הארץ

גיל סמטנה חושף מעט מן הצפוי באלבום החדש "החבר אני": "לדעתי זה אחד האלבומים הכי טובים של פורטיס. יש לו נושא משותף שקשור לחברות, והרבה מהשירים מתחברים לרעיון הזה בכל מיני וריאציות. בין אם זו החברות אתנו, אולי עם ברי וגם עם עצמו".

אחד הנושאים שהעסיקו את פורטיס ושותפיו בזמן העבודה היה ניקולה טסלה, הממציא הסרבי שפעל לפני כ-100 שנה. "הוא המציא הרבה דברים והיה איש חזון של טכנולוגיה, אבל ברמה החברתית שלה, מין ממציא שהוא יותר מממציא", אומר שפריר. "כולנו קראנו עליו והיינו מגיעים כל בוקר לאולפן ומדברים על טסלה. באיזשהו שלב הגיעו תמונות שלו ומתברר שהיה לו שפם גדול ויפה ואני בדיוק גידלתי שפם אז פורטיס החליט כמובן שזה לא מקרי".

על האלבום החדש של סחרוף, "אתה נמצא כאן", מספר המפיק הנדלר כי הוא ממשיך אותו חיבור המאפיין אותו - בין מזרח, מערב ואלקטרוניקה - רק בעוצמת דיסטורשן פחותה. "הוא הבין שהוא הגיע למצב שגם כשהוא מנגן בעוד יש בזה משהו שהוא רוק וכוחני וזה לא חייב לצאת מהגיטרה. אני מניח שזה קשור גם בכך שהוא עשה זאת לא מעט ובהצטיינות, אז הוא מנסה לחפש עולמות חדשים ולא להיתקע. רן שם טוב מ'איזבו' עשה את המיקסים וזה גם נתן טוויסט מעניין".

עמיר לב, שהיה שותף לכתיבת הטקסטים ב"אתה נמצא כאן", מספר: "עבדנו במשך שנתיים. היו שבועות שברי היה בא אלי לגליל ושבועות שאני הייתי בא אליו והיינו יושבים ומדברים, נכנסים פנימה, שואלים שאלות וכותבים, ואחר כך מדברים בדרך ויותר מאוחר נפגשים ושוב מדברים ומוחקים".

"שם האלבום, 'אתה נמצא כאן', קשור בתופעה העכשווית המוזרה שבה מכשיר חיצוני כמו מערכת ג'י-פי-אס אומר לך איפה אתה נמצא", מוסיף לב. "אשר לטקסטים, אין באמת עניין של נושאים שטיפלנו בהם. זה נשמע די פלצני, אבל זה היה כמה רמות מעל זה. אנחנו חברים ועל הכל כבר דיברנו לפני כן. אף פעם לא דיברנו על מה נכתוב או איך נכתוב, אלא ניהלנו שיחות והיתה בינינו קרבה גדולה. זה כמו לצייר ציור אבסטרקטי אבל עמוק מאוד".

אז סחרוף מתייחס לג'י-פי-אס ופורטיס לממציא טסלה. האם העיסוק של שניהם באלבומים החדשים בהמצאות טכנולוגיות גם הוא לא מקרי? על זה כנראה רק הם יוכלו לענות. הם או יונג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ