פולין: סוד היער הנעלם

הפולנים קשורים מאוד לטבע, ואופן הטיפול ביער העתיק ביאלווייז'ה מעורר מחלוקת עזה

גרדיאן
דמיאן קרינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
דמיאן קרינגטון

המחזה פראי ביופיו: גזעים מבוקעים מוטלים בין עצי אלון והדרים זקופים, כמו גוויות בשדה קרב. פטריות בעלות שוליים צהבהבים "חוגגות" על שכבות העץ הדומם, שממנו מתחילים לבצבץ עלים ירוקים.

בשביל האקולוג יאנוש קרבל, הניצב במעבה היער האהוב עליו, מוקף בגזעים וענפים נרקבים, מראה זה של חיים הצומחים מתוך המוות הוא עצם מהותו של מקום בתולי זה. "זהו סוג של גן עדן", הוא אומר, "הוא לא נברא בידי בני אנוש".

יער ביאלווייז'ה הוא מין כמוסת זמן, שגוננו עליה מלכים פולנים וצארים רוסים במשך מאות שנים. מי שצועד בין העצים הדקים הענקיים, הגבוהים באירופה, טועם משהו מטעם היער הקדמון שכיסה פעם את כל שטחי שפלת יבשת אירופה. "הוא צמח לפני 8,000 שנה ונשאר מאז כמו שהוא, בלא מגע יד אנוש כמעט", אומר קורבל. אבל ביאלווייז'ה הוא היום החלק המשמעותי האחרון שנותר מהיער רחב הידיים. עשרה קמ"ר של החורש הטבעי כבר מוגנים בפארק לאומי, אבל מאבק איתנים מתנהל על עתידם של 84% הנותרים של היער, המצויים מחוץ לגבולות הפארק.

זה עימות בין תפישות עולם. מצד אחד ניצבים אלה הטוענים שיש להתערב בטבע באורח פעיל כדי שישגשג במאה ה-21, ומהצד השני אלה שסבורים שהטבע יכול להתקיים באמת רק אם יניחו לו. קורבל משתייך בנחרצות למחנה השני.

מולו ניצבת רשות היערות הלאומית, הממונה על 30% משטחיה של פולין. "כדי שבית גידול יישאר במצבו יש לטפל בו. היערנים מנסים לרסן את הטבע", אומר המנהל האזורי של הרשות, מארק מסלובסקי.

השאלה המרכזית העומדת היום על הפרק היא, האם להרחיב את ההגנה שניתנת לפארק הלאומי כדי שתחול גם על עצים עתיקים ועל מגוון המינים החיים מחוץ לגבולותיו.

"זה הרגע הטוב ביותר להכניס שינויים", סבור רוברט ציגליצקי, ראש הארגון הסביבתי "גרינפיס" בפולין. בינואר תקבל פולין את נשיאות האיחוד האירופי, תגובש תוכנית חדשה לניהול יערות, וצפוי גם להתקבל שינוי מכריע בחוק, שיקל על הרחבת גבולות הפארקים הלאומיים.

עם זאת, מנהל העבודה האחראי על אזור היער, המבקש להישאר בעילום שם, נחרץ בהתנגדותו להרחבת גבולות הפארק הלאומי. "כמוני, גם מומחים ופעילי סביבה מקבלים שכר בשביל מה שהם עושים. אני מעסיק 20 איש שאינם יכולים לראות את עצמם עוסקים במשהו אחר", הוא אומר. "אילו באת לכאן לפני יומיים, היית רואה איך הכפריים נאבקים על כמות העץ הקטנה שאנחנו יכולים לתת להם".

בדומה לזדז'יסלאו שקירוץ, מנהל הפארק הלאומי של ביאלווייז'ה, גם שר הסביבה, אנדז'י קרשבסקי, שעליו מוטלת האחריות הסופית בנושא, מצדד בהרחבת גבולות ההגנה הקיימים. "אפעל להחלתה על האזור כולו", אמר. "אבל בדרך יש שני מכשולים: דעת הקהילות המקומיות ודעתה של רשות היערות. יהיה עלי לשכנע את אלה ואת אלה". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ