהוא משחק ולא מעניין אותם לאיזה כיוון הוא נוטה", חייכה.

היסן לא יוצא עם אף אחד כרגע ואומר שיצחיק אותו אם הרומנים העתידיים שלו יתפרסמו בעיתונות. "התקשורת יכולה להגיד מה שהיא רוצה, כל עוד זה לא קשקוש". לדבריו, "קשה למצוא אדם בענף הספורט שפועל כמוני, כמו גבר". "אני אוהב ללכת לברים של גייז, אבל ענייני הגאווה כבר נעשו מוגזמים. עוד נראה. כל יום פוגשים אנשים, אז אין לחץ. אני לא מחפש שום דבר".

הכדור אצלי

נדמה שקל יותר לצאת מהארון בשוודיה, מעוז הליברליות. "האנשים כאן יותר ליברלים, אבל אני מבין שאנשים מתרבויות ומדתות אחרות לא מכבדים את זה", אומר היסן. "אי-אפשר לאהוב את כולם".

אבל גם בשוודיה לא הכל ורוד. אמו של היסן דואגת לעתיד, בפגישה עם מועדונים גדולים יותר. "לשלוש או ארבע קבוצות בליגה הבכירה יש אוהדים ממש רעים. אם אנטון ישחק נגד אחת הקבוצות האלה, אני לא חושבת שהוא יפחד. הוא רק ייעשה יותר נחוש. אבל אני כן פוחדת. אני אמו. נניח שיילך למועדון לילה, הרי כולם מכירים אותו. אני פוחדת שיקבל מכות".

בעשר הדקות האחרונות של המשחק טידסטרנד הורחק, כי ספג כרטיס צהוב שני. תוך שהוא מסנן קללות סיפר שאוהדי הקבוצה היריבה קראו לו "אתה בטוח שאתה רק חבר של אנטון?" ו"אולי גם אתה הומו?" זו הפעם הראשונה שדבר כזה קורה לו.

אוטסיקטנס זכתה בגביע האזורי לאחר ניצחון 2-1. האוהדים רצו אל הדשא לחגוג. "הרגל השמאלית חזרה לעבוד!" אמר היסן בשמחה. אבל בפעם הראשונה גם הופנו אליו הערות פוגעניות. "חטפתי הרבה חרא מהאוהדים של הקבוצה היריבה. ?מתרומם מזוין' וכאלה". היסן מודה שהדם עלה לו לראש בהתחלה. "אחר כך צחקתי, הקריאות רק עודדו אותי לשחק יותר טוב. אלה רק דיבורים, צעקות. הגישה שלי היא: הכדור אצלי ולא אצלכם. אני על המגרש ולא אתם. אם זה לא מתאים להם, בעיה שלכם". הוא מדגיש ששמע אוהדים אחרים צועקים למי שקיללו אותו: "תשתקו, אסור להגיד דברים כאלה".

היסן עשה את דרכו הביתה עם אמו ואחותו וציפה בכליון עיניים לביקורו בבריטניה, שבו ישתתף בדיון טלוויזיוני עם הספורטאים ההומואים סטיבן דייוויס וגארת תומאס. אחר כך יילך לצפות במשחק קבוצת ליברפול האהובה עליו. שם הוא ישיר עם שאר האוהדים "לעולם לא תצעדי לבד". אולי גם הוא לא יצעד עוד לבד זמן רב. *

עוד ספורטאים שיצאו מהארון

טניס

מרטינה נברטילובה (צ'כיה / ארה"ב)

אמלי מאוריסמו (צרפת)

כדורסל

ג'ון אמיצ'י (בריטניה)

שריל סוופס (ארה"ב)

שחייה

מארק טיוקסבורי (קנדה)

ראגבי

גארת תומאס (בריטניה)

קריקט

סטיבן דייוויס (בריטניה)

רכיבת אופניים

ג'ודית ארנדט (גרמניה)

קפיצה למים

גרג לוגניס (ארה"ב)

כדורגל נשים

נטשה קאי (ארה"ב)

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ