אובמה בן לאדן מת, יחי הנשיא אוסמה

כשאות אחת מבדילה בין האזרח מספר 1 למבוקש מספר 1

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"הנשיא אובמה מהבית הלבן הודיע שהנשיא אובמה אכן מת", כך הודיע הקריין של רשת פוקס ניוז בסן דייגו בטעות. הוא מיהר לתקן, אך לא היה היחיד שלשונו כשלה אתמול. תחנה בת אחרת של הרשת השמרנית, הידועה ביחסה העוין לברק אובמה, שידרה את החדשה המרעישה כאשר הכתובית "אובמה בן לאדן מת" מעטרת את החלק התחתון של המסך. גם הרלדו ריברה נכשל בלשונו כאשר הכריז, גם הוא ברשת פוקס, כי "אובמה מת, לא אכפת לי...", ותיקן מיד כי התכוון שלא אכפת לו באיזו דרך אוסמה בן לאדן מת.

לאחר הטעות בכיתוב אתמול, ניתן היה להבחין בכך שברשת פוקס החליטו להתחיל לכתוב את שמו של אוסמה בן לאדן עם U במקום O, ככל הנראה כדי למנוע טעויות מביכות נוספות.

ובכל זאת, פליטות הפה האלה אינן נחלתה הפרטית של רשת פוקס. גם וולף בליצר, כתב רשת סי-אן-אן התנצל בפני קהלו ב-2007 על שבשקופית שעסקה במצוד אחר מנהיג אל-קאעדה נכתב "איפה אובמה?". אך משעשע שדווקא קרייניה של פוקס, המזוהים כל כך עם המפלגה הרפובליקאית הם אלה ששגו. במיוחד אחרי שבארוחת הערב השנתית לכתבים שהתקיימה בבית הלבן שלשום, עקץ הנשיא את הרשת על חוסר הדיוקים שלה בכל הקשור לדיווחים עליו.

הבלבול אוסמה/אובמה מאפיין גם פוליטיקאים, ולא בהכרח רפובליקאים. אפילו הסנאטור הדמוקרטי טד קנדי החליף ב-2007 בין שמו של המועמד לנשיאות באותו הזמן לזה של הטרוריסט; במסע הבחירות, המועמד הרפובליקאי מיט רומני התכוון לומר אוסמה אך יצא לו אובמה; דין סינגלטון, יו"ר סוכנות הידיעות אי-פי, התבלבל בין השניים וזכה לתיקון מפיו של הנשיא אובמה, שנשא דברים באירוע שבו השתתף.

בתקופת הבחירות לנשיאות הבלבולים היו כה רבים, שגם טינה פיי שילבה טעות כזאת בתוכנית "רוק 30". בפרק המדובר, אומרת השחקנית ג'נה שיש למצוא את ברק אובמה ולבחור באוסמה בן לאדן.

אתר פורטפוליו האמריקאי, העוסק בפוליטיקה, נדרש לסוגיה לאחר שגם המגיש גלן בק של רשת פוקס ואלינה צ'ו מרשת סי-אן-אן בלבלו בין השמות. האתר שוחח עם מייקל אראד, מחבר הספר "אהה: טעויות, גמגומים, פליטות פה ומה משמעותם", כדי לקבל דעה מקצועית.

המומחה הסביר כי הנטייה להחליף בין "אובמה" ל"אוסמה", או להפך, היא מה שמכונה בשפה מקצועית "מלפרופיזם", והיא נובעת משתי סיבות: פונטית או סמנטית. ברוב המקרים הטעות נובעת מהדמיון הפונטי של המלים, אך אם מתווסף לזה בלבול סמנטי, מסביר המומחה, "כמו במקרה של רומני ובק ששניהם מתייחסים לאובמה ולאוסמה כאויבים", הסיכוי שיתבלבלו בין השניים גדל.

בין המתבלבלים יש לציין גם את לשכת ראש הממשלה, שהוסיפה את הכיתוב "אובמה בן לאדן מת" לסרטון התגובה של בנימין נתניהו שהועלה ליוטיוב. הכיתוב הוסר במהרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ