חשד: עורך דין תל אביבי עמד מאחורי ניסיונות חיסול והצתה

הותר לפרסום: עו"ד גור פינקלשטיין חשוד שהיה המוח מאחורי כנופיה שניסתה לרצוח את בן זוגה של גרושתו, בכיר בעיריית ת"א וכן בהצתת מבנה הסיינטולוגיה ביפו. עו"ד נוסף נחקר על קשריו עם המעורבים בפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החשדות נגד הפרקליט
פרטיה של פרשה שבמרכזה עומד עו"ד גור פינקלשטיין הותרו אתמול לפרסום, ולפיהם הוא חשוד שהפעיל כנופיה האחראית לשורה של מעשי אלימות: ניסיון לרצח שוטה חובל, ראש אגף הפיקוח והרישוי על הבנייה בעיריית תל אביב; ניסיון לרצח דניאל כהן, בן זוגה של גרושתו של פינקלשטיין; והצתת מבנה מרכז הסיינטולוגיה ביפו. כמו כן, האנשים שפעלו עם פינקלשטיין חשודים גם בכמה אירועים נוספים ובהם ניסיון לרצח שייח מסגד חסן בק ואיש עסקים מיפו.

מחקירת המשטרה עולה כי פינקלשטיין שלט על כנופיה ביפו שאת אנשיה שלח לבצע עבורו "עבודות". היקפה של הפרשה התברר רק לאחר שהתגלה קשר בין תקיפת דניאל כהן בחיפה והתקיפות באזור המרכז לאחר שעד מדינה בפרשה קישר ביניהן.

בתקופה האחרונה חקרו ביחידה המרכזית של מרחב חוף כמה מקרים שבהם ניסו אלמונים לפגוע בדניאל כהן, תושב חיפה, ובן זוגה של גרושתו של פינקלשטיין. ב-21 בנובמבר האחרון הופעל בחיפה מטען חבלה שהוטמן ברכבו של דניאל כהן. מפיצוץ המטען נפגעו כהן ובתו בת 4, לאחר המקרה החליט כהן לנקוט משנה זהירות ולעזוב את הבית. אולם עוד קודם לפיצוץ, נעשו שני ניסיונות תקיפה כלפי כהן, הראשון שבהם בערב ראש השנה. אחד מכיווני החקירה שנבדקו היה פינקלשטיין, אולם כיוונים אחרים נגעו דווקא לסכסוך על רקע הפרטת קיבוץ מיצר, בו כהן היה חבר, וכן על רקע בדיקת השתלטות גורמים עבריינים על חמת גדר, בו משמש כהן דירקטור. בשלבים מתקדמים של החקירה התגבשה בצוות החקירה הנחת עבודה כי המטען נועד לחסל את כהן ולא להעביר מסר של הפחדה.

חקירת תקשורת בה שולבו גם צילומי וידיאו הובילה את החוקרים לכמה חשודים בני משפחת בכר מיפו. בימ"ר חוף העבירו את המידע למרחב יפתח במחוז תל אביב ואלו החליטו להעביר את המידע לימ"ר תל אביב בפיקודו של ניצב משנה שלומי מיכאל, שם התגלה כי מדובר בפרשה גדולה מששיערו.

במקביל, ב-24 למרץ הגיעו בלשי ימ"ר תל אביב לבית בשכונת עג'מי ביפו כדי לבצע מעצרים של חברי הכנופיה בעקבות מידע לפיו הם מתכוונים לחסל שייח במסגד חסן בק באמצעות הנחת מטען במכוניתו. עוד הם תיכננו לרסס גרפיטי ברחובות יפו ולדמות לפעולה אופי של "תג מחיר". במרפסת הבית מצאה המשטרה מטען נפץ כשלצדו אקדח טעון. חמישה מחברי הכנופיה נעצרו ונפתחה חקירה גלויה של הפרשה שקיבלה את הכינוי "זר סיגליות".

בימ"ר תל אביב הצליחו לגייס את אחד החשודים כעד מדינה וכבר בחקירתו הראשונה עלה שמו של עו"ד גור פינקלשטיין ששימש עורך הדין של התנועה הסיינטולוגית ופעל מטעמה לאיתור מקום שבו יוכלו להקים את מבנה הארגון - תיאטרון אלהמברה בשדרות ירושלים ביפו. מהחקירה עולה כי עורך הדין שעמד בראש הפרויקט הרוויח סכומים נכבדים מעבודות הקבלן שבוצעו במתחם. אולם לאחר שהאחראי על מתן אישורי הבנייה בעיריית תל אביב, שוטה חובל, עצר את העבודות והוציא צו הריסה למבנה בשל חריגות משמעותיות בבנייה, היה פינקלשטיין בבעיה: תזרים המזומנים שלו נפגע. על פי החשד בנקודה זו החליט פינקלשטיין לגייס כמה מעובדיו, ובהם האחים יוסף רמזי בכר בן ואביהם ניזאר בכר כדי שייפגעו בשוטה חובל.

בבגדי שוטרים

מחקירת המשטרה עולה כי מטען החבלה שהתפוצץ ברכבו של חובל במאי 2010 - וגרם לו לפציעות קלות ולנזקים סביבתיים - הוצמד למכונית על ידי רמזי וניזאר בכר. עוד עולה כי כששמע פינקלשטיין שחובל לא נפגע די, דרש מרמזי לפגוע בו פעם נוספת. ב-29 במאי המתינו סמוך למקום עבודתו בעיריית תל אביב רמזי בכר ובן דודו עבדי בכר כאשר הם לובשים בגדי שוטרים. השניים הקימו מחסום מאולתר והורו לחובל לעצור בצד ותקפו אותו בשוקר חשמלי, באגרופים וגרמו לפציעתו.

לאחר שגם הניסיון השני לתקיפת חובל לא הביא לתוצאות שלהן קיווה, החליט פינקשלטיין לשנות אסטרטגיה: לפגוע בבניין הסיינטולוגיה שהוא עצמו אמון על הקמתו וזאת כדי שיהיה צורך בעבודות נוספות - שישלשלו לכיסו עמלות נוספות. גם הפעם הכתובת של פינקלשטיין ל"עבודה" היתה רמזי בכר. בערב יום ה-11 בפברואר הגיעו חברי הכנופיה למבנה הסיינטולוגיה ביפו במשאית שאותה גנבו בחולון, לא לפני שאחד מבני המשפחה בא למקום כדי לכבות את מצלמות האבטחה של הבניין. על המשאית: 300 ליטר של דלק, בלון גז גדול, בלון חמצן ומשאבת דלק. לאחר שהכניסו את משאבת הדלק למבנה, ניסו להציפו בדלק כדי לגרום לפיצוץ גדול. אולם בשל תקלה דווקא המשאית היא זו שהוצתה ואילו לבניין נגרמו נזקים קלים בלבד. אולם על פי החשד, פינקלשטיין לא אמר נואש וכעבור עשרה ימים חזרה החבורה למקום כשהיא מצוידת בגלונים של דלק אותם היא שפכה בכמה, נקודות במקום ולאחר מכן הציתה את המבנה שנשרף בצורה קשה יותר. כדי לטשטש עקבות, דרש פינקלשטיין מחברי הכנופיה להגיע למקום כשהם לבושים בבגדי חרדים שלכאורה התנגדו לאורח חיי הארגון.

מהחקירה עולה כי חברי הכנופיה החלו לנסות ולסיים גם סכסוכים פרטיים שלהם באמצעות מטענים. ב-16 במארס התפוצץ מטען ברכבו של אלי זקאק, איש עסקים מיפו. בנו של זקאק שישב ברכב נפצע קל. המטען שהופעל אצל זקאק דמה מאוד לזה שהופעל נגד חובל וכאן נעשה קישור נוסף בימ"ר ת"א בין המקרים.

במהלך החקירה זומנו עדים רבים לימ"ר תל אביב לתת עדות, בהם גם עורך הדין בועז ראובן, שהמשטרה גילתה כי ראמזי בכר עשה שימוש במכוניתו בנסיעה לקלקיליה. ראובן - שהשופט עידו דוריאן לא אפשר לו לייצג את הנאשמים - נקרא למשרדי היחידה לחקירה וטען כי הוא לא היה מודע לנסיעה של אותם צעירים. "רמזי עבד אצלי ואני מכיר אותו ואפילו ייצגתי אותו בכמה משפטים שהיו לו בעבר", אמר ראובן ל"הארץ". "זו לא הייתה חקירה באזהרה אלא כעד, ואני ככל הנראה אהיה גם עד תביעה במשפט", הוסיף.

שמונה חשודים

שמונת החשודים בפרשה - בהם שלושה אחים ואב - עצורים כבר כמעט 60 יום וכתב האישום יכלול סעיפים של ניסיון לרצח, הצתה, שימוש באמצעי חבלה וסעיפים חמורים נוספים. חשוד אחד ששוחרר למעצר בית הוא עורך דין בהכשרתו ועובד במשרד המשפטים. על שמו הוטל צו איסור פרסום אולם במשטרה סבורים שהחשוד עשה שימוש במחשבי משרד המשפטים כדי להוציא מידע על שוטה חובל, מידע שעזר לפינקלשטיין לפגוע בו.

"כל התקיפות האלה היו בשבילי אירוע בלתי נתפס. אני לא אדם פלילי, אני לא אדם שיש לו חובות או עניינים, זה לא המילייה שלי

", אמר אתמול דניאל כהן, וציין שבששת החודשים האחרונים נמנע מלבוא לביתו ובקושי ראה את בתו. "הוא צריך לחיות עם עצמו ועם המעשים שהוא עשה. אנחנו צריכים לחזור להיות משפחה נורמלית, זה משימה יותר חשובה"

עו"ד אבי חימי המייצג את פינקלשטיין אמר אתמול כי "לשמחתי חפותו של אדם במדינת ישראל לא נקבעת במסיבות עיתונאים של המשטרה. מרשי כופר בכל ההאשמות נגדו. ברגע שאקבל ידי את חומרי החקירה, אוכל לבסס טענות אלה ביתר שאת".

בארגון הסיינטולוגיה סירבו אתמול להאמין כי עו"ד פינקלשטיין מעורב בפרשה. "אין לנו שום סיבה להאמין שגור לא חף מפשע. אנחנו מאחלים לו שהכל יבוא על מקומו בשלום", אמרו בארגון. עם זאת, הבהירו כי "לא גור ולא אף אחד אחר מהחשודים בפרשה הם חברי ארגון הסיינטולוגיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ