ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש ב-20 במאי בבית הלבן עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. הפגישה תתקיים ארבעה ימים לפני נאומו של נתניהו בשני בתי הקונגרס האמריקאי. אתמול נפגש נתניהו בפאריס עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שהבהיר כי אם לא תהיה התקדמות בתהליך השלום, צרפת תשקול להכיר במדינה פלסטינית בעצרת האו"ם בחודש ספטמבר.

הבית הלבן פרסם אתמול הודעה ובה בישר על הפגישה בין אובמה לנתניהו. במוקד הפגישה צפוי לעמוד המבוי הסתום בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, על רקע גל ההפיכות בעולם הערבי. הפגישה תתקיים באופן חריג ביום שישי, כיוון שבשבוע שלאחר מכן ייצא אובמה לביקור מדיני באירופה.

יועציו של נתניהו קיימו מגעים אינטנסיביים עם הבית הלבן כדי להשיג פגישה לנתניהו עם הנשיא האמריקאי לפני נאומו בקונגרס ב-24 בחודש. אחרי מאמצים רבים נענו האמריקאים לבקשה וקבעו את הפגישה ליום שישי.

נתניהו בא אתמול לפגישה עם סרקוזי בפאריס, לאחר ביקור בלונדון שבמהלכו נפגש עם ראש הממשלה דיוויד קמרון. בשתי הפגישות התכוון נתניהו לדבר על הצורך לבלום את המהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם, במיוחד לאור הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס. נתניהו אמר בתום פגישתו עם סרקוזי כי "שלום יושג אך ורק במו"מ ישיר עם ישראל ולא בהכתבות וכפייה באו"ם".

לחץ על נתניהו

עם זאת, במה שנראה כמהלך מתואם שנועד ללחוץ על נתניהו, התפרסמו בעיתונות הבריטית ובעיתונות הצרפתית אתמול בבוקר ידיעות בדבר הכוונה של בריטניה וצרפת להכיר במדינה פלסטינית בעצרת האו"ם בחודש ספטמבר, אם המבוי הסתום בתהליך השלום יימשך.

העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח מפי מקורות דיפלומטיים בריטיים כי ראש הממשלה דיוויד קמרון ניצל את החשש הישראלי מפני הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בחודש ספטמבר כמנוף לחץ על נתניהו. "בריטניה מעדיפה מו"מ בין ישראל לפלסטינים שיוביל לפתרון של שתי מדינות", אמרו הדיפלומטים הבריטים לגרדיאן. "אבל בשלב זה בריטניה אינה שוללת דבר. ככל שישראל תהיה יותר רצינית כלפי תהליך השלום, כך הסיכוי להכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית יפחת". אף על פי כן, לא הבטיח קמרון לדחות לחלוטין את הסכם האיחוד בין פתח לחמאס, כפי שנתניהו קיווה.

הנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי גם הוא הכין קבלת פנים צוננת לנתניהו כאשר אמר דברים דומים אך חדים עוד יותר בראיון לעיתון "לה-אקספרס". "אם שיחות השלום לא יחודשו במהלך הקיץ, צרפת תצטרך לקחת אחריות בכל הנוגע לשאלה המרכזית של הכרה במדינה פלסטינית", אמר סרקוזי. "אני חבר של ישראל במהלך כל החיים הפוליטיים שלי, אך לא יהיה ביטחון לישראל בלי מדינה פלסטינית. נתניהו חייב לקחת סיכון למען השלום".

"שיחה ידידותית"

כשיצא מפגישתו עם סרקוזי אמש, אמר נתניהו ששיחתם הייתה "ידידותית ועסקה במגוון נושאים". הוא הוסיף: "שמעתי דברים ברורים מהנשיא סרקוזי: מי שרוצה שלום עם ישראל צריך להכריז בבירור שהוא מוכן לשלום ולא לטרור. זו אמירה ברורה וחשובה. שמעתי דברים דומים בפגישתי עם ראש הממשלה קמרון אתמול".

"אינני רוצה לדבר על פרטי השיחות, אבל העיקרון המרכזי הוא שמי שרוצה שלום עם ישראל צריך לקבל את ישראל כמדינת היהודים. זה הדבר הפשוט והאמיתי ביותר", אמר נתניהו. בהמשך דבריו הוסיף נתניהו שישראל אף עשויה לתמוך במדינה פלסטינית, "ואפילו לפני ספטמבר", אולם רק בתנאים הנכונים.

"הציפיות שלנו, שהן הציפיות של כל אדם סביר, והן שאנו מבקשים מכל מי שאומר שהוא רוצה שלום עם ישראל לזנוח את הרעיון להשמיד את ישראל. אנחנו יכולים לעשות שלום עם אויב, אבל רק עם אויב שרוצה שלום", הטעים נתניהו שוב ושוב.

ראש הממשלה העלה את האפשרות כי האו"ם עשוי להכיר במדינה פלסטינית שתוכרז חד צדדית, "הרי ברור שיש רוב אוטומטי באו"ם. אפשר להעלות להצבעה שם הצעה האומרת כי העולם שטוח, וגם היא תתקבל, אם הם רוצים", אמר.

עבאס בברלין

בזמן שנתניהו קיים שיחות בלונדון ופאריס בהן תקף את יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן), נפגש האחרון בברלין עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בניגוד לסרקוזי וקמרון, מרקל הבהירה לעבאס כי היא מתנגדת למהלכים חד צדדיים מצד הפלסטינים.

עבאס לא השתכנע ואמר למרקל כי הוא נחוש ללכת לאו"ם. "נלך לאו"ם לא כדי להכריז על מדינה, אלא כדי לשאול את העולם מה דעתו על כך שלא הושג פתרון מדיני במו"מ", אמר.

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון, שביקרה ברומא, סירבה אתמול לשלול משא ומתן עתידי עם צד פלסטיני, הכולל את חמאס, אף על פי שהדגישה כי ארה"ב עומדת על דעתה כי על החמאס לנטוש את דרך הטרור והאלימות ולהכיר בזכות הקיום של ישראל כתנאי מוקדם לכך. משנשאלה ישירות אם הסכם הפיוס סגר את הדלת על המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים בעתיד הנראה לעין, קלינטון התחמקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ