פני פוקר

אחרי שדה הקרב של הפוקר המקוון, וול סטריט היא בית הבראה

תמר צויגרך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר צויגרך

סקוט כץ אינו מתאים לסטריאוטיפ הצפוי של סוחר מניות בוול סטריט. להבדיל מרוב עמיתיו, כץ, שגדל בקליפורניה, התחיל את חייו המקצועיים הרחק מהבורסה. "כשסיימתי לימודי כלכלה בינלאומית בלוס אנג'לס עשיתי את מה שכל בוגר מקומי עושה. פניתי לתעשיית הבידור. שיחקתי, דיבבתי סרטים מצוירים ומשחקי מחשב, עבדתי בחברות הפקה. השתתפתי בהרבה פרויקטים, כאלו שאף אחד לא מכיר כנראה. אחרי כמה שנים פשוט נמאס לי להיות שחקן רעב ללחם".

את הפתרון למצבו הכלכלי מצא במשחקי פוקר באינטרנט, תחביב שהתגלה כמקור הכנסה מספק. מהפוקר המשיך לתחום המסחר בבורסה, מהלך שנראה לו טבעי. "שני התחומים דורשים יכולת למזער נזקים, לתפוס את הרגע שבו אתה מפסיד ולצאת מהמשחק", הוא מסביר. "גם אם אתה שם לב שיש רגש בעניין, אתה חייב לצאת. זה הכל עניין של ניהול סיכונים, זריזות, חדות ועירנות".

האם אתה מרוצה מהמקצוע שבחרת? "אני מת עליו, אוהב לקום בבוקר וללכת למשרד. מאחר שאני די חדש בעסק, עדיין לא התחלתי להרוויח ובינתיים אני מתפרנס בעיקר מחסכונות הפוקר. אבל חשוב לאהוב את מה שאתה עושה, ואני מאמין שעם התשוקה וההתמדה שלי, בסוף גם יגיע הכסף".

מהי נקודת השיא בקריירה שלך עד כה? "ההצטרפות לחברה שאני עובד בה כיום, מקום שמאפשר לי ללמוד מאנשים בעלי ניסיון רב, שמשתפים אותי בידע שלהם. כיום עדיין לא מצפים ממני להרוויח כסף, אני מתנסה וסוחר רק במאות דולרים ומתמקד בהישרדות בשוק הזה".

מה היתה ההשקעה הכי גרועה שלך? "גם כאן לא מדובר בסכומים גדולים. הפסדתי פעם 600 דולר ב-20 שניות כי קניתי ומכרתי ברגעים הכי גרועים. לצעירים כמוני לא צריך לתת לסחור בכסף הגדול. בפוקר הפסדתי יותר, משהו כמו 1,200 דולר ביום. הזכייה הכי גדולה שלי בפוקר היתה 57 אלף דולר. ואולי לא כדאי לספר על זה?".

האם אתה נותן טיפים על מניות לקרובי משפחה? "אני מרגיש נוח לתת טיפים בנושא ניהול סיכונים ושמירה על מיקוד ואיזון, אבל לא בנושאי מניות. הדבר הראשון שלמדתי כשהגעתי לעבודה היה לא לקבל טיפים מאף אחד. בין שמי שאתה מתייעץ אתו צודק ובין שלא, זה מרחיק אותך מהאינסטינקטים שלך".

כמה מכספך הפרטי הפסדת במשבר הסאבפריים? "אכן הפסדתי כסף במשבר, ואני מעדיף שלא לדבר על זה. זו היתה תקופה קשה ואני שמח שהיא מאחורי".

האם היית ממליץ לאדם צעיר להשקיע את כל חסכונותיו במניות? "הייתי ממליץ בעיקר על גיוון, לא להשקיע את כל הכסף במקום אחד. השקעה במניות זה מצוין, אבל יש גם איגרות חוב ומט"ח, ואין שום רע גם בקצת כסף מזומן. הרי יש אנשים שהעליות והירידות של השוק ממש לא מתאימות להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ