דן אבן
דן אבן

ההסתדרות הרפואית מחדשת את צעדי ההשבתה. הבוקר, החל מהשעה 7:00, יושבתו כלל בתי החולים הציבוריים ויפעלו במתכונת שבת. במסגרת ההשבתה יידחו טיפולים וניתוחים לא דחופים ויושבתו מרפאות החוץ. ניתוחים וטיפולים דחופים יבוצעו רק לפי החלטות ועדות חריגים פנימיות שיפעלו בבתי החולים. בנוסף יפעלו שירותים חיוניים, לרבות טיפולי דיאליזה והפריה חוץ-גופית וטיפולים דחופים בחולי סרטן במחלקות האונקולוגיות.

השביתה תכלול את כלל בתי החולים הציבוריים במדינה, כולל הממשלתיים ואלו בבעלות קופת חולים כללית ובתי החולים בירושלים שבבעלות עמותות (הדסה, שערי צדק וביקור חולים).

מחר יימשכו צעדי המחאה, וישבתו רופאי מרפאות קופת חולים כללית במחוזות שרון-שומרון ודרום ומרפאות קופת חולים לאומית במחוז ירושלים, ולא יקבלו קהל. המדובר בכלל הרופאים הראשוניים והרופאים המומחים בערים אלה.

מחרתיים יחודשו העיצומים בבתי החולים מתל אביב (כולל) דרומה, שיכללו את מרפאות החוץ בלבד, לרבות בית החולים איכילוב בתל אביב.

ביום ראשון, 8 במאי, ערב יום הזיכרון, צפויה פעילות מצומצמת של חדרי הניתוח בעקבות כנס שבו צפויים להשתתף פתולוגים בכל הארץ. ב-12 במאי יחודשו העיצומים בבתי החולים מצפון לתל אביב, שיכללו את מרפאות החוץ בלבד, לרבות בתי החולים שיבא ובילינסון במרכז.

בהסתדרות הרפואית הבהירו כי אם תושג פריצת דרך במשא ומתן, או שייחתם הסכם בין הצדדים, ייפסקו הצעדים הארגוניים. במערכת הבריאות מעריכים כי אם לא תירשם התקדמות, צפויה החרפה בצעדים אחרי יום העצמאות, לרבות הכרזה על שביתה ממושכת ואף ללא הגבלת זמן. נכון לעכשיו קיים מבוי סתום במשא ומתן בין הרופאים לאוצר. הישיבה הבאה בין הצדדים נקבעה ליום חמישי ועדיין לא ברור אם תתקיים.

הרופאים מצדם הודיעו השבוע כי לא יחדשו את המשא ומתן, אלא אם הממונה על השכר באוצר אילן לוין יוחלף בנציג אחר למשא ומתן, או שיתנצל באופן פומבי על דברים שאמר בשבוע שעבר, שהוגדרו על ידי יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן כהסתה. אתמול שלח לוין מכתב התנצלות להסתדרות הרפואית.

באוצר טוענים כי הסכימו לאחרונה להעלאה של 20% בשכרם של הרופאים המתמחים ורופאים בפריפריה ובמספר מקצועות במצוקה ב-20%, ואילו בהסתדרות הרפואית דורשים העלאה רוחבית של 50% בשכר לשעה של כלל הרופאים בשירות הציבורי, העומד כיום בממוצע על 42 שקל, וכן תוספות משמעותיות לרופאים במקצועות במצוקה ובפריפריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ