למה הבריטים ממשיכים לנהוג בצד שמאל?

אביבה לורי
אביבה לורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביבה לורי
אביבה לורי

71

כל מה שהבריטים עשו, הצרפתים עשו יותר טוב (כך הם האמינו), או עשו את ההפך. כשנפוליאון כבש את אירופה, הוא קבע שבכל הארצות הכבושות ינהגו את העגלות והכרכרות בצד ימין של הדרך. למה? כי האנגלים, שנואי נפשו, נהגו בצד שמאל.

ולמה האנגלים נהגו ועדיין נוהגים בצד שמאל? כך, על פי עדויות ארכיאולוגיות, היה מקובל ברחבי האימפריה הרומית. גם ההיסטוריון הבריטי, סיריל נורטקוט פרקינסון (אבי חוק פרקינסון), שחקר בין היתר את המנהל הציבורי בעת העתיקה, סבור כך. מסיבות פרקטיות, הסביר.

רוב האנשים היו ונשארו ימניים, וכלי הנשק המקובלים היו רומח, חנית או חרב. את החרב חגרו בנדן על ירך שמאל, כך נוח לשלוף אותה במהירות ביד ימין, בעת הצורך. בימי הביניים החברה היתה אלימה והרוכבים בדרכים היו חשופים ופגיעים. הרוכב בצד שמאל היה מוכן לקדם צרות שבאו מולו, או עקפו אותו מימין. יד ימינו נשארה פנויה לברכת שלום או לאבחת חרב מהירה, תלוי בסיטואציה.

לקראת סוף המאה ה-18, החלו בצפון אמריקה ובאירופה להוביל בדרכים סחורות בעלות נפח ומשקל גדולים ורתמו את העגלות לכמה צמדי סוסים. העגלון רכב על הסוס השמאלי בצמד האחרון, כדי שיוכל להניף את השוט ביד ימין על כל הסוסים. זאת היתה הסיבה העיקרית לכך שהעגלונים העדיפו לנהוג בצד ימין של הדרך ולראות טוב יותר את העגלות הבאות מולם.

לאחר שארצות הברית זכתה בעצמאותה, חקקו מדינותיה חוקי נהיגה בצד ימין, שסימלו בין היתר את השחרור מעולה של בריטניה. האימפריה הבריטית, לעומת זאת, עיגנה בחוק ב-1835 את הנהיגה בצד שמאל והנחילה אותה כמעט בכל המושבות שבשליטתה. כמעט בכולן. יוצאות מן הכלל היו פלשתינה ואחר כך קנדה. בארץ ישראל המנדטורית נהגו כפי שהיה נהוג באימפריה העותומאנית, בצד ימין. קנדה הלכה בשנות ה-20 של המאה הקודמת בעקבות שכנתה הדרומית ועברה לנהיגה בצד ימין. כך עשתה גם גיברלטר, כדי להתאים את הנהיגה לזאת הנהוגה בספרד.

אף שרוב מדינות העולם נוהגות בצד ימין, שליש מתושבי כדור הארץ נוהגים בצד שמאל: הודו, פקיסטן, אינדונזיה, ניו זילנד, אוסטרליה, בריטניה, אירלנד, קפריסין, דרום אפריקה, סינגפור ועוד. תאילנד ויפן הן מהמדינות המעטות שנוהגות בצד שמאל על אף שלא היו מעולם מושבה בריטית.

מדינות רבות שנהגו בצד שמאל, כשוודיה, איסלנד וארצות באפריקה ובאסיה, החליפו את הנהיגה לצד ימין במשך המאה ה-20. סמואה היא המדינה היחידה שעברה, בספטמבר 2009, מנהיגה בצד ימין לנהיגה בצד שמאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ