דו"ח המבקר: מצוקת אשפוז קשה ביותר במחלקות הפנימיות

"מצוקת האשפוז בישראל נוראה והגיעה לשיאים שלא נודעו בה קודם", כותב המבקר. "אם מדינת ישראל לא תעלה נושא זה לראש סדר העדיפויות, יידרדר המצב ותגבר התמותה"

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

דו"ח מבקר המדינה מתח ביקורת חריפה על מצב המחלקות הפנימיות, שעלה לאחרונה לדיון ציבורי במסגרת הרופאים ועל רקע הצפיפות הגואה בחורף האחרון. המבקר קובע כי קיימת במחלקות "מצוקת אשפוז קשה ביותר", והורה למשרד הבריאות לפרסם חוזר המגביל את אחוזי התפוסה ולקבוע יעד מיטות רצוי, בהסכמה עם האוצר. עוד קובע המבקר כי יש לגייס תוספת של אחיות לשיפור הטיפול במאושפזים מונשמים; לשפר את פעילות חדרי המיון; ולהרחיב פעילותן של יחידות לטיפולי בית בקופות החולים.

"פירות ההחלטה להוסיף מיטות אשפוז ייראו רק בעוד שנים אחדות, מאחר שמצוקת האשפוז בישראל נוראה והגיעה לשיאים שלא נודעו בה קודם לכן", כותב המבקר. "אם מדינת ישראל לא תעלה נושא זה לראש סדר העדיפויות יידרדר המצב ותגבר התמותה".

פגיעה באיכות הטיפול בחולים. תצלום ארכיון: ניר כפרי

ב-45 בתי החולים הכלליים בישראל יש כיום תקן להפעלת 3,625 מיטות ב-90 מחלקות פנימיות. בשנים האחרונות דווח על עומס יתר במחלקות אלו, שהגיע בעונות החורף בחלק מבתי החולים ל-150% תפוסה מעל התקן, ב"הארץ" פורסם כי גם בקיץ שעבר, למרות הירידה במחלות זיהומיות, נרשמה בחלק מבתי החולים צפיפות של עד 140%, בעיקר בבתי החולים ברזילי באשקלון והעמק בעפולה.

בדו"ח נכתב כי בביקורת שנערכה בחודשים ינואר עד אוגוסט 2010 דווח על "נזקים הנגרמים מעומס רב במחלקות". בין היתר קובע הדו"ח כי העומס מביא לאיכות טיפול "שאיננה מיטבית" ובפרט מצויין כי הוא מביא לטיפול לא מיטבי בחולים מונשמים המאושפזים במחלקות הפנימיות במקום ביחידות לטיפול נמרץ. מהבקר מזהיר כי העומס מגביר את סכנת ההידבקות בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. עוד נכתב כי העומס מביא לזמני אשפוז קצרים, זאת לצד אשפוזים חוזרים תוך חודש שהגיעו להיקף של 20% מכלל האשפוזים בשנת 2008. המבקר מציין כי "עולה חשש שכמה מן האשפוזים החוזרים נובעים ממשכו הקצר של האשפוז הקודם". כמו כן מציין המבקר כי התפוסה הגבוהה הביאה גם לסגירת חדרי מיון.

בנוסף, 15% מהמאושפזים במחלקות הפנימיות שנבדקו שהו בהם שלא לצורך, לאחר שהטיפול הרפואי בהם הסתיים, בהמתנה להעברה לביתם או למחלקה אחרת בבית החולים. כך, למשל, ב-11.4.10 היו 50 מאושפזים במחלקה פנימית ג' בשיבא, בה 38 מיטות בתקן, מהם שבעה חולים שהטיפול בהם במחלקה הסתיים. בדו"ח נטען כי אף כי "כמה מהחולים המאושפזים במחלקות פנימיות אינם מקבלים טיפול מיטבי, והטיפול בהם עלול להימצא רשלני".

המתמחים בורחים מהמחלקות הפנימיות

מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו הכריז עם כניסתו לתפקיד (במאי 2010) כי יפעל לצמצום תופעת החולים המאושפזים במסדרונות, והשנה אף הושג הסכם עם האחיות על בלימת אשפוזים החורגים מ-120% במחלקות הפנימיות, ובמשרד הבריאות מתכננים לצמצם את התפוסה המקסימלית ל-110% במהלך 2012. כמו כן אושרה בממשלה תוספת מדורגת של 960 מיטות לשש השנים הקרובות, אך המצב בשטח עדיין רחוק מלהשביע רצון. ההערכה היא כי מדי יום מטפלות כלל מחלקות הפנימיות בארץ בכ-300 חולים מעל לתקן.

במשא ומתן המתנהל מול האוצר בימים אלה דורשים הרופאים להכיר ברפואה הפנימית כמקצוע במצוקה, ולאפשר מענקים לנותרים במקצוע במצב הקיים בו קיימת בריחת מומחים ברפואה פנימית להתמחויות על. לפי ההסתדרות הרפואית, מספר הרופאים שהחלו התמחות ברפואה פנימית ב-2010 קטן בכ-30% ממספר הרופאים שהחלו התמחות זו בשנת 2000. הרופאים אף דורשים לדון מחדש על תקינת המיטות בבתי החולים, לאחר שחלפו 34 שנים מאז שנקבעה התקינה הקודמת בשנת 1977, אך דרישתם בינתיים נדחית על ידי האוצר.

ההסתדרות הרפואית זוכה עתה לרוח גבית ממבקר המדינה המדגיש את מצוקת הרופאים הפנימאיים ואת תנאי העבודה הקשים במחלקות הפנימיות. "עקב עומס העבודה, המחייב מתמחים לעשות תורנויות רבות, לעתים יותר מעשר בחודש, מתמחים אינם מעוניינים לעבוד במחלקות הפנימיות, ויש בתי חולים שבהם כמעט לא נקלטים מתמחים במחלקות אלו", מתאר הדו"ח.

חולים מועברים למחלקות לא מתאימות כדי לא לעבור את המכסה

מאז שביתת האחיות והפחתת העומס במחלקות הפנימיות נוצרו בעיות חדשות המתוארות בדו"ח המבקר: חולים הזקוקים לאשפוז במחלקה פנימית מופנים לאשפוז במחלקה אחרת, רק כדי שלא להעלות את התפוסה בפנימית מעבר למכסה שסוכמה, ומוצאים עצמם באשפוז במחלקות שאינן מתאימות. בנוסף, משרד הבריאות טרם קבע הנחיות לטיפול מיטבי בחולים המושהים בחדרי המיון לאור העומס במחלקות הפנימיות. לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, המצוטט בדוח, "במצב זה איכות הטיפול נפגעת עקב הכשרה מוגבלת של הצוותים ואי-זמינות הרופאים בביקורים".

בשיטה הקיימת, קובע המבקר, מתקשרות קופות החולים בהסכמי אשפוז עם בתי החולים, ונוצר תמריץ כלכלי לאשפוז יתר במחלקות הפנימיות. כמו כן מעלה המבקר חשש מניגוד עניינים בפעילות מנהלי בתי החולים לניהול המצב המשברי, לאור העובדה כי ככל שמספר רופאים ואחיות מטפל ביותר מאושפזים, כך הטיפול הופך זול יותר לבית החולים. בתנאי העומס מצא המבקר חריגה ממספר המיטות המותר לכל בית חולים בתעודת הרישום, תוך הימנעות משרד הבריאות מהגדרת הסטייה הזמנית המותרת בכל בית חולים. לאור הממצאים הקשים העביר צוות המבקר את עיקרם לראש הממשלה, סגן שר הבריאות ושר האוצר כבר ביולי 2010, לפני סיום הביקורת.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי הוא "מקבל בברכה את כלל ההערות של מבקר המדינה בהקשר למצוקת האשפוז. לפני כשנה היה זה משרד הבריאות שהעלה קול צעקה על המצב, בעיקר למול מדיניות הממשלה שמנעה תוספת מיטות ודחתה תוכניות שהוגשו חזור והגש לממשלות ישראל. עמדה זו של המשרד הושמעה עוד לפני מאבק האחיות ומאבק הרופאים ודו"ח מבקר המדינה תוך הבנה שהטיפול העיקרי במצוקה המתוארת בדו"ח היא תוספת מיטות, רופאים ואחיות. יש לתת לאזרחי המדינה הקשישים שהם אלו שנמצאים במחלקות הפנימיות אשפוז בתנאי כבוד. גם התוספת שהשיג המשרד, של 960 מיטות, לא תספיק לפתור את המצוקה. ישנה תחושה שהדרכים הרגולטוריים של הגבלת תפוסה בשיטות שונות שחלקן אף חוקקו בחוק ההסדרים האחרון - לא יספיקו ללא תוספת תשתיות שסוכמה בין משרדי הבריאות והאוצר. עוד בטרם בדיקת המבקר הניע משרד הבריאות תהליך של תוספת מיטות ותקנים לאחיות ולרופאים בהיקף שלא היה בעבר, ובימים אלה במסגרת המשא ומתן עם הרופאים נערכת המדינה למציאת פתרונות תוך שימת הדגש שמירב המשאבים יופנו לפריפריה, מקצועות במצוקה והקלת עומסי העבודה על המתמחים לצורך שיפור רמת השירות לחולים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ