דו"ח מבקר המדינה | מגמת שיפור בפעולות האכיפה שנוקט המשרד להגנת הסביבה

למרות השיפור בשיעורי גביית הקנסות של המשרד להגנת הסביבה, הם עדיין נמוכים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

המשרד להכנת הסביבה, שספג לפני שלוש שנים ביקורת נוקבת ממבקר המדינה על כשליו בפעולות אכיפה, זוכה בדו"ח הנוכחי לשבחים. המבקר קובע שיש מגמת שיפור בולטת בתחום זה, והיא באה לידי ביטוי בעיקר בהליכים קצרים ויעילים יותר.

זרוע האכיפה העיקרית של המשרד להגנת הסביבה היא המשטרה הירוקה. בדו"ח ביקורת קודם נמצא שבתוך עשור חלה ירידה משמעותית במספר תיקי החקירה שניהלה יחידה זו, וכי עבר זמן רב ממועד פתיחת תיק החקירה ועד שהוא הועבר ללשכה המשפטית במשרד. עתה מציין המבקר שהמגמה השתנתה וחלה עלייה במספר תיקי החקירה - מ-156 תיקים בשנת 2007 ל-217 שנתיים מאוחר יותר. כמו כן, התברר שבחלק מהמקרים התקצר במידה ניכרת הזמן שחולף מפתיחת התיק ועד העברתו ללשכה המשפטית, מ-185 ימים בשנת 2007 ל-39 ימים בלבד בשנה שעברה.

שיפור ניכר חל גם בחוליה הבאה בשרשרת האכיפה, הלשכה המשפטית. המבקר מצא שבין השנים 2007-2009, הזמן שעבר מהמועד שבו קיבלה הלשכה את תיק החקירה ועד להגשת כתב אישום, התקצר מ-273 ימים בממוצע לתיק, ל-102 ימים.

נקודת חולשה משמעותית נוספת במערך האכיפה של המשרד להגנת הסביבה היתה גבייה חלקית ביותר של קנסות שהוטלו על מי שביצעו עבירות סביבתיות, או דיווח ליקוי על עבירות שגרם לכך שרק ממחצית הדוחות אפשר היה להכין הודעות קנס. המשרד הצליח לצמצם תופעה זו ביותר מעשרים אחוזים.

למרות מגמות השיפור בשיעורי גביית הקנסות של המשרד להגנת הסביבה, הם עדיין נמוכים ואף שחל שיפור מסוים גם בתחום זה הוא עדיין לא מספק. כתוצאה מכך לא מגיע כסף של קנסות אלו למטרות חשובות כמו הקרן לשמירת נקיון שעליה אחראי המשרד להגנת הסביבה. לדעת המבקר, על המשרד להגנת הסביבה לפתח מערכת ממוחשבת יעילה ומהירה שתוכל לשפר את עבודתו גם בתחום האכיפה וגביית הקנסות.

חידוש נוסף בפעילות האכיפה של המשרד להגנת הסביבה הוא הפעלת חברות חיצוניות המספקת שירותי גביית קנסות. המשרד העביר לידי חברות אלו את הטיפול ביותר מעשרים אלף תיקי חוב וסך הקנסות שהן גבו הגיע ליותר משבעה מליוני שקלים עד מועד תום הביקורת. עם זאת, למשרד אין נתונים שיכולים להראות איזה חלק מן הקנסות נגבה, ולכן הוא לא יכול להעריך את ביצועיהן של חברות הגבייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ